› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Trzy debaty o „zrównoważonym rozwoju” za 115 tys. zł

› polityka ponad rok temu    29.08.2016
Bartłomiej Ryś
komentarzy 3 ocen 2 / 100%
A A A
W Elblągu odbędzie się trzecia debataW Elblągu odbędzie się trzecia debata fot. Bartłomiej Ryś

Trzy miasta, trzy debaty. W Olsztynie, Ełku oraz Elblągu we wrześniu, październiku i na początku listopada odbędą się trzy debaty, które są częścią realizacji projektu „Miasta, w których warto żyć...”. Celem każdej z nich ma być wymiana uwag i doświadczeń na temat „zrównoważonego rozwoju miast”.

Inicjatorem wszystkich spotkań jest samorząd województwa, który uzyskał dofinansowanie Ministerstwa Spraw Zagranicznych na realizację projektu pod hasłem „Miasta, w których warto żyć...”. Cel? Promocja osiągnięć miast z województwa warmińsko-mazurskiego.

Miasta na Warmii i Mazurach pełnią ważne funkcje gospodarcze, edukacyjne i kulturowe – mówi marszałek Gustaw Marek Brzezin. – Ich gospodarze dbają o wysoką jakość życia mieszkańców. Cieszę się, że jako jedyne województwo w kraju uzyskaliśmy dofinansowanie z MSZ na realizację projektu promującego potencjał największych ośrodków miejskich naszego regionu. Jestem przekonany, że planowane debaty stworzą przestrzeń do dyskusji na temat zrównoważonego rozwoju miast Warmii i Mazur.

Pierwsza debata odbędzie się we wrześniu, w Olsztynie. Będzie poświęcona rozwojowi turystyki i sportu. Jak czytamy w informacji prasowej, przewidziana jest dyskusja na temat przygotowania oferty sportowo-rekreacyjnej, która zilustrowana zostanie przykładami konkretnych działań – budową infrastruktury sportowo-rekreacyjnej nad jeziorem Ukiel, organizacją międzynarodowego turnieju Grand Slam czy tajemnicą sukcesu projektu „Olsztyn Aktywnie”. Nie możemy się więc spodziewać, że zostanie na niej poruszona kwestia turystyki nam najbliższej, czyli elbląskiej.

Tematem głównym drugiej z debat (tym razem w Ełku) będzie „przedstawienie różnych form społecznej i infrastrukturalnej odnowy miast pozwoli na rozmowę o wzroście innowacyjności i konkurencyjności Warmii i Mazur“. Uczestniczyć w niej, podobnie jak w pozostałych, mają samorządowcy i „specjaliści zaangażowani w działania na rzecz rewitalizacji“. Wreszcie ostatnia, trzecia debata, która odbędzie w Elblągu, dotyczyć będzie szeroko pojętej ekonomii społecznej.

(…) uczestnicy projektu zapoznają się z najlepszymi praktykami i działaniami promującymi rozwój tej szczególnej gałęzi działalności gospodarczej.

Co więcej, w każdej z debat, prócz samorządowców lokalnych, wezmą udział eksperci z zagranicy – Danii, Francji i Włoch. Czy to będzie dobra okazja do tego, aby nawiązać nowe kontakty np. gospodarcze? Jest to, mówiąc delikatnie, wątpliwe:

Rozmowy na temat korzyści płynących z organizacji przedsięwzięć we współpracy z partnerem z zagranicy pozwolą pokazać zaangażowanie lokalnych podmiotów w budowanie samorządności i wzmacnianie społeczeństwa obywatelskiego. Udział partnerów z zagranicy będzie okazją do promocji naszego regionu i wymiany dobrych praktyk.

I na koniec najważniejsze: projekt realizowany przez Departament Współpracy Międzynarodowej Urzędu Marszałkowskiego w ramach konkursu MSZ „Wsparcie wymiaru samorządowego i obywatelskiego polskiej polityki zagranicznej 2016”. Całkowita wartość projektu? 115 tys. zł. Trudno nie odnieść wrażenia, że te pieniądze można by było lepiej zagospodarować...

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 4

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 4
    BRAK SŁÓW
Komentarze (3)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ warzywno-murzyńskie
ponad rok temu ocena: 33%  3
Debaty są spoko nawet kosztowne. Warunkiem jest wspólny pomysł, projekt i konkretne decyzje a tak kurwiszony zrobią sobie weekend w SPA na koszt podatnika. Szlachta się bawi a murzyny zapieprzają. ps. tytuł należało by zmienić na "region w którym się zdycha..."
~ hd
ponad rok temu ocena: 50%  2
Od kiedy Elbląg ma coś wspólnego z tą warmińsko-mazursko dziczą?
~ xcv
ponad rok temu ocena: 75%  1
popiją kawki, popieprzą głupoty, a później lunch i nocleg w lepszym hotelu ot i znów wywalona kasa w błoto!!!!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.