› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Temat na weekend: dlaczego ludzie odbierają sobie życie?

› dzieci i rodzina ponad rok temu    11.09.2015
Mateusz Milanowski
komentarzy 7 ocen 13 / 69%
A A A
Temat na weekend: dlaczego ludzie odbierają sobie życie?

Statystycznie każdego dnia 11 osób odbiera sobie życie. W 2013 roku w Polsce odnotowano w sumie 8579 prób samobójczych, z czego 6097 z nich zakończyło się zgonem. Najwięcej przypadków samobójstw dotyczyło nieporozumień i problemów rodzinnych, z czego ponad tysiąc samobójstw dotyczyło osób między 10 a 24 rokiem życia. Dlaczego ludzie odbierają sobie życie?

 

Wczoraj, 10 września obchodziliśmy Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom. Dzień ten został ustanowiony przez WHO (World Health Organization – Światowa Organizacja Zdrowia) z inicjatywy Międzynarodowego Towarzystwa Zapobiegania Samobójstwom. Wśród zachowań o charakterze samobójczym wyróżnia się czynniki psychologiczne, psychiatryczne, socjologiczne, biologiczne i związane ze stanem zdrowia.

 

Nieradzenie sobie ze stresem, brak umiejętności rozwiązywania problemów, brak dostępnego wsparcia społecznego, krytyczny stosunek do własnego ciała, czy zaburzenia osobowości. To tylko kilka kluczowych psychologicznych elementów, które wpływają na podjęcie tego strasznego kroku, jakim jest odebranie sobie życia. Co przede wszystkim jest tego powodem w Elblągu? Okazuje się, że najwięcej tych mnogich problemów ma podstawę w samotności. Oczywiście przekłada się to na inne, narastające trudności z którymi samobójca nie jest sobie w stanie poradzić. Ostatecznie człowiek, który decyduje się na odebranie sobie życia, najczęściej nie ma do kogo zwrócić się o pomoc.

 

Choć samobójstwo jest bardzo trudną sytuacją, to każdy z nas może jej zapobiec. Paul Quinnett, twórca jednego z programów prewencji samobójstw w Stanach Zjednoczonych, porównuje umiejętność zapobiegania samobójstwom do umiejętności stosowania metod pierwszej pomocy w nagłych wypadkach. Według Quinnetta, poznanie oznak ostrzegawczych samobójstwa i podstaw interwencji kryzysowej może przyczynić się do zapobieżenia samobójstwom ludzi, którzy żyją wokół nas. Jednak aby pomóc, trzeba z ludźmi rozmawiać, przeciwdziałając tym samym podstawowemu problemowi – osamotnieniu.

 

Elbląscy psychoterapeuci główny problem przy próbie samobójczej upatrują głównie w narastającym osamotnieniu. Zgadzacie się z tym? A może sami macie takie traumatyczne doświadczenia?

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (7)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Cheetah
ponad rok temu ocena: 0%  7
http://media.irishcentral.com/...
~ 100% elblążanin
ponad rok temu ocena: 60%  6
Jak się czyta, słucha wkoło natłok negatywnych informacji, to się w pewnym stopniu udziela....... zapraszam do studiowania psychologii pozytywnej...... a życie będzie szczęśliwsze. Pozdrawiam i proszę o więcej optymizmu.
~ Lucky Luck
ponad rok temu ocena: 67%  5
Przez długi bankowe,przez brak bliskich osób i przez brak wsparcia ze strony rodziny przyjaciół i znajomych.Przez nie powodzenie w miłości.Przez środki odurzające dzięki którym tracimy świadomość między prawdą a fikcją.
~ cze
ponad rok temu ocena: 33%  4
Mocarz
~ Czech
ponad rok temu ocena: 40%  3
Odpowiedz jest prosta - Mocarz.
~ Kat Na Idiotów
ponad rok temu ocena: 60%  2
Kompromitacja! Czy wydawca ma wpływ na redakcje? To niech będzie pytaniem na weekend!
~ observator
ponad rok temu ocena: 33%  1
opiekunowie powinni zmieniać nie tylko pampersy, ale również sprawdzać co ich podopieczni robią przy komputerze
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.