› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Technologia RFID i jej wykorzystanie w procesach logistycznych

› bieżące ponad rok temu    12.12.2019
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Technologia RFID i jej wykorzystanie w procesach logistycznych

O technologii RFID jest głośno już od lat. Już na początku lat osiemdziesiątych technologia identyfikacji radiowej znalazła zastosowanie w przemyśle motoryzacyjnym, usprawniając proces identyfikacji komponentów karoserii w procesach lakierowania. Od wielu lat tego typu rozwiązania stosowane są również jako element identyfikacji opakowań zbiorczych w transporcie cechującym się obiegiem zamkniętym. Jednak ostatnie lata przynoszą istną rewolucję w stosowaniu technologii RFID w sposób dużo bardziej powszechny, szczególnie w handlu i w logistyce. W tym artykule opowiemy jak skorzystać z dobrodziejstw technologii RFID w magazynie.

Technologia RFID- jak to działa?

Technologia RFID opiera się na przesyle danych w sposób bezkontaktowy, przy wykorzystaniu fal radiowych. Każdy identyfikowalny produkt jest wyposażany w znacznik RFID- tak zwany tag (może to być tag w postaci etykiety samoprzylepnej, ale również tag w formie bardzo trwałej, obudowany formą  odporną na działanie warunków zewnętrznych). W przypadku RFID pasywnego tag pobudzany jest do działania falą radiową emitowaną przez antenę połączoną z czytnikiem RFID. Fala taka, zawierająca indywidualny numer taga powraca do czytnika, gdzie następuje odczyt tego właśnie numeru. Istnieje również technologia RFID aktywna, gdzie każdy tag wyposażony jest w baterię co umożliwia automatyczną emisję danych. Dzięki zastosowaniu tego typu technologii możliwe są odczyty znacznika RFID ze znacznie większych odległości oraz z obiektów (pojazdów) poruszających się ze znacznymi prędkościami.

Znaczenie RFID w logistyce.

Technologia RFID może być szeroko stosowana w logistyce wewnętrznej, czyniąc z niej duże wsparcie dla systemów zarządzania magazynem (WMS). Przede wszystkim można ją zastosować w następujących obszarach logistyki wewnętrznej:

  • zarządzanie opakowaniami zwrotnymi: technologia RFID jest wprost stworzona do tego rodzaju kontroli. Tagi RFID instalowane na opakowaniach zwrotnych, które krążą w obiegu zamkniętym mają charakter wielokrotnego użytku, znacznie zmniejszając koszty takiej inwestycji.
  • kontrola pojemników wykorzystywanych w procesach automatyki magazynowej: systemy automatyki magazynowej, zwłaszcza systemu zautomatyzowanej kompletacji bazują na sieciach transportu wewnętrznego, którymi transportowane są skompletowane towary. Najlepszym sposobem kontroli takiego przesyłu jest zastosowanie tagów RFID do oznaczania pojemników kompletacyjnych
  • usprawnienie inwentaryzacji: istnieje szereg towarów, zwłaszcza towarów o dużej wartości, na przykład ubrań, czy biżuterii, gdzie możliwe i ekonomicznie sensowne jest oznakowanie pojedynczych towarów tagami RFID. W przypadku tego typu produktów możemy przeprowadzać bardzo szybką inwentaryzację z wykorzystaniem technologii radiowej.

HIT-Kody Kreskowe- Twój doradca w obszarze rozwiązań systemowych i sprzętowych.

Poznański integrator systemów automatycznej identyfikacji HIT-Kody Kreskowe już od prawie 30 lat wdraża systemy klasy WMS oraz rozwiązania usprawniające procesy logistyki i logistyki produkcji.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.