› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Uczniowie SP nr 21 odwiedzili wystawę poświęconą Józefowi Piłsudskiemu (+ zdjęcia)

› relacje 8 miesięcy temu    9.11.2019
Redakcja elblag.net
komentarzy 1 ocen 1 / 100%
A A A
Anna Czerwińska z klasąAnna Czerwińska z klasą fot. Dorota Sieńska

Uczniowie klasy 1a ze Szkoły Podstawowej nr 21 im. Mikołaja Kopernika w Elblągu w dniu 7 listopada 2019 r. obejrzeli wystawę w Ratuszu Staromiejskim poświęconą postaci marszałka Józefa Piłsudskiego.

Eksponaty udostępnił elbląski historyk dr Krzysztof Sawicki. Na wystawie zostały zaprezentowane oryginalne publikacje dotyczące Marszałka, zdjęcia, miniatury, banknoty z epoki oraz zbiór karykatur tego sławnego Polaka aitorstwa Zdzisława Czermańskiego. Wystawa będzie udostępniona dla zwiedzających w holu Ratusza Staromiejskiego do 21 listopada.

Duże wrażenie na dzieciach zrobiło wspólne zdjęcie z piłsudczykami, a także możliwość samodzielnego wpisania się w księgę pamiątkową. To było pierwsze, niezwykłe i wyjątkowe spotkanie pierwszoklasistów z historią.

- poinformowała Anna Czerwińska, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 21, która przyszła na wystawę z uczniami.

To nie wszystkie patriotyczne atrakcje, które przygotowała dla uczniów pani Anna Czerwińska. W klasie odbyły się bowiem zajęcia poświęcone tematyce niepodległościowej (co możecie zobaczyć w załączonej fotogalerii). Szkoła Podstawowa nr 21 dużą wagę przywiązuje do wychowania. Przypomnijmy, ze kilka dni wcześniej uczennica z klasy 2 c, Wiktoria Kukulska, wzięła udział w III Elbląskim Festiwalu Piosenki Patriotycznej, zorganizowanym przez Młodzieżowy Dom Kultury. Zaprezentowała piosenkę pt. 'Co to jest niepodległość?". Do występu przygotowywała ją pani Bożena Foreńska, nauczycielka SP nr 21. Dziewczynka została nagrodzona wyróżnieniem.

---------------------

Tego samego dnia w Ratuszu Staromiejskim odbyło się uroczyste podpisanie porozumienia o współpracy ze Związkiem Piłsudczyków RP. Prezydent Elbląga Witold Wróblewski i płk Andrzej Adamczyk, prezes Związku Piłsudczyków RP w Gdańsku. Celem porozumienia jest pielęgnowanie pamięci o Marszałku Józefie Piłsudskim, przywracanie powszechnej pamięci dokonań niepodległej Polski, zwiększanie świadomości obronnej oraz pielęgnowanie tradycji wojskowych  wśród mieszkańców Elbląga, a także wspieranie inicjatyw służących promocji obronności, ratownictwa oraz kształtowanie dobrego wizerunku służb mundurowych w społeczeństwie. Na mocy podpisanego dokumentu obie strony zobowiązały się do wspólnego uczestnictwa w uroczystościach państwowych oraz innych uroczystościach o charakterze patriotycznym, organizowania wspólnych przedsięwzięć programowych zgodnych ze statutami Stron porozumienia takich jak np.: szkolenia, pokazy, prelekcje, wzajemnej promocji Elbląga w środowisku Piłsudczyków oraz działalności Związku wobec innych organizacji i stowarzyszeń jak również opinii publicznej. Inicjatorką tych działań jest Pani Maria Kosecka (źródło: UM w Elblągu).     

  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 10

  • 10
   ZADOWOLONY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   POINFORMOWANY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   SMUTNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW
  Komentarze (1)

  Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
  ~ zainteresowana
  8 miesięcy temu ocena: 83%  1
  Wspaniałe dzieciaki i wydarzenie ,które pozostanie w pamięci na długo .Dla takich chwil warto żyć.Super zdjęcia .
  Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
  Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.