› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Teatr Sewruka w Konkursie "Klasyka Żywa"

› rozwój i edukacja ponad rok temu    20.12.2016
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 2 / 100%
A A A
Teatr Sewruka w Konkursie  fot. nadesłane

Dobiega końca II edycja Konkursu na inscenizację dawnych dzieł literatury polskiej pn. „Klasyka Żywa", prowadzonego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Konkurs jest adresowany do teatrów repertuarowych, prywatnych, stowarzyszeń i szkół teatralnych. Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu zgłosił operę „Cud mniemany czyli Krakowiacy i górale" Wojciecha Bogusławskiego.

„Klasyka żywa to dawny tekst znajdujący oddźwięk we współczesności, rezonujący tak w twórcach, jak i w zapraszanych na przedstawienie partnerach teatralnej rozmowy" - tłumaczy ideę Konkursu prof. Dariusz Kosiński, zastępca dyrektora Instytutu Teatralnego, teatrolog, przewodniczący Komisji Konkursowej. Pośród zgłoszonych przedstawień są teksty sięgające do odległej przeszłości, takie jak „Historyja o Chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim" Mikołaja z Wilkowiecka czy „Krakowiacy i Górale" Wojciecha Bogusławskiego, a nawet teksty anonimowych autorów a XIII-XV wieku. Popularnością cieszą się inscenizacje „Krzyżaków", inspirujące okazały się teksty Stanisława Ignacego Witkiewicza.

Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu zgłosił do Konkursu swój ostatni spektakl premierowy „Cud mniemany czyli Krakowiacy i Górale" Wojciecha Bogusławskiego w reżyserii i choreografii Emila Wesołowskiego, ze scenografią i kostiumami Tatiany Kwiatkowskiej. Miło nam odnotować, że w Konkursie pojawia się jeszcze jeden akcent elbląski. Teatr im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim zgłosił inscenizację „Moralności Pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej. Spektakl ten wyreżyserował dyrektor Teatru Sewruka Mirosław Siedler. Oprócz Teatrów z Elbląga i Gorzowa do do Konkursu zgłosiło się kilkadziesiąt Teatrów z całej Polski, wśród nich m.in. Wrocławski Teatr Współczesny, warszawski Teatr Polonia Krystyny Jandy, Teatr im. Stefana Jaracza z Olsztyna, Teatr im. Wilama Horzycy z Torunia, Teatr Polski z Wrocławia, Teatr im. Juliusza Słowackiego z Krakowa czy Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka z Łodzi.

Do Konkurs „Klasyka Żywa" można było zgłaszać spektakle, których premiery odbyły się w okresie od 1 września 2015 do 31 grudnia 2016 roku i których tekst jest tekstem klasycznym, powstałym przed końcem 1980 roku. Warunkiem dopuszczenia do Konkursu jest także konieczność zagrania spektaklu co najmniej 10 razy. Elbląski spektakl „Cud mniemany czyli Krakowiacy i Górale" wszystkie te warunki spełnił i został dopuszczony do I etapu Konkursu. W dniach 4-9 kwietnia przyszłego roku odbędzie się II etap Konkursu – prezentacja spektakli finałowych w czasie 42. Opolskich Konfrontacjach Teatralnych Klasyka Polska w Opolu. Tam też jury festiwalowe dokona oceny prezentowanych spektakli i ogłosi ostateczny werdykt. Poza licznymi nagrodami, które przyzna specjalnie powołane Jury – w tym Nagrodą Główną im. Wojciecha Bogusławskiego – Komisja Artystyczna rozdysponuje refundacje, o które mogą ubiegać się wyłącznie inscenizacje tekstów dramatycznych. Zakończenie I etapu Konkursu „Klasyka Żywa" i ogłoszenie finalistów nastąpi w styczniu 2017 roku.

Janusz Salmonowicz, rzecznik prasowy Teatru Sewruka

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.