› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

komentowane

oceniane

"Światowid" kształci przyszłych geniuszy i wyrównuje szanse

› rozwój i edukacja ponad rok temu    5.01.2017
Maciej Markowski
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
 fot. Amadeusz Żołdak

"Szkoła młodych geniuszy" to projekt, którego pomysłodawczynią jest Marta Derlukiewicz z Centrum Spotkań Europejskich "Światowid". To szansa na wyrównanie szans dzieci z terenów wiejskich i miejskich oraz znakomita sposobność do zdobywania umiejętności, które nauczą je samodzielności w przyszłym, bardziej dorosłym życiu. Projekt realizowany jest wspólnie z czterema gminami - Rychliki, Markusy, Pasłęk oraz Gronowo Elbląskie - ma "przekonać jego uczestników, że sukces może osiągnąć każde dziecko, bez względu na miejsce zamieszkania". Projekt zainaugurował 1 stycznia br. i potrwa do 30 września 2018. Został dofinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020 kwotą 1.479.482,32 zł, a cała wartość projektu wynosi 1.577.982,32 zł.

Projekt "Szkoła młodych geniuszy" jest projektem partnerskim, który jest realizowany z czterema gminami: Rychliki, Markusy, Pasłęk i Gronowo Elbląskie i przede wszystkim podległymi im szkołami: SP w Zwierznie, SP nr 3 im. Henryka Sucharskiego w Zespole Szkół Powszechnych w Pasłęku, SP w Rychlikach, SP im. Jana Pawła II w Gronowie Elbląskim oraz SP im. Obrońców Westerplatte w Jegłowniku.

- Bardzo istotne jest to, że jest duża współpraca pomiędzy samorządami tutaj z subregionu od Pasłęka poczynając poprzez samorządy nadzalewowe dotyczące właśnie młodzieży, edukacji, szkolnictwa, nauczycieli, podnoszenia tych kwalifikacji tak jak ten szeroki zakres osi dla gospodarki mówi, tutaj ponadprogramowo, z lepszym startem w przyszłość dla młodzieży będzie można realizować - mówił z zadowoleniem marszałek Gustaw Marek Brzezin.

To nie pierwszy tego typu projekt realizowany przez CSE "Światowid".

- Mamy już doświadczenie w ramach realizacji tego typu projektów, np. w Rogajnach czy Milejewie i cieszymy się, że te projekty spowodowały podniesienie jakości nauczania, ale to co było najważniejsze, to że dzieci z tych szkół po prostu miały radość, frajdę i motywację, żeby w tym uczestniczyć i zobaczyć ten inny świat - wyjaśniał Antoni Czyżyk, dyrektor CSE "Światowid".

Projekt obejmie 194 uczniów, 84 nauczycieli oraz rodziców. Celem projektu jest podniesienie umiejętności kluczowych uczniów oraz ich kreatywności, innowacyjności i pracy w zespole, a także doskonalenie umiejętności zawodowych nauczycieli. W czasie roku szkolnego uczestnicy wezmą udział w zajęciach pozalekcyjnych kształtujących umiejętności matematyczne, językowe, ICT oraz w zajęciach pozaszkolnych z kreatywności, innowacyjności. Efektem działań będzie zorganizowany przez uczestników "Festiwal kreatywności".

- Oprócz tych kluczowych przedmiotów, jak matematyka czy język angielski oraz IT, chcemy tutaj założyć, żeby najwięcej udziału światowidowego było w tym kreatywnym myśleniu - oprócz tego, czego potrafią się dzieci uczyć w szkole z nauczycielami - my chcemy ich uzbroić w tzw. kreatywne działania. Jesteśmy dobrzy w tym i myślę, że zadowolimy i nauczycieli i rodziców, bo oni też będą brali w tym udział, i najbardziej uczniów - wyjaśniał Antoni Czyżyk. - To będzie takie trochę projekt "wędrujący". Te dzieci wyjadą z nami do Gdyni, do eksperymentarium, do Centrum Kopernika w Warszawie, do Katowic, do parku rozrywki Energylandia, więc to też daje im taką możliwość zintegrowania się. W tym projekcie będzie uczestniczyło 86 nauczycieli. Będą oni mieli jedno wspólne spotkanie, gdzie będą mieli wykłady, ale również poznają siebie nawzajem, bo mimo że mieszkają w tym gminach ościennych, czasem brakuje czasu na takie spotkania i zatrzymanie się na chwilę, żeby porozmawiać.

Burmistrz Pasłęka Wiesław Śniecikowski nie miał wątpliwości, że udział w projekcie przyniesie same korzyści dzieciom, nauczycielom oraz wszystkim weń zaangażowanym.

- Uczeń otrzymuje różne instrumenty, które są mu potrzebne do życia już teraz, ale także i w przyszłości, kiedy będzie się uczył w szkole średniej oraz kiedy będzie musiał pójść w świat. Myślę, że dzięki tym instrumentom, dzięki temu projektowi, zostaną stworzone nowe możliwości dla uczniów w szkołach gminnych czy wiejskich.

W projekt zaangażowani będą również nauczyciele ze szkół partnerskich. Specjalnie dla nich zorganizowane zostaną szkolenia doskonalące z zakresu nowoczesnych metod pracy, w tym wykorzystania technologii ICT oraz zajęcia kształtujące u uczniów właściwe postawy.

Działania projektu będą skierowane również do rodziców, dla których zorganizowana zostanie "Akademia dla rodziców".

 

  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
   ZADOWOLONY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   POINFORMOWANY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   SMUTNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW
  Komentarze (0)

  Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  dodaj komentarzbądź pierwszy!
  Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
  Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.