fot. Amadeusz Żołdak
Formy przestrzenne w Elblągu stały się częścią miejskiego pejzażu, porównywalną do drzew w lesie. Praktycznie nikt, bo tylko niewielka grupa osób związanych na co dzień ze sztuką, spostrzega ich obecność w otoczeniu, ale czy to jest powodem zaniedbania tych wytworów artystycznych przez ludzi, którzy trzymają nad nimi pieczę? Kilkukrotnie były w końcu odnawiane, dzięki czemu przetrwały już blisko 50 lat.

Rzeźby na terenie Elbląga zaczęły pojawiać się od 1965 roku, w którym rozpoczęło się pierwsze Biennale. Do 1986 roku powstało ich łącznie 51. Było to ogromne przedsięwzięcie, którym zainteresowało się tysiące ludzi oraz wiele mediów. W produkcji form przestrzennych, które możemy podziwiać na terenie Elbląga, wzięło udział 50 artystów z Polski oraz zagranicy współpracujących z zakładami przemysłu metalowego Zamech.
Przez te kilkanaście lat "dzieci" połączenia przemysłu ze sztuką "wyrastały" na terenie Elbląga, żeby w dużej części pozostać w nim do dziś. Rzeźby z początku cieszyły się zainteresowaniem mieszkańców, którzy szczycili się nimi, ponieważ są one jednym z czynników, dzięki któremu usłyszano o Elblągu w Polsce, a nawet w Europie. Ludzka natura ma jednak to do siebie, że jeżeli coś długi czas posiadamy, przestajemy to zauważać i się tym interesować. Po prostu się to nudzi i dochodzi do "zmęczenia materiału".

W trakcie robienia zdjęć elbląskim formom przestrzennym kilka osób zwróciło uwagę, ale nie na obiekty, które były fotografowane, tylko na osobę trzymającą aparat. Pewien starszy był oburzony stanem, w jakim są dane formy przestrzenne oraz opowiadał, że kiedyś to było „coś”. W obecnych czasach są też tematem kontrowersji, ponieważ nawiązują do czasów komunizmu w Polsce, ale komunizm był częścią Polski i odcisnął na niej swoje piętno. Zaniedbując to, co powstało dzięki ciężkiej pracy i pozytywnym widzeniu przyszłości przez artystów w tamtych trudnych czasach do tworzenia czegokolwiek, nie usuniemy tego z kart historii.
W galerii poniżej można zobaczyć aktualny stan części form.
Komentarze
(2)
Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
|
dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
|
ponad rok temu |
ocena: 0%
|
2 |
jedyne ciekawe formy przestrzenne elblaga to rzezba przed UM i Arbitrem... reszta niestety ani piękna, ani interesująca, kiczowata... forma sztuki wykonana przez spawacza z zamechu który musiał się bardzo nudzic.
ponad rok temu |
ocena: 60%
|
1 |
Miasto powinno odświeżyć formy przestrzenne. Wyeksponować je i oznaczyć tabliczkami - najlepiej z nazwą i krótką informacją, co przedstawiają. A potem zrobić szlak miejski dla turystów, wydać mapę i mini-przewodnik. Coś na kształt krasnali we Wrocławiu. Niby nic wielkiego, a niektórzy potrafią cały dzień zasuwać, żeby zobaczyć wszystkie. :)