› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Tablica pamięci ofiar Rzezi Wołyńskiej pojawi się w Elblągu?

› bieżące ponad rok temu    23.04.2015
Redakcja elblag.net
komentarzy 9 ocen 3 / 100%
A A A
Tablica pamięci ofiar Rzezi Wołyńskiej pojawi się w Elblągu? fot. Konrad Kosacz

Grupa elblążan chce upamiętnić ofiary wydarzeń, zwanych Rzezią Wołyńską. Chce to uczynić poprzez postawienie stosownej tablicy. O poparcie tej inicjatywy poproszono radnych i Prezydenta Miasta Elbląg, wysyłając odpowednie pismo, którego treść publikujemy poniżej.

 

                                   Szanowni Państwo, Pan Prezydent i radni Rady Miasta Elbląga

Zbliża się 72 rocznica wydarzeń zwanych Rzezią Wołyńską, które zapoczątkowały powstanie gigantycznego cmentarzyska polskiego, największego na świecie, obejmującego Wołyń, całą Małopolskę Wschodnią, Podkarpacie, Lubelszczyznę i Podlasie. 

11 lipca 1943 r.  nacjonalizm ukraiński  przestał się liczyć  z ogólnoludzkimi ideami,  jak solidarność,  miłosierdzie,  humanizm. Nie zawahał się spełnić  największej i najokrutniejszej  zbrodni. Oblicza się,  że  ponad 4 tysiące polskich wsi  i  miasteczek  zostało zmasakrowanych  i spalonych przez  Ukraińską  Powstańczą  Armię. Ona też  pod banderowskimi hasłami:  Albo będzie Ukraina,  albo Polska krew po kolana,  Śmierć jednego Polaka – to  metr wolnej Ukrainy,  wyprawiła na tamten świat  pół miliona Polaków.

Nie można tych okrutnych zbrodni  wykreślić z pamięci, wymazać z historii, nie pozostawiając żadnej przestrogi dla potomnych. Nie wolno nam tego zapomnieć, bo zbezcześcilibyśmy tę straszną ofiarę i padli wobec katów na kolana. Trzeba zacząć głosić całą prawdę wolną od przemilczeń, przeinaczeń i manipulacji.  Prawdę odważną, która sięga do korzeni zła.

Warto odnotować,  że już  po zakończeniu operacji  Wisła, wiele  bojówek  OUN UPA  w uszczuplonym składzie, przeniosło się na inne obszary RP, m.in. w olsztyńskie i wrocławskie. W  dawnym woj.  olsztyńskim operowały cztery  oddziały UPA w  powiatach  Mrągowo,  Kętrzyn,  Bartoszyce, Morąg,  Pasłęk, Braniewo.

Dlatego my, mieszkańcy Elbląga, wśród których są potomkowie obywateli Polski z ziem Kresów Najjaśniejszej Rzeczypospolitej, zwracamy się do Państwa o poparcie inicjatywy postawienia tablicy upamiętniającej popełniony na narodzie polskim mord setek tysięcy jego synów i córek.

Uważamy, iż należy to uczynić w imię godności narodowej i prawdy historycznej. Pamiętamy tragiczną przeszłość i pragniemy, by nigdy się nie powtórzyła. Mamy nadzieję, że dzięki tablicy nie zostanie ona zapomniana przez obecne i przyszłe pokolenia.

Liczymy na  wsparcie finansowe naszej inicjatywy przez Pana Prezydenta i radnych Rady Miasta Elbląga.

Jednocześnie pragniemy poinformować, że jesteśmy po wstępnych rozmowach dotyczących tablicy pamiątkowej poświęconej Polakom pomordowanym na Kresach z Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Otrzymaliśmy zapewnienie poparcia naszej inicjatywy przez tę instytucję.

Będziemy wdzięczni za szybką odpowiedź.

„ Niech Ci, co zginęli pozostaną na wieki w naszej pamięci. Przysięgamy na ich krew i mękę:  Gdybyśmy o nich zapomnieć chcieli – niech Bóg zapomni o nas…”

 

