› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

To najbardziej tajemnicza inwestycja w mieście

› inwestycje komercyjne ponad rok temu    25.03.2016
Bartłomiej Ryś
komentarzy 12 ocen 2 / 100%
A A A
To najbardziej tajemnicza inwestycja w mieście fot. Bartłomiej Ryś

Te zdjęcia to już archiwum. Zrobione zaledwie parę dni temu dziś się zdezaktualizowały z prostego powodu – przed zabytkowym Pałacykiem przy ul. Stoczniowej nie zobaczymy już żadnego rusztowania. Rewitalizacja, przynajmniej teoretycznie, wreszcie się zakończyła. Prace jednak trwają – we wnętrzu obiektu. A inwestor? Milczy. To nic nowego – Szkoła Wyższa im. Bogdana Jańskiego w sprawie Pałacyku milczy już od dłuższego czasu.

Historia zabytkowego Pałacyku przy ul. Stoczniowej w Elblągu jest barwna, lecz ma się nijak do historii współczesnej opowiadającej o rewitalizacji tego obiektu. Przypomnijmy krótko: 2001 roku obiekt stał się własnością Szkoły Wyższej im. Bogdana Jańskiego w Warszawie. Po przeprowadzonym remoncie, miał stanowić zaplecze dydaktyczne dla Wydziału tejże uczelni w Elblągu. I właśnie w słowie „remont” (lub jak kto woli: „modernizacja” bądź „rewitalizacja”) leży przysłowiowy „pogrzebany pies”.

Wszystko wskazuje na to, że uczelnia przeliczyła się, jeżeli mowa o budżecie potrzebnym na modernizację tego zabytkowego miejsca. Szkoła Wyższa wielokrotnie prosiła o przyznanie środków zewnętrznych na dokończenie prac. Udało się – w 2014 roku otrzymała 4 mln dotacji (projekt opiewał na kwotę 5,7 mln zł) z Unii Europejskiej. Za te pieniądze obiekt miał się zmienić nie do poznania m.in. wyremontowana miała być elewacja zewnętrzna a okna i drzwi miały być wymienione. Lista prac jest naprawdę długa.

Rewitalizacja obiektu miała się zakończyć na koniec maja 2015 roku.

Tak się jednak nie stało. Inwestor co i rusz występował do Urzędu Marszałkowskiego z prośbami, aby przesunąć termin zakończenia robót. Tłumaczył, że chodziło o „zabytkowy charakter obiektu”, w związku z czym niektóre prace rewitalizacyjne musiały się przedłużyć. Urząd Marszałkowski nie sprzeciwiał się – beneficjent (czyli Szkoła Wyższa im. Bogdana Jańskiego) ostatecznie był zobowiązany do zrealizowania projektu do 31 grudnia 2015 roku.

(...) informujemy, iż zgodnie z umową o dofinansowanie termin rzeczowego i finansowego zakończenia realizacji projektu minął 31.12.2015 r. Oznacza to, że wszelkie prace związane z projektem powinny być zrealizowane w ww. terminie – tłumaczy Ewa Labes-Kunicka z Urzędu Marszałkowskiego województwa warmińsko-mazurskiego.

Tak się jednak nie stało.

Prace trwały nadal. Mniej więcej w połowie marca 2016 roku nadal przed Pałacykiem można było zobaczyć rusztowania i pracujących robotników. Prace trwały również we wnętrzu obiektu. Kilka dni później rusztowanie znikło, lecz „ostateczne prace wykończeniowe” (jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie) jeszcze trwały we wnętrzu obiektu.

Beneficjent jednak złożył już wniosek o płatność końcową, więc być może to oznacza, że prace objęte projektem dofinansowania unijnego już się zakończyły.

Beneficjent złożył do Departamentu Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wniosek o płatność końcową, załączając Protokół odbioru wykonanych robót, stanowiący potwierdzenie wykonania prac objętych projektem. Wniosek o płatność końcową jest w trakcie weryfikacji, a jego planowane zatwierdzenie nastąpi do 15.04.2016 r.

Urząd Marszałkowski zapewnił, że do Departamentu nie wpłynęły żadne informacje o nieprawidłowościach w realizacji tego projektu dofinansowania. Miejski Konserwator Zabytków w Elblągu, pan Dariusz Barton, przyznał, że ostatni kontakt z inwestorem miał pod koniec listopada zeszłego roku. Od tego momentu – cisza.

