› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Szczeniak w domu - pełnia szczęścia i pełne ręce roboty!

› bieżące 22 dni temu    22.06.2020
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Szczeniak w domu - pełnia szczęścia i pełne ręce roboty!

Przygarnięcie pod swój dach szczeniaka to wielka radość, ale też duża odpowiedzialność. Właściciel młodego psa musi zapewnić swojemu pupilowi odpowiednie pożywienie, nauczyć go czystości i zadbać o inne potrzeby. W praktyce oznacza to wiele czasu i uwagi poświęconych na wychowanie psiaka. O czym powinniśmy pamiętać?

Jak wybrać karmę dla szczeniaka?

Młode psy mają zupełnie inne potrzeby żywieniowe niż dorosłe zwierzęta. Karma dla szczeniaków powinna zapewniać im wszystkie niezbędne do prawidłowego rozwoju składniki uwzględniając przy tym rasę i związane z nią tempo wzrostu. Rozszerzanie diety można zacząć u trzytygodniowych psiaków – oprócz mleka matki powinny mieć też kontakt z innym pokarmem. Ważne jest jednak, aby wprowadzane pożywienie przeznaczone było dla młodych szczeniąt. Ok. sześciotygodniowy pies powoli przestaje interesować się mlekiem matki i zaczyna zanikać u niego odruch ssania. Na tym etapie szczeniak powinien dostawać pokarm dla psów odstawianych od mleka, który zawiera wartościowe składniki, a jednocześnie jest lekkostrawny, jak np. Brit Care Puppy Lamb & Rice – to wysoko odżywcza karma sucha delikatna dla wrażliwych żołądków szczeniąt. Wielu świeżo upieczonych właścicieli psów ma trudności z określeniem jak często karmić pupila i jak duża powinna być pojedyncza porcja pożywienia. Ponieważ żywienie szczeniąt zależne jest w znacznym stopniu od rasy, a co za tym idzie – od zapotrzebowania energetycznego, najrozsądniej jest więc zasięgnąć porady lekarza weterynarii oraz stosować się do zaleceń producentów karmy podawanych na opakowaniu. Istotne jest także, aby posiłki podawać psiakowi o stałych porach, co ułatwi naukę czystości.

Załatwianie się na zewnątrz – jak nauczyć szczeniaka czystości?

Szczenięta nie potrafią kontrolować swojego pęcherza, dlatego nauka czystości będzie wymagała nieco czasu, cierpliwości, a także obserwowania pupila. Zazwyczaj młode psiaki załatwiają się po przebudzeniu, po jedzeniu i po zabawie, najrozsądniej jest więc wyprowadzać czworonoga za każdym razem kiedy się przebudzi, skończy zabawę lub posiłek. Warto też nauczyć malucha załatwiania się na specjalny podkład rozłożony w jednym miejscu. Absolutnie złym pomysłem jest karanie zwierzaka „po czasie”. Pies nie połączy faktów, które nie wystąpiły bezpośrednio po sobie, a skarcenie go po dłuższej chwili może tylko osłabić zaufanie do właściciela. Warto za to obserwować pupila i wychodzić z nim kiedy tylko zaczyna się niespokojnie zachowywać. Jeśli psiak wybrał określone miejsce w mieszkaniu do załatwiania swoich potrzeb, można spryskać je płynem Repelex odstraszającym zwierzęta. Środek ten jest całkowicie bezpieczny, jednak skutecznie zniechęca czworonoga do przebywania w danym miejscu, przyda się więc również jeśli szczeniak będzie niszczył meble lub buty. Pamiętajmy ponadto, by podczas spaceru pochwalić pieska za załatwienie się na dworze – dzięki temu psi maluch będzie kojarzył pozytywnie wypróżnianie się na zewnątrz.

Więcej na Zoopers.pl.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.