› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Szpital Miejski im. św. Jana Pawła II poszukuje wykonawcy. Duże zmiany na plus w ostatnim roku

› inwestycje miejskie ponad rok temu    30.01.2018
Marcin Mongiałło
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Od lewej: kierownik szpitala ds.technicznych Maciej Latecki, prezydent Elbląga Witold Wróblewski, dyrektor lek. med. Mirosław Gorbaczewski, kierownik działu marketingu i programów pomocowych Małgorzata Adamowicz,  Od lewej: kierownik szpitala ds.technicznych Maciej Latecki, prezydent Elbląga Witold Wróblewski, dyrektor lek. med. Mirosław Gorbaczewski, kierownik działu marketingu i programów pomocowych Małgorzata Adamowicz,  fot. Marcin Mongiałło

Już niebawem ruszy rozbudowa bloku operacyjnego i modernizacja oddziałów Szpitala Miejskiego im. Jana Pawła II w Elblągu. W ciągu kilku najbliższcyh dni ma być ogłoszony przetarg. W związku z procedurą do Urzędu Publikacji UE została już przesłana specyfikacja warunków zamówienia dotycząca inwestycji. Dyrekcja szpitala nie dość, że modernizuje obiekt, to udało jej się zapewnić stabilizację finansową, co było największym wyzwaniem po połączeniu ze Szpitalem Miejskim przy ul. Żeromskiego. Ubiegły rok placówka zamknie na plusie, co należy uznać za wielki sukces.

Jest z czego się cieszyć. Zważywszy na rozpoczęcie procesu inwestycyjnego, jak również mając na uwadze zakończenie udanego roku w Szpitalu Miejskim im. św. Jana Pawła II została zorganizowana konferencja prasowa, podczas której aktualną sytuację przedstawili prezydent Elbląga Witold Wróblewski, dyrektor szpitala lek. med. Mirosław Gorbaczewski, kierownik działu marketingu i programów pomocowych Małgorzata Adamowicz oraz kierownik ds.technicznych Maciej Latecki.   

Do Urzędu Publikacji Unii Europejskiej została przesłana specyfikacja warunków zamówienia dotycząca tej inwestycji. Po tym, gdy zostanie ogłoszona w dzienniku UE, również my na swojej stronie zamieścimy informację o przetargu. Mamy nadzieję, że w ciągu 40 dni uda nam się wyłonić wykonawcę. Pierwsze elementy tej inwestycji zostały już częściowo zrealizowane w 2017 roku. Za kwotę blisko 1,2 mln zł wykonany został projekt. Na wiosnę powinniśmy zacząć go realizować

– poinformował dziennikarzy dyrektor lek. med. Mirosław Gorbaczewski. 

To jedna z najważniejszych inwestycji dotyczących samorządu. Będzie kosztowała blisko 40 mln zł, z czego 32 mln zł to dofinansowanie z Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Inżynier kontraktu, który bezpośrednio będzie nadzorował cały proces inwestycyjnej już jest wyłoniony. Jest to zadanie kilkuletnie. Całość koordynuje pan dyrektor z ramienia szpitala. Bardzo się cieszę, że juz ogłaszamy ten przetarg. Mam nadzieję, że jak najszybciej uda nam się wyłonić wykonawców

– powiedział prezydent Elbląga Witold Wróblewski.

Dzięki połączeniu szpitali Szpital Miejski im. św. Jana Pawła II jest jeden stopień referencyjny wyżej, co bezpośrednio przekłada się na pozyskiwanie środków. (...) Dziękuję panie dyrektorze za tak dobrą informacje i wynik. Dziekuję wszystkim pracownikom, że tak ciężko pracowali. 

– dodał prezydent. 

Szpital Miejski im. Jana Pawła II w Elblągu, fot. Marcin Mongiałło

Dyrektor szpitala przypomniał, że minął już rok od czasu, gdy połączone zostały dwie placówki, tj. Elbląski Szpital Specjalistyczny przy ul. Komeńskiego (były szpital wojskowy) oraz Szpital Miejski przy ul. Żeromskiego. Podkreślił, że w samym tylko 2015 roku straty obu szpitali wynosiły 4,5 mln zł. Obecnie nie dość, że sytuacja finansowa znacznie się polepszyła (szpital ten rok zamknie na plusie), to znalazły się pieniądze na inwestycje. W 2017 r. szpital wydał 1,1 mln zł na zakup sprzętu medycznego oraz 1,3 mln zł na pozostałe nakłady. Wsród nich wymienić należy przede wszystkim rozbiórkę składu opału, remont dachów szpitala oraz rozszerzenie działalności kuchni. Od 1 listopada 2017 r. przygotowywane są w niej posiłki dla wszystkich oddziałów szpitalnych (zarówno tych przy ul. Komeńskiego, jak i ul. Żeromskiego), w związku z czym placówka nie korzysta już z usług firmy cateringowej. Ponadto szpital systematycznie stara się podnosić jakość oraz inwestować. W ubiegłym roku przeznaczono 10% więcej pieniędzy na leczenie ambulatoryjne, co spowodowało skrócenie kolejek. Najbardziej zauważalny progres w tym względzie można zaobserwować w przypadku leczenia zaćmy, wszczepienia endorotez oraz porad ambulatoryjnych. Szpital inwestuje w szkolenia personelu.

Liczymy, że w tym roku otrzymamy akredytację dla wszystkich oddziałów szpitalnych dwóch naszych placówek

– poinformował dyrektor Mirosław Gorbaczewski. 

Szpitalowi po połączeniu w 2017 r. udało się to co, przez ostatnie lata było piętą achillesową dwóch miejskich szpitali. Placówka wydobyła się z zadłużenia. Przypomnijmy, szpital przy ul. Żeromskiego przed połączeniem miał ponad 16 mln zł długu, natomiast sytuacja szpitala przy ul. Komeńskiego, choć znacznie lepsza, także nie napawała optymizmem. W 2015 r. jego strata finansowa wynosiła ponad 1,2 mln zł. 

Co jeszcze dało połączenie obu placówek? Większy budżet oznacza większe możliwości pozyskiwania środków zewnętrznych. Przed połaczeniem budżety obu placówek oscylowały na poziomie odpowiednio – 30 i 36 mln zł. Obecnie budżet Szpitala Miejskiego im. św. Jana Pawła II w Elblągu przekracza 80 mln zł. Większy po prostu może więcej.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 6

 • 5
  ZADOWOLONY
 • 1
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.