› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

komentowane

oceniane

Święto Flagi w Elblągu A.D. 2018 było okazałe i wyjątkowe (+ zdjęcia)

› relacje ponad rok temu    3.05.2018
Marcin Mongiałło
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Święto Flagi w Elblągu A.D. 2018 było okazałe i wyjątkowe (+ zdjęcia) fot. Elblag.net

Święto Flagi w Elblągu Anno Domini 2018 było okazałe i wyjątkowe. Głównym punktem tegorocznych obchodów było odsłonięcie w Ratuszu Staromiejskim przedwojennej flagi z polskiego konsulatu w norweskim Stavanger, którą nasze miasto otrzymało w 2016 roku od Towarzystwa Polsko–Norweskiego.

Elblążanin Ryszard Kalinowski, który pełni funkcję honorowego przewodniczącego Towarzystwa Polsko–Norweskiego przybliżył mieszkańcom naszego miasta postać konsula Kristena Torgrimsena i losy polskiej flagi, która w 1928 roku zdobiła polski konsulat w Stavanger:

Działalność konsulatu zawieszono na okres II wojny światowej, a flagę ukryto na strychu. Polska flaga z orłem w koronie odnaleziona została przez synową konsula Berit Torgrimsen. Trafiła do Towarzystwa Polsko–Norweskiego w Stavanger i godnie reprezentowała Polskę na wystawie muzealnej pt. „200 lat emigracji polskiej”. Decyzją zarządu Towarzystwo Polsko–Norweskie w 2016 roku postanowiło przekazać ją miastu Elbląg.

Uroczystość odsłonięcia flagi poprzedziło przemówienie prezydenta Elbląga Witolda Wróblewskiego, który podkreślił jej niezywkłe losy i docenił osoby dzięki którym możemy ją dzisiaj oglądać oraz podziękował za "niezwykły, wyjątkowy dar":

Dzisiejszy dzień jest szczególny, bo za chwilę po raz pierwszy zobaczymy w Elblągu w pełnej krasie, po renowacji, 90-letnią polską flagę wiszącą przed wojną na budynku polskiego konsulatu w Stavanger w Norwegii. Losy tej flagi, jak i jej droga do Elbląga są niezwykłe. Wspaniali ludzie wiedząc, jak ważna jest w sercu każdego patrioty flaga narodowa, nie pozwolili na jej zniszczenie, przechowali ją i po wielu latach przekazali Towarzystwu Polsko-Norweskiemu w Stavanger. W 2016 r. flaga przekazana została naszemu miastu. Za ten niezwykły, wyjątkowy dar serdecznie raz jeszcze dziękuję.

Uroczystość odsłonięcia polskiej flagi poprzedziło patriotyczne przedstawienie w wykonaniu młodzieży z Międzyszkolnego Koła Historycznego. Święto Flagi w Elblągu zakończyło się w tym roku przemarszem mieszkańców, w tym prezydenta miasta, z 50-metrową flagą ulicami Starego Miasta oraz koncertem pieśni patriotycznych. 

  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
   ZADOWOLONY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   POINFORMOWANY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   SMUTNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW
  Komentarze (0)

  Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  dodaj komentarzbądź pierwszy!
  Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
  Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.