› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Szkoła średnia – jak wybrać właściwie?

› bieżące 7 miesięcy temu    7.02.2022
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Szkoła średnia – jak wybrać właściwie?

Wybór szkoły średniej to tak naprawdę pierwsza poważna decyzja, jaką musi podjąć nastoletni człowiek. Jest ona o tyle trudna, że w takim wieku bardzo często jeszcze sami nie wiemy, czego chcielibyśmy się uczyć i czym chcielibyśmy się zajmować w przyszłości. Dlatego też wybór ten powinien być dobrze przemyślany. Poniżej zamieszczamy kilka wskazówek, które z pewnością pomogą w podjęciu właściwej decyzji.

Wybór szkoły średniej – od czego zacząć?

W pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się, jakie przedmioty najbardziej lubimy i w czym jesteśmy dobrzy. Jeśli planujemy iść na studia, dobrym rozwiązaniem będzie pójście do liceum do klasy o profilu zbieżnym z przyszłym kierunkiem studiów. Natomiast jeśli interesuje nas szybkie zdobycie konkretnego zawodu, optymalnym wyborem będzie technikum. Warto również, abyśmy porozmawiali z rodzicami. Ich punkt widzenia i doświadczenie życiowe mogą okazać się bardzo pomocne przy podejmowaniu decyzji. Przydatne może być też zasięgnięcie informacji o danej szkole od znajomych, którzy już się tam uczą.

Następnie dobrze jest poszukać informacji o konkretnych szkołach w internecie. Na stronach poszczególnych placówek znajdziemy wszystkie szczegóły dotyczące rekrutacji, jej harmonogramu oraz progów punktowych przyjęcia. Ponadto, w sieci krążą coroczne rankingi dotyczące najlepszych szkół w danym regionie, dzięki którym mamy możliwość porównania poziomu poszczególnych jednostek. Jako uczniowie szkół podstawowych możemy również szukać wsparcia w tym procesie w różnego rodzaju fundacjach, które prowadzą programy stypendialne mające na celu pomoc młodym ludziom w rozwoju.

Ciekawe programy stypendialne

Jedną z takich organizacji jest Edukacyjna Fundacja im. Romana Czerneckiego (Fundacja EFC). Prowadzi ona Program Stypendialny Horyzonty, który zapewnia uczniom i uczennicom ostatnich roczników szkół podstawowych z małych miejscowości kompleksowe wsparcie w kontynuowaniu edukacji w najlepszych liceach i technikach w największych miastach w Polsce.

Uczniowie mają do wyboru tak znamienite placówki, jak na przykład III Liceum Ogólnokształcące im. Bohaterów Westerplatte w Gdańsku, III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni czy Technikum Mechatroniczne nr 1 w Zespole Szkół Licealnych i Technicznych nr 1 w Warszawie. Na stronie Fundacji znajduje się przystępnie przedstawiona mapa szkół i burs z internatem wraz z listą tych placówek. Możemy zatem sprawdzić, która szkoła najbardziej odpowiadałaby naszym oczekiwaniom oraz zapoznać się ze szczegółową instrukcją dotyczącą aplikowania o stypendium.

W ramach programu stypendyści otrzymują wsparcie materialne, takie jak: zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia w internacie, dodatkowe lekcje języka angielskiego, wyjazdy wakacyjne i ferie zimowe oraz dodatkowe warsztaty i zajęcia. Ponadto uczestnicy uczą się tworzyć trwałe relacje w społeczności, które niekiedy owocują długoletnimi przyjaźniami. Uczą się także wspierania siebie nawzajem, otwartości na innych i samodzielności.

Na tej podstronie znajduje się mapa szkół i burs z internatem, które są partnerami Fundacji EFC.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.