› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Tunel foliowy - zdrowie w Twoim ogrodzie

› bieżące ponad rok temu    26.10.2018
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Tunel foliowy - zdrowie w Twoim ogrodzie

Wiele osób marzy o własnym ogródku, w którym rosłyby ekologiczne i zdrowe warzywa, owoce lub zioła. W Polsce coraz bardziej popularna staje się uprawa roślin pod osłonami. Zastosowanie szklarni bądź tuneli ogrodniczych pozwala otrzymać bardziej obfite i dorodne plony. Ale jaki tunel foliowy wybrać, by rzeczywiście w pełni sprostał naszym oczekiwaniom? Producenci oferują szeroki asortyment produktów, nie będziemy brać jednak pod uwagę tuneli z PCV czy aluminium, a skupimy się na konstrukcjach wykonanych ze stali. To najbardziej solidny i trwały materiał, który będzie służył przez wiele sezonów.

Dlaczego warto mieć tunel foliowy?

Najcenniejszą zaletą płynącą z uprawy pod osłonami jest możliwość wytworzenia odpowiedniego dla danego gatunku roślin mikroklimatu. Uprawiając rośliny pod osłoną, zaczynamy kultywację wcześniej, a sezon kończymy później niż podczas tradycyjnych upraw polowych. Dlatego też otrzymujemy większy plon i przedłużamy do maksimum sezon wegetacyjny. Pokryty folią stelaż świetnie chroni rośliny przed nagłymi zmianami temperatury oraz niekorzystnie wpływającymi na plon warunkami atmosferycznymi (deszcz, grad, porywisty wiatr). Foliaki to obiekty łatwe w montażu – wystarczą dwie osoby, by w kilka chwil postawić tunel gotowy do upraw. Istotnym elementem, na który warto zwracać uwagę podczas zakupu namiotu ogrodowego, jest sposób zabezpieczenia stelażu przed korozją. Najpopularniejszym zabezpieczeniem antykorozyjnym, wykorzystywanym podczas produkcji tuneli, jest cynkowanie lub cynkowanie ogniowe rur. Oba procesy to dobre rozwiązania, polegają na pokryciu stali warstwą cynku. Jednak ocynk ogniowy jest metodą bardziej dokładną, dlatego też skuteczniejszą. Kolejną zaletą tuneli ogrodniczych jest mobilność: bez przeszkód można przenosić je z jednego miejsca w drugie.

Który tunel foliowy do ogrodu wybrać?

  • Tunele foliowe hobbystyczne
    Oto najczęściej spotykany w ogrodach model tuneli. Są to konstrukcje przeznaczone zarówno dla hobbystów, którzy dysponują niewielkim areałem oraz dla tych, którzy chcą przeznaczyć na uprawę więcej miejsca, gdyż ich powierzchnia zajmuje od 5 do 60 m2. Ogrodnicy, wybierając tunele o większych rozmiarach, często decydują się na dokupienie dodatkowych drzwi, by – kiedy zajdzie potrzeba – otworzyć je po obu stronach tunelu, wietrząc tym samym wnętrze foliowca. Pokrycie tuneli stanowi transparentna folia UV-2 lub UV-5, która przepuszcza blisko 95% promieni słonecznych, dostarczając w ten sposób niezbędnego roślinom do wegetacji światła.
  • Tunele foliowe z wietrzeniem bocznym
    Tunele z wietrzeniem bocznym, zwane także wielowegetacyjnymi, są skonstruowane podobnie do tuneli hobbystycznych. Odróżnia je jedynie obustronny system wietrzeń bocznych, rolowanych za pomocą korbki. Dzięki wietrzeniom rośliny rosnące w tunelu mają zapewnioną optymalną wentylację. W dowolnej chwili ogrodnik może usunąć spod osłony nadmiar rozgrzanego powietrza lub regulować poziom wilgotności. Rzecz jasna, w momencie gdy rolety zostaną podniesione, tunel w dalszym ciągu jest zabezpieczony przed dostawaniem się do środka owadów i ptaków, dzięki zamontowanej siatce przeciw owadom.

  • Lekkie tunele ogrodnicze
    Konstrukcyjnie również przypominają tunele hobbystyczne, jednak zostały wykonane z nieco innych komponentów. Rury tunelowe są ocynkowane, a stelaż pokryty folią zbrojoną z wtopioną siatką wzmacniającą. Ogromną zaletą tego modelu tuneli jest mobilność, gdyż mogą być swobodnie przenoszone z miejsca na miejsce.
  • Tunele foliowe mini
    W jaki sposób przyspieszyć dojrzewanie truskawek albo poziomek i ochronić je przed wszędobylskimi ślimakami? Świetnym sposobem jest zakup minitunelu foliowego. Te niewielkie ogrodnicze konstrukcje wbijane w ziemię lub oparte na stelażu zapewnią harmonijny i bezpieczny rozwój plonu, a także wygodny sposób wietrzenia dojrzewających pod osłoną roślin. Jeśli chcesz sprawdzić, jak wygląda i ile kosztuje tunel foliowy do uprawy truskawek, zobacz tutaj.
  • Sezonowe tunele foliowe
    Sezonowe tunele foliowe to struktury dla ogrodników posiadających nieco większy areał uprawowy. Są znacznie wyższe niż tunele hobbystyczne, a ich dodatkową zaletę stanowi możliwość łączenia kilku oddzielnych konstrukcji w bloki foliowe. Można uprawiać w nich truskawki, borówki, maliny, zioła oraz wszelkie inne gatunki owoców i warzyw. Konstrukcje te charakteryzują się wysokością od 3 do 4,5 m, szerokością od 6 do 9 m, a ich długość jest ograniczona jednie areałem uprawowym, który ogrodnik zechce zamknąć pod osłoną.

Dobranie odpowiedniej struktury to klucz do sukcesu. Kupno tunelu warto przemyśleć i dobrze zaplanować, gdyż tylko wtedy będziemy pewni, że otrzymamy tunel foliowy dostosowany do naszych potrzeb – nie za mały ani nie za duży, odpowiedni do posiadanego areału i roślin, które zamierzamy uprawiać. Jeśli pasja będzie się rozwijać, a rzeczywiste efekty spełnią oczekiwania, zawsze można powiększyć tunel bądź kupić nowy – o wiele większy. Biorąc pod uwagę, że foliowce to tańsze odpowiedniki szklarni, w atrakcyjnej cenie otrzymujemy trwałą, solidną i skuteczną strukturę do upraw pod osłonami.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tuneli foliowych, odwiedź Krosagro.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.