› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

komentowane

oceniane

Szpital Miejski w Elblągu rozpoczął badania nad lekiem przeciwko COVID-19

› bieżące 5 miesięcy temu    3.04.2021
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Szpital Miejski w Elblągu rozpoczął badania nad lekiem przeciwko COVID-19 fot. elblag.net/archiwum

W elbląskim Szpitalu Miejskim trwają już badania nad amantadyną. Prowadzi je Górnośląskie Centrum Medyczne, a wspierać ma 20 placówek. Jedną z nich jest elbląski szpital. To część ogólnopolskiego projektu, która ma odpowiedzieć na pytania o skuteczność tego preparatu w walce z COVID-19.

Badania są efektem obserwacji dokonanych przez Włodzimierza Bodnara, pochodzącego z okolic Pieniężna lekarza, który jako pierwszy zaczął stosować amantadynę w leczeniu skutków koronawirusa.

– Celem jest pokazanie, czy faktycznie ta amantadyna działa. Do tej pory nie ma takich badań, które by odpowiedziały na pytanie, czy faktycznie jest to lek, który możemy stosować w tym zakażeniu – mówi Wioletta Śpiewak-Kozak, pulmunolog, Szpital Miejski im. Jana Pawła II w Elblągu.

Według planu badania kliniczne powinny ruszyć w pierwszych dniach kwietnia. Uczestniczyć w nich będzie grupa ponad 20 pełnoletnich pacjentów. W tej chwili w szpitalu miejskim w Elblągu leczonych jest ponad 150 pacjentów z całego województwa warmińsko-mazurskiego. Z 15 respiratorów zajętych jest teraz jedenaście.

W leczeniu chorych stosowane są wszystkie dopuszczone metody i leki. Na skuteczność amantadyny w leczeniu COVID-19 już rok temu zwrócił uwagę Włodzimierz Bodnar. Mieszkający w Przemyślu, ale pochodzący z okolic Pieniężna pulmonolog zastosował ją na sobie, a następnie na 3 tys. pacjentów. Jak mówi z bardzo dobrym skutkiem.

– Jest to lek znany i bardziej przebadany od jakiegokolwiek leku. Jest w użyciu od dziesiątek lat. Nie znamy niepożądanych następstw po jego stosowaniu, dlatego nie byłoby żadnych przeszkód, żeby wprowadzić ten lek do leczenia COVID-19 – tłumaczy Bodnar.

Amantadyna jest znana od ponad pół wieku, gdy była stosowana do zwalczania wirusa grypy typu A, a następnie objawów schorzeń neurologicznych.

– Amantadyna hamuje replikę wirusa. Czyli jest lekiem stricte przyczynowym. Eliminuje wirusa, czyli główny patogen, który powoduje tę chorobę. To jest rzecz najważniejsza, bo mówimy o leczeniu przyczynowym, a nie objawowym – dodaje Bodnar.

Badanie skuteczności leku uzyskało akceptację, a tym samym finansowanie Agencji Badań Medycznych. Badania będą prowadzone metodą tak zwanych ślepych prób, z zastosowaniem placebo. Badanie powinno zakończyć się 30 kwietnia.

Oczekiwania na sukces są duże.

– Sukces będzie, jak ludzie przestaną umierać w Polsce. To jest główne credo moich działań oraz mojego powołania, jako osoby, która leczy tych ludzi – podsumowuje pulmonolog.

Źródło: TVP

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 4

 • 4
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.