› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - KIM 09.2019

Tak było. Tramwajem pod Bramą Targową (+ zdjęcia)

› prezentacje ponad rok temu    28.09.2019
Marcin Mongiałło
komentarzy 3 ocen 4 / 100%
A A A
Tak było. Tramwajem pod Bramą Targową (+ zdjęcia) fot. Tramwaj przejeżdżający pod Bramą Targową. Zdjęcie po lewej stronie - 1957 r.; zdjęcie po prawej stronie - lata przedwojenne

Wielu elblążan pamięta przejażdżkę tramwajem pod Bramą Targową, ale dla większości jest to dziś sytuacja wręcz nieprawdopodobna. Duży odsetek tych, którzy tego doświadczyli miło wspomina sam moment pokonania bramy, ale są i tacy, którzy zamykali w tym czasie oczy.

23 listopada 1895 roku w Elblągu uruchomiono dwie pierwsze linie tramwajowe. Stało się to w dużej mierze dzięki bardzo dynamicznemu rozwojowi Elbląga i związanym z tym potrzebom zapewnienia transportu dla tysięcy robotników, którzy dojeżdżali do pracy w stoczni Ferdinanda Schichaua z innych części miasta, przede wszystkim z dworca i jego okolicy. To właśnie działalność tego człowieka spowodowała, że nazwa Elbing była kojarzona w wielu miejscach świata. Wszystko to za sprawą Zakładów Schichaua (niem. Schichau-Werke), które były jedną z ważniejszych stoczni budujących okręty w Niemczech (szczególnie torpedowce i niszczyciele). Na dużą skalę powstawały w nich również lokomotywy. O skali działalności świadczy choćby fakt, że w 1941 r. w samym elblaskim oddziale przedsiębiorstwa (zakłady miały także filie w Gdańsku, Królewcu i Rydze) zatrudnionych było ponad 18 tysięcy pracowników. 

 • 22 listopada 1895 – uruchomienie dwóch pierwszych linii tramwajowych.

- nr 1: Dworzec – Grunwaldzka – 3 Maja – 1 Maja – pl. Słowiański – Kowalska – Stary Rynek – Studzienna – przystań nad rzeką Elbląg;

- nr 2: Pl. Słowiański – Kowalska – Stary Rynek – Brama Targowa – Stoczniowa – Królewiecka – skrzyżowanie Dąbka/Teatralna.

 • 22 maja 1897 – uruchomienie linii nr 3: Stary Rynek – Stoczniowa – Królewiecka – Marymoncka – Bażantarnia (przedłużenie linii nr 2 do Dworca).
 • 1927 – uruchomienie linii do ul. Obrońców Pokoju i do Saperów.

Tory linii nr 2 przebiegały wzdłuż dzisiejszej ulicy Stary Rynek, biegnąc pod zabytkiem. Tramwaj jeździł tędy do roku 1945.  W czasie walk o Elbląg, na przełomie stycznia i lutego 1945 r., Brama Targowa została poważnie zniszczona, jednakże już 1 czerwca 1946 roku wznowiono ruch tramwajowy – pierwsza po wojnie linia również przebiegała pod Bramą Targową. Ostatni tramwaj przejechał tamtędy na przełomie lat 60. i 70. ubiegłego wieku. Nic dziwnego, że wielu elblążan ma w pamięci związane z tym wspomnienia. To, co dziś byłoby wielką atrakcję, niegdyś było codziennością. 

2 lipca 2012 r. na Starym Rynku, w bezpośrednim sąsiedztwie Bramy Targowej, stanął zabytkowy tramwaj – wagon typu 5N, który jeszcze w latach 90. XX wieku można było spotkać na ulicach naszego miasta. Stał w tym miejscu do końca września jako atrakcja turystyczna. Przez kilka kolejnych lat kontynuowano tę tradycję, aby  ostatecznie od niej odstąpić w 2015 roku. Od tego czasu w sezonie turystycznym zabytkowy skład jeździ na trasie: Saperów – Marymoncka. Czy to lepszy pomysł? Jakie jest Wasze zdanie?

Zobaczcie małą fotogalerię archiwalnych zdjęć i pocztówek

  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

  • 3
   ZADOWOLONY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   POINFORMOWANY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   SMUTNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW
  Komentarze (3)

  Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
  ~ er ce
  ponad rok temu 3
  Ja także jezdziłem pod bramą 2ką i wyskakiwałem z tramwaju gdy zwalniała skręcając w ul. KOwalską. Chodziłem wtedy do Szkoły Rzemiosł Budowlanych na ul. Wybrzeżnej.
  ~ Dg
  ponad rok temu 2
  Zdanie moje jest takie, że przy bramie powinien stanac tramwaj, ale jakaś wyremontowana skorupa, a nie jeżdżący tramwaj. Ten jeżdżący niech nadal jeździ jako turystyczny.
  ~ Pick
  ponad rok temu ocena: 100%  1
  Piekne i bogate miasto.
  Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
  Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.