› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

komentowane

oceniane

Stwórzmy w Elblągu ogród hortiterapiczny i wypoczywajmy wśród ziół i kwiatów

9 miesięcy temu    17.07.2017
Witold Chrzanowski
komentarzy 1 ocen 1 / 100%
A A A
 fot. internet

W nieodległym od Elbląga Gdańsku otwarto właśnie ogród hortiterapiczny. Idea ogrodu wzięła się z hortiterapii – terapii ogrodniczej, która zakłada wykorzystanie ogrodnictwa do stymulacji sensorycznej wszystkich pięciu zmysłów ludzkich: dotyku, węchu, wzroku, słuchu oraz smaku. Czy podobny obiekt nie mógłby powstać w Elblągu?

Innowacyjny ogród o powierzchni prawie 1500 metrów otwarto na terenie parku nad Stawem Młyńskim w Gdańsku – Oliwie. To atrakcja zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Jak twierdzą specjaliści, angażowanie różnych zmysłów pozwala na łączenie sygnałów docierających do mózgu, co sprzyja szybszemu przyswajaniu informacji i poprawia sprawność. Dlatego w ogrodzie rabaty obsadzono pachnącