› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Ubezpieczenie OC i jego automatyczne przedłużenie

› bieżące ponad rok temu    14.08.2019
Redakcja elblag.net
komentarzy 2 ocen 1 / 100%
A A A
Ubezpieczenie OC i jego automatyczne przedłużenie

Komunikacyjne ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla każdego, kto posiada pojazd mechaniczny. Zgodnie z art. 26 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych umowa jest zawierana na 12 miesięcy, a jedynie w wyjątkowych sytuacjach, które opisane są w art. 27, umowa może zostać zawarta na okres krótszy. Czy ubezpieczenie wygaśnie wraz z terminem zakończenia umowy czy jednak przedłuży się automatycznie?

Automatyczne przedłużenie OC

Jak wynika z art. 28 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, jeśli posiadacz pojazdu nie wypowie umowy ubezpieczenia najpóźniej na dzień przed terminem jej zakończenia, to umowa zostanie automatycznie przedłużona – oczywiście u tego samego ubezpieczyciela. Co istotne, wypowiedzenia należy dokonać na piśmie. W pewnych przypadkach umowa ubezpieczenia OC nie przedłuży się automatycznie. Mowa tutaj o takich sytuacjach, jak:

 • Nieopłacenie całej składki na ubezpieczenie OC – jeśli ubezpieczający pojazd nie zapłaci całej składki, to w dalszym ciągu będzie korzystać z ochrony ubezpieczeniowej, ale umowa ubezpieczenia nie przedłuży się automatycznie – wygaśnie w terminie jej zakończenia. Z takim przypadkiem możemy mieć do czynienia, jeśli ubezpieczający wybrał płatność ratalną i nie uregulował np. jednej raty. Oczywiście nie uniknie zapłaty składki za OC. Jeśli mimo kolejnych wezwań od zakładu ubezpieczeń będzie dalej unikać opłacenia składki, to prawdopodobnie zakończy się to dla niego postępowaniem sądowym, a ostatecznie zajęciem komorniczym. Musi również pamiętać o zawarciu umowy ubezpieczenia tak, żeby nie dopuścić do przerwy w OC.
 • Polisa OC otrzymana od poprzedniego posiadacza – jeśli obecny posiadacz pojazdu korzysta z polisy, którą otrzymał od sprzedającego, to takie ubezpieczenie wygaśnie w terminie zakończenia umowy. Z identyczną sytuacją będziemy mieć do czynienia w przypadku, gdy pojazd stanowi darowiznę, a obdarowany korzysta z polisy poprzedniego posiadacza. Wówczas ubezpieczający może dalej korzystać z oferty tego samego zakładu ubezpieczeń, ale musi zawrzeć nową umowę.
 • Krótkoterminowe OC – ubezpieczenie krótkoterminowe można zawrzeć na okres krótszy niż 12 miesięcy tylko w niektórych sytuacjach. Jest to możliwe w przypadku pojazdów zarejestrowanych czasowo, wolnobieżnych, historycznych. Umowę krótkoterminowego ubezpieczenia na okres nie krótszy niż 30 dni może również zawrzeć firma, której działalność polega na kupnie i sprzedaży pojazdów mechanicznych. Tego rodzaju ubezpieczenie wygaśnie w terminie zakończenia umowy.

Możliwa jest również sytuacja, w której pojazd zostanie ubezpieczony w dwóch różnych towarzystwach. Na przykład jeśli jego posiadacz zapomniał wypowiedzieć poprzednią umowę ubezpieczenia, a podpisał już kolejną z nowym towarzystwem ubezpieczeniowym. Oczywiście ubezpieczającemu nie daje to zupełnie nic – podwójne ubezpieczenie nie wiąże się z możliwością wypłaty podwójnego odszkodowania. Czy zatem będzie on musiał zapłacić za dwa ubezpieczenia? Rozwiązanie takiego przypadku opisane jest w art. 28a ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Zgodnie z jego treścią w przypadku podwójnego ubezpieczenia posiadacz pojazdu może wypowiedzieć tę umowę, która automatycznie się przedłużyła. Żeby było to możliwe, okresy ubezpieczenia muszą się pokrywać przynajmniej częściowo. Ubezpieczający nie uniknie jednak kosztów – będzie musiał zapłacić część składki odpowiadającej wykorzystanemu okresowi ochrony ubezpieczeniowej.

Jak sprawdzić, ile będzie kosztowało danego posiadacza pojazdu ubezpieczenie OC? Najlepszym rozwiązaniem jest OC kalkulator na stronie zakładu ubezpieczeń, np. Uniqa. Wystarczy podać kilka informacji związanych z posiadaczem pojazdu i samym pojazdem – po kilku minutach system powinien wyliczyć cenę ubezpieczenia OC.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (2)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Michał
ponad rok temu ocena: 0%  2
Teraz znajdziesz tanie ubezpieczenie w telefonie to proste i szybkie w aplikacji Kupdirect z Google Play skanujesz tylko kod z dowodu rejestracyjnego, bez wpisywania danych i w 5 sek masz porównanie składek a w 40 sek polisę na mailu.
~ Michał
ponad rok temu ocena: 0%  1
Zanim opłacisz wznowienie to zrobisz sprawdź w aplikacji Kupdirect z Google Play gdzie skanujesz tylko kod z dowodu, bez wpisywania danych i w 5 sek masz porównanie składek w 40 sek polisę na mailu a różnice w składce czasem ponad 100% https://play.google.com/store/...
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.