                                                                                            Z poważaniem

                                                                                 Jacek Boki, przedstawiciel społecznej inicjatywy

                                                                                  postawienia tablicy pamięci

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (9)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ BN
ponad rok temu ocena: 50%  9
Zobaczymy, czy uda się to zrealizować w Elblągu. W końcu na te tereny przesiedlono wielu Ukraińców. Wystarczy bacznie obserwować, kto będzie przeciwny takiej tablicy.
~ vbvbg
ponad rok temu ocena: 13%  8
a co polacy to tacy święci byli w czasie wojny i tuz przed ..reka w ręke z hitlerowskimi niemcami zajęli czechy /zaolzie/ a oburzaja sie na Mołotowa ... CZY ktos upamietni tablicami grabienie grobów zydowskich . mordowanie zydów i ich denuncjacja niemcom ..chełpimy sie nielicznymi polakami którzy staneli na wysokosci zadania i ratowali zydów ale to tylko nieliczni z 30 mln ludzi ..a moze tablice upamietniajaca ze nasze naczelne dowówdztwowojskowo-polityczne uciekło z pola walki w 1939r. zostawiajac naród samemu sobie .. pewnie zyli za wywiezione złoto a dzisiaj nie mozna gdzie te złoto zastawili ...
~ inkwizytor ateista
ponad rok temu ocena: 13%  7
wk€...a mnie te wszystkie stawianie pomnikow pomniczków i upamietnianie wszystkich poległych dawno temu ... moze cos pozytywniejszego dlaczego musimy tylko upamietniac kleski przegrane i porazki ... a moze tablica na gmachu katedry upamietniajaca wszystkie niewinne ofiary wojen krzyzoych prowadzonych przez kosciól i wycinanie niewiernych w pien . a moze tablica upamietniajaca ofiary tortur inkwizycji koscielnej i palenie niewinnych na stosach ......i tak juz na marginesie w naszych miastach juz sie nie bedzie mozna nigdzie ruszyc bo wszedzie beda tablice upamietniajace cos gdzies .... takie tablice powinny juz jesli musza to niech stoja w miejscach gdzie to sie stało ....
~ maruda .
ponad rok temu ocena: 50%  6
Niektórym ludziom w naszym kraju wydaje się , że pamięć ludzka jest jak kałuża . Po pewnym czasie wysycha . Nic bardziej błędnego . Bo pamięć ludzka jest wieczna . Chociaż zdarzają się wyjątki i to mocno boli szczególnie , jeśli na brak pamięci zachorują ludzie , którzy , choćby z racji swojego zawodu cierpią na tą przypadłość . Historykiem był śp. p. Geremek . Historykiem jest p. Tusk , Nałęcz i prezydent Komorowski . Zatem żenującym i wstydliwym jest fakt , że żaden z tych polityków nie podjął się rozmów i takich zabiegów , aby temat Rzezi Wołyńskiej , kaźni na naszych rodakach raz na zawsze był definitywnie wyjaśniony . Od tego tematu się nie ucieknie i na nic pozory , że wszystko w stosunkach pomiędzy Polską , a Ukrainą jest poprawne . Bo nie jest . Smutnym i niezrozumiałym jest fakt , że nikt z kandydujących na urząd prezydenta kraju nie podjął tego tematu . Widocznie nikt z nich nie lubi dźwigać ciężarów i tak prędzej czy później koniecznych do dźwignięcia .
~ NoName
ponad rok temu ocena: 63%  5
Inicjatywa super, tylko fajnie gdyby to była jakaś imponująca rzeźba zmuszająca każdego do refleksji, a nie zwyczajna tablica jakich pełno.
~ MONIAK
ponad rok temu ocena: 63%  4
Może tablica kilkuletniego dziecka przybitego gwoździami do drzwi od stodoły? - Takich standardowych praktyk dokonywała dzicz z UPA!
~ Janek
ponad rok temu ocena: 63%  3
Super inicjatywa! Polscy politycy niestety chowają głowę w piasek, a Ukraina ma ich gdzieś, czyniąc ukraińskich zbrodniarzy bohaterami narodowymi. Ciekawe, czy będą ścigali Polaków przez Interpol, gdy nazwą UPA czy Banderę ludobójcami (właśnie uchwalili taką śmieszną ustawę)?
~ Janek
ponad rok temu ocena: 33%  2
Do mmmnk - co za idiotyczne porównanie! Czyżby żołnierze AK mordowali Niemców w Niemczech? Czy walczyli z niemieckimi bandytami na terenie Polski, którzy napadli na nasz kraj? Już zupełnie chore jest porównywać żołnierzy AK z sadystycznymi, chorymi psychicznie Ukraińcami z UPA, którzy obok nazistów mieli najokrutniejsze metody mordowania, głównie dzieci, kobiet i starców. Rzeź Wołyńska nie była żadną ukraińską walką UPA o wolność - to po prostu ludobójstwo!
~ mmmnk
ponad rok temu ocena: 0%  1
Janeczku a chciałbys aby niemcy stawiali pomniki itablice dowódzcom AK że ich mrdowali
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.