› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Taśma LED jak podłączyć

› bieżące ponad rok temu    21.07.2020
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Taśma LED jak podłączyć

Jak można podłączyć taśmę LED? Co jest potrzebne do jej montażu i w końcu gdzie się ją stosuje. Przeczytaj.

Taśma LED jakie ma zastosowania?

Czym jest taśma LED i jak ją można wykorzystywać? Jest to elastyczny pasek na którym są zamontowane diody emitujące światło, czyli diody LED.Taśma jest elastyczna więc łatwo ja zamontować bo dobrze dopasowuje się do kształtu powierzchni. Dodatkowo pasek LED można prawie że dowolnie ciąć, bo można to robić w zależności od typu co 2,5cm, co 5cm, albo co 10cm. Do cięcia taśmy LED starczą zwykłe nożyczki, wystarczy odciąć  niepotrzebną końcówkę i tym samym w łatwy sposób dostosować długość taśmy LED do swoich potrzeb.Dzięki liniowemu, równemu rozłożeniu diod LED na taśmie, pasek emituje równomiernie rozłożone światło, które doskonale się rozprasza po całej oświetlanej powierzchni.

Taśma LED nie razi

Nieprzyjemny dla oczu efekt rażenia światłem, polega na tym że punkt świetlny jest bardzo mocny i spojrzenie w niego oślepia, tak jak spojrzenie w słońce, które emituje mnóstwo światła z jednego punktu. Przy świetle z taśmy LED jest zupełnie inaczej, ponieważ nie świeci tu jedna mocna dioda, tylko bardzo wiele diod rozstawionych na całej długości paska. Dzięki temu światło uzyskujemy nie z jednego punktu a z całej linii czyli nie ma jednego mocno świecącego miejsca które oślepiało by swoim blaskiem.

Co potrzebne jest do montażu taśmy LED?

Sama taśma jest od spodu podklejona taśmą klejącą, więc można ją przymocować do każdej czystej i płaskiej powierzchni, ale najlepiej zamontować ją na metalu, a już całkiem najlepiej na aluminium, które doskonale odprowadza ciepło z taśmy. Czyli najlepiej taśme LED montujemy w aluminiowym profilu, z do jej działania potrzebujemy jeszcze tylko zasilacz i możemy ale nie musimy zastosować sterownik. Zasilacz dobieramy w zależności od mocy paska, oraz dostosowujemy do jego długości. Im mocniejsza taśma LED i im dłuższa tym większy jest potrzebny zasilacz i tak np: do paska o mocy 10W i długości 5m potrzebny jest zasilacz o mocy 50W. A do taśmy o mocy 20W i długości 2m wystarczy zasilacz o mocy 20W, ale zawsze warto dobrać zasilacz trochę większy niż jest potrzebny, żeby go nie przeciążać, co wydłuża jego okres funkcjonowania 

Taśma LED 12V czy 24V?

Standardowym produktem są taśmy LED zasilane napięciem 12V, ale profesjonalne taśmy LED zasilane są napięciem 24V. Wynika to z tego że w taśmie 24V płynie mniejszy prąd, czyli jest potrzebne mniej Amper do jej działania, czyli pasek się mniej nagrzewa  a im mniejsza temperatura działania, tym dłuższy czas życia produktu. Również znaczenie ma to że przy napięciu 12V są większe spadki niż przy napięciu 24V, czyli taśma LED 24V świeci równiej, czyli początek i koniec taśmy przy odcinku 10m świecą tak samo jasno, a przy taśmie LED 12V już na odcinku 5m widać różnicę pomiędzy świeceniem początku i końca paska. 

Taśma LED do kuchni

Bardzo częstym zastosowaniem pasków LED jest ich montaż jako oświetlenie blatu kuchennego. W profilu aluminiowym montuje się taśmę LED pod szafkami kuchennymi a nad blatem, najlepiej żeby taśma była na całej długości blatu. Dzięki takiemu rozwiązaniu taśma LED równomiernie rozświetla cały blat kuchenny, więc lepiej się kroi, sieka, gotuje. 

Taśma LED w suficie podwieszanym

Jak oświetlić podwieszany sufit? Najlepiej zastosować taśmę LED która montuje się po całym obwodzie pokoju, pomiędzy sufitem a zwieszoną płytą lub na gzymsach do montażu taśmy LED. Takie rozwiązanie doskonale rozświetla całe pomieszczenie. Światło które pada na pokój jest odbite od ścian czyli jest zmiękczone więc nie razi, jest bardzo przyjemne dla oka, a wszystko w takim świetle ładnie wygląda, ponieważ nie różnią się półcienie bo światło rozprasza się po każdym centymetrze pomieszczenia. 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.