› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

To już dramat. Elbląska komunikacja miejska z olbrzymią stratą finansową

› bieżące 26 dni temu    21.09.2021
Redakcja elblag.net
komentarzy 1 ocen 0 / 0%
A A A
To już dramat. Elbląska komunikacja miejska z olbrzymią stratą finansową fot. elblag.net/archiwum

Czy to efekt pandemii covid-19 czy też nietrafionych zmian w rozkładach jazdy autobusów i tramwajów w Elblągu. W każdym razie elbląska komunikacja miejska zakończyła rok 2020 z potężną stratą finansową ponad 25 mln zł. To nie było dobry rok dla komunikacji miejskiej w Elblągu.

Miejska spółka komunikacyjna zamknęła rok 2020 na minusie i to potężnym. Strata finansowa - 25 mln 857 tys. zł (to 3,6 proc. więcej niż w 2019 r.).

Jak to tłumaczą miejscy urzędnicy?

- Pandemia szczególnie dotknęła spółki komunikacyjne, czyli ZKM i TE. W ZKM związane było to ze spadkiem sprzedaży biletów o ponad 30 proc. Były takie miesiące, kwiecień, maj, czerwiec, kiedy sprzedaż biletów była nawet poniżej 40 proc. normalnej sprzedaży. Później zaczęła się trochę odbudowywać. Ogólnie jednak w ubiegłym roku było ponad 3 mln zł mniej przychodów ze sprzedaży biletów – informował Dariusz Ostrowski, dyrektor Departamentu Gospodarki Miasta UM w Elblągu.

Przychody ze sprzedaży biletów stanowią ponad 80 proc. ZKM w Elblągu. W 2020 r. pieniądze z biletów pokryły zaledwie 22,4 proc. kosztów usług przewozowych. Tramwaje Elbląskie odnotowały stratę ponad 2,5 mln zł (netto), o 42,5 proc. wyższą niż w roku 2019 r. i deficyt przychodów w wysokości 16,8 proc.

Jak można wyczytać w raporcie o kondycji spółek miejskich, strata ZKM za rok 2020 mieści się w granicach kosztów amortyzacji, co przy realizacji zasadniczych inwestycji dotyczących trakcji i wagonów tramwajowych przez Gminę Miasto Elbląg pozwala na zachowanie przez spółkę płynności finansowej.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 4

 • 3
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ jan marian rakieta
21 dni temu ocena: 100%  1
tak to jest jak ludzie którzy nie powinni tam pracować , planują strategię , przecież to kompletne bezmózgowie żeby tak bezmyślnie zmienić rozkłady jazdy ,nie byłoby lepiej zaplanować rozkład dla Elblążan a nie dla wyimaginowanego planu przesiadkowego. na taczke i wywieść przed bramę ,, planistów"
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.