› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

komentowane

oceniane

Terytorialsi pomagają szukać szczątków naszych Bohaterów (+ zdjęcia)

› bieżące 4 miesiące temu    12.08.2019
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Terytorialsi pomagają szukać szczątków naszych Bohaterów (+ zdjęcia) fot. DWOT / 43blp

W dniu 8 sierpnia br. żołnierze 43 Batalionu Lekkiej Piechoty w Braniewie, wchodzącego w skład 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej pomagali wolontariuszom i pracownikom Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN w pracach poszukiwawczych szczątków żołnierzy antykomunistycznego podziemia prowadzonych na terenie dawnego aresztu śledczego. 

Emocje i uczucia jakie towarzyszyły żołnierzom, były nie do opisania.. pomagali w szukaniu szczątków naszych Bohaterów. Tych, o których Polska nigdy nie miała się upomnieć. Tych, po których nie miało zostać już nic. Mieli zniknąć.. jakby nigdy nie istnieli.
To tu, na Rakowieckiej w okresie stalinowskim więzieni i torturowani byli członkowie podziemia niepodległościowego. W latach 1945-56 wykonano tu 350 wyroków śmierci, wielu więźniów umierało wskutek zakatowania. Ofiarami stalinowskiego terroru padli m.in. gen. August Fieldorf "Nil" i rtm. Witold Pilecki.

Biuro Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej, prowadzi poszukiwania na terenie byłego aresztu na Rakowieckiej od lipca 2016 roku. Na pierwsze ludzkie szczątki natrafiono tam w lipcu tego roku. Odnaleziono wówczas zbiorową mogiłę, a w niej szczątki ośmiu osób, a także rzeczy osobiste, m.in. medalik i krzyż. Kolejne odkryto również przy dawnym pawilonie śledczym, tzw. pałacu cudów. Po wojnie nazwano go tak, gdyż funkcjonariusze UB dokonywali tam brutalnych przesłuchań, po których więźniowie przyznawali się do wszystkich stawianych im zarzutów.

Wśród zamordowanych przez UB na Rakowieckiej Bohaterów jest m.in. kpt. Gracjan Klaudiusz Fróg, ps. "Szczerbiec" - dowódca 3 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, który jest patronem 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Jego symboliczny grób znajduje się na „Łączce", szczątków do dziś nie odnaleziono. Być może stanie się to w wyniku obecnie prowadzonych prac.

Pomoc w prowadzeniu poszukiwań naszych Bohaterów, kultywowanie pamięci o Nich to spełnienie obowiązku wobec tych, którzy walczyli o nasz kraj . Dzięki prof. Szwagrzykowi i Jego ekipie, wyjątkowym ludziom o wielkich, polskich sercach, których mieliśmy okazję poznać, po wielu latach jest to możliwe.

Komunikat 43 Batalionu Lekkiej Piechoty w Braniewie

  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
   ZADOWOLONY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   POINFORMOWANY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   SMUTNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW
  Komentarze (0)

  Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  dodaj komentarzbądź pierwszy!
  Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
  Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.