› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Testowanie oprogramowania na produkcji. Kiedy warto testować w środowisku, w którym pracuje klient?

› biznes 5 miesięcy temu    28.02.2022
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Testowanie oprogramowania na produkcji. Kiedy warto testować w środowisku, w którym pracuje klient?

Czy testy na produkcji są z góry skazane na porażkę? Dowiedz się jakie są dobre praktyki przeprowadzania testów w środowisku użytkownika. Sprawdź!

Klient korzysta już z zaprojektowanej przez zespół IT aplikacji, a tester właśnie rozpoczyna testy – czy to brzmi jak działanie z góry skazane na porażkę? Niekoniecznie! Testy na produkcji mogą przynieść wiele cennych informacji, które pozwolą wyeliminować kluczowe błędy w oprogramowaniu. Jakie są dobre praktyki przeprowadzania testów w środowisku użytkownika?

Czym różni się testowanie na produkcji od przeprowadzania testów w innych środowiskach?

Standardowo testy oprogramowania przeprowadza się w środowisku, do którego nie mają dostępu docelowi użytkownicy. Dzięki temu można testować poszczególne elementy aplikacji już na wczesnym etapie jej powstawania, aby ostatecznie przekazać klientowi gotowy, działający produkt.

W niektórych sytuacjach może być wskazane przeprowadzenie testów także w środowisku, w którym działają użytkownicy. Dzieje się tak np. wówczas, gdy klient zgłasza problem, a w środowisku deweloperskim jest on niewidoczny. W środowiskach innych niż produkcyjne może być też trudno przeprowadzić niektóre rodzaje testów, np. wydajności lub bezpieczeństwa.

Jakie korzyści może przynieść testowanie oprogramowania w środowisku produkcyjnym?

Testowanie na produkcji umożliwia sprawdzenie działania aplikacji na szerszą skalę: na różnych urządzeniach, w różnych systemach operacyjnych i przeglądarkach. Takie testy dobrze pokazują programistom perspektywę użytkowników, często są też łatwiejsze do wykonania – nie wymagają specjalnej konfiguracji środowiska.

W przypadku niewielkich firm IT testowanie na produkcji to także sposób na zmniejszenie kosztów w sytuacji, gdy nie stać ich na stworzenie osobnego środowiska do testów.

Z jakimi zagrożeniami może wiązać się testowanie na produkcji?

Przede wszystkim ważne jest, by użytkownicy docelowi mieli świadomość, że tester zamierza sprawdzać działanie aplikacji, z której korzystają. W innym przypadku może to się wiązać ze stratami wizerunkowymi, poczuciem zagrożenia u użytkowników i utratą ich zaufania – mowa tu np. o sytuacjach, gdy system w trakcie testów wysyła do nich niezrozumiałe wiadomości.

Aby tego uniknąć, warto dobrze zaplanować testy na produkcji. Dobrze jest, o ile to możliwe, uprzedzić użytkowników, a także przeprowadzać je w czasie, gdy nie korzystają oni z oprogramowania. Ingerencja w aplikację powinna być jak najmniejsza, aby nie ryzykować utraty ważnych danych.

Masz już za sobą pierwsze doświadczenia w zawodzie testera? Pora na kolejny krok! Dołącz do zespołu GlobalLogic jako tester oprogramowania i pracuj dla czołowych firm przy ambitnych projektach IT. Sprawdź szczegóły rekrutacji na stronie!

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.