› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

"Twoja babcia i dziadek to frajerzy". Policja kontynuuje akcję "Bezpieczny Senior" (+ wideo)

› policja ponad rok temu    7.11.2016
Maciej Markowski
komentarzy 1 ocen 1 / 100%
A A A
kadr ze spotu kadr ze spotu "Oszukaj oszusta"

Ponad 200 tysięcy złotych przekazały osoby starsze oszustom działającym metodą zwaną fachowo "na wnuczka". Przestępcy są jednak coraz bardziej przebiegli i już teraz pojawia się znacznie więcej prób wyłudzenia pieniędzy metodą "na policjanta". W związku z tym Komenda Miejska Policji kontynuuje akcję "Bezpieczny Senior", która ma pogłębić świadomość osób starszych, ale także tych młodszych. Po raz kolejny funkcjonariusze wyemitowali spot telewizyjny, który został wyprodukowany we współpracy z Truso.tv.

200 tysięcy złotych to bilans z roku 2015 i 2016. W ramach akcji "Bezpieczny Elbląg" (a w tym "Bezpieczny Senior") coraz więcej jest różnego rodzaju przekazów, które mają ostrzegać wszystkich przed potencjalnym zagrożeniem. Konferencje, spot dźwiękowy emitowany w tramwajach i autobusach, informacje wyświetlane na przystankach komunikacji miejskiej, ulotki oraz nowy - bardziej zapadający w pamięć - spot telewizyjny.

- W dalszym ciągu oszustwa są, ale oszuści są coraz sprytniejsi. Doszukują się nowych form, doskonalą się w tym, jak oszukiwać osoby starsze i coraz częściej odchodzą od metody "na wnuczka", jest wypierany przez metodę "na policjanta". [...] Chcieliśmy w sposób nieco inny dotrzeć do osób starszych kolejnym spotem (pierwszy został upubliczniony na przełomie kwietnia i maja) prewencyjnym. [...] Ciągle są zgłoszenia. 2015 i 2016 rok to 19 oszustw generalnie. To jest ponad 200 tys. złotych, które osoby starsze z Elbląga przekazały sprawcom. To jest w granicach 30 tys. zł, gdzie osoba starsza przekazuje, ale są też kwoty mniejsze i większe. Sporo jest także usiłowań, ale osoby starsze już gdzieś zachowują czujność. Im więcej będziemy o tym mówili, tym lepiej - mówił komendant KMP w Elblągu Robert Muraszko.

19 oszustw na bardzo dużą sumę, ale policjanci mają także sukcesy w wykrywaniu tego typu przestępstw i coraz bardziej świadomi zagrożenia są obywatele miasta.

- Są też sukcesy w policji, bo 5 osób zostało zatrzymanych w związku z oszustwami. Mieliśmy także 3 osoby tymczasowo aresztowane - dodawał komendant.

Poprzedni spot był w opinii podkom. Krzysztofa Nowackiego "poprawny", dlatego teraz postanowiono wzmocnić przekaz.

- Chcieliśmy zrobić spot, który będzie mniej grzeczny. Poprzedni spot był fajny, poprawny, ale chcieliśmy zrobić spot, który bardziej zapadnie w pamięć. Szukając pomysłu na realizację spotu, widziałem grzeczne spoty, gdzie jest pokazany mechanizm działania sprawcy, ale często nic poza tym. My poszliśmy troszeczkę dalej, niż zakłada forma ostrzegawcza - tłumaczył Krzysztof Nowacki.

Efekty możecie zobaczyć poniżej. Tak prezentuje się spot pt. "Oszukaj oszusta".

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 3
  BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Anonimek1
ponad rok temu 1
"Twoja babcia i dziadek to frajerzy"
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.