› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Teraz warto się tam wybrać! Mało znany zabytek o randze europejskiej ok. 70 km od Elbląga

› relacje ponad rok temu    23.08.2017
Marcin Mongiałło
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Teraz warto się tam wybrać! Mało znany zabytek o randze europejskiej ok. 70 km od Elbląga fot. Marcin Mongiałło

W 8-tysięcznym, mało znanym mieście na Pomorzu (niecałe 70 km od Elbląga, ok. 70 minut drogi samochodem) znajduje się piękny, monumentalny, drugi co do wielkości kościół ceglany w Polsce, którego wnętrze kryje aż 23 bogate ołtarze, w tym najwyższy drewniany ołtarz barokowy w Europie! W znajdującym się tuż obok Muzeum Diecezjalnym możemy podziwiać najcenniejszą książkę świata - jedyną w Polsce Biblię Gutenberga. Na całym świecie znajduje się obecnie jedynie 48 egzemplarzy. Zaledwe 20 ma status kompletnych. Są rozsiane po całym świecie, m.in.: Niemczech, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji, czy też Rosji. Jeden z egzemplarzy znajduje się w Polsce w mało znanym miasteczku nad Wierzycą  Pelplinie!

W okresie bożonarodzeniowym w pelplińskiej katedrze śpiewają najbardziej znani Polscy artyści. W ostatnich latach kolędy śpiewali tam m.in.: Natasza Urbańska, Kasia Kowalska,Grzegorz Markowski, Kayah, Patrycja Kazadi, Piotr Cugowski, Szymon Komasa, Ewa Farna, Iwona Zasuwa. Koncert jest transmitowany przez Telewizję Polską w paśmie największej oglądalności.

Zespół pocystersko-katedralny w Pelplinie jest zabytkiem mającym duże znaczenie dla dziedzictwa kulturowego zarówno Pomorza, jak i całego kraju. Kościół, który możemy obecnie podziwiać był wznoszony od końca XIII wieku. Budowa została ostatecznie ukończona w 1557 r., kiedy przesklepiono ramiona transeptu. Konsekracja świątyni odbyła się w 1472 r. To, co rzuca się w oczy to piękno zachowanego w dużym stopniu, gotyckiego oraz manierystycznego i barokowego wyposażenia świątyni, w tym zespół gotyckich stalli oraz manierystyczne i 23 barokowe ołtarze z obrazami pędzla wybitnych malarzy. Najokazalszym z nich jest zaliczany do największych w Europie, sześciokondygnacyjny ołtarz główny z lat 1623/24 z obrazem „Koronacja Matki Boskiej” autorstwa Hermana Hana, ukazującym Marię otoczoną przez świętych oraz postaci historyczne – dobrodziejów opactwa. 

W dniu 23 kwietnia 2014 roku rozporządzeniem Prezydenta RP "Pelplin – zespół pocystersko-katedralny" został uznany za Pomnik Historii. Znalazł się tym samym wśród zaledwie kilkudziesięciu polskich zabytków o szczególnej wartości historycznej, naukowej i artystycznej, utrwalonych w powszechnej świadomości i mających duże znaczenie dla dziedzictwa kulturalnego Polski. Obecnie na liście znajduje się 70 obiektów i miejsc (stan na dzień 23 sierpnia 2017 r.), w tym zaledwie 5 obiektów w województwie pomorskim i 3 w województwie warmińsko-mazurskim.

Dlaczego właśnie teraz warto odwiedzić bazylikę katedralną Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny?

Odbywa się tam XIX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Katedrze w Pelplinie. Ostatnich koncertów będzie można wysłuchać w dwie ostatnie środy sierpnia. Dzisiaj, 23 sierpnia, na organach zagra Douglas Bruce (Niemcy), natomiast 30 sierpnia z okazji 25-lecia Diecezji Pelplińskiej wystąpi Poznań Accordion Quintet. Wstęp wolny na wszystkie koncerty!

Ubiegłoroczny koncert kolęd w Pelplinie (Ewa Farna)

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 10

  • 7
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 2
    OBOJĘTNY
  • 1
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.