Szkoła Wyższa im. Bogdana Jańskiego, co już stało się pewną tradycją, milczy. Nie odpowiada na żadne wiadomości mailowe, nie chce rozmawiać z dziennikarzami, nie chce komentować całej sprawy związanej z rewitalizacją Pałacyku przy ul. Stoczniowej.

W całej, niezwykle dziwnej i tajemniczej sytuacji, cieszy jedynie fakt, że rewitalizacja już finiszuje. Zabytkowy budynek został uratowany!

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 10

  • 1
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 1
    POINFORMOWANY
  • 1
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 5
    WKURZONY
  • 2
    BRAK SŁÓW
Komentarze (12)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ bilona
ponad rok temu ocena: 33%  12
To tylko do sądu pracy dla pracowników, a studenci do Rzecznika Praw Konsumenckich - za łamanie warunków umowy (kontraktu) z odszkodowaniem !!!
~ joannaw
ponad rok temu ocena: 0%  11
Ciekawa sprawa
~ ex-wykładowca
ponad rok temu ocena: 50%  10
Szkoła Jańskiego jest znana przede wszystkim z tego, że jej założyciel niby ksiądz, ale z księdzem ma dziś niewiele wspólnego poza koloradką, którą nosi, żeby go było trudniej zamknąć, niejaki Piwko Marian, wkrótce Marian P. biorąc pod uwagę procesy jakie się się przeciwko niemu i szkole toczą w całej Polsce, bo nie płacio od lat wynagrodzeń wykładowcom od Szczecina po Kraków. Wybudował sobie kompeks hotelowo-rekreacyjny w Woli Radziszowskiej, który nazwał Wzgórzem Zmartwychwstańców, a wykładowcom nie płaci. Zajęcia się praktycznie nie odbywają, bo nikt nie chce ich prowadzić, nawet sekretarki w dziekanatach pouciekały, bo administracji też nie płaci. Już kil.ka razy telewizja interweniowała w tej sprawie i pomogło... na chwilę. Episkopat i jego macierzysty zakon mają w d... to, że nie płaci i udają, że nic się nie dzieje. Poza tym Piwko już wiele lat temu stracił kontakt z rzeczywiostością i jego przypadkiem powinni się zająć najlepsi w swojej dziedzinie psychatrzy, bo to jest noeogranoiczony obiekt badawczy. 
~ flor
ponad rok temu ocena: 50%  9
co z tego, że ratują budynek jak cała "szkoła" to jakaś fikcja i oszukiwanie studentów i pracowników !!!
~ badaaBoom.
ponad rok temu ocena: 33%  8
Najpierw trzeba było wypędzić diabła z piwnicy , wynająć egzorcystę....... a to przecież trwa.. i jest kosztowne... co to znaczy 6 marnych baniek .. kiedy mamy do czynienia z wiecznością.
~ Nikt jak zawsze
ponad rok temu ocena: 33%  7
Wiele lat temu jak ministrem kultury był pan Ujazdowski szkoła dostała 700 tysięcy na remont. Zrobiono niewiele i chyba nie przyznano się że budżet już raz dofinansował obiekt. Tym bardziej ze obiekt szkoła dostała za friko. Czyli będzie miała pałacyk w całości za państwowe dotacje.
~ otto
ponad rok temu ocena: 78%  6
ciekawe ,jak się studiuje w takiej anonimowej , odizolowanej od swiata szkole ? Tylko dziwne , że milczy na temat otrzymanych od Państwa kilku mln zlotych . czemu kościol jest taki tajemniczy .????????
~ 123404321
ponad rok temu ocena: 75%  5
Za 6 baniek to można ze trzy takie pałacyku postawić.
~ Jak nie wiadomo o co chodzi, to....
ponad rok temu ocena: 75%  4
...za pewne bedzie to burdel czytaj dom dla zakonnic do dymania ::
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji  hejt !
~ Elg.
ponad rok temu ocena: 85%  3
Prywatna szkoła kupiła za pół darmo piękny zabytkowy pałacyk za to miała go wyremontować. Potem urząd marszałkowski daje im pieniądze na remont coś mi tu śmierdzi.Zaraz go sprzedadzą (a może już to zrobili) i sprawa się rozmyje ktoś skasuje nie małe pieniądze do kieszeni.Oczywiście za wszystko zapłaci podatnik.
~ anatol
ponad rok temu ocena: 47%  2
a co komu do tego - a konserwator niech se kupi pałacyk na piechoty i niech wyremontuje , przecie on najlepiej wie jak to robić - a my ocenimy
~ Nfhg
ponad rok temu ocena: 81%  1
Mogli by jeszcze usunąć lub wyremontować ten okropny mur przylegający do budynku.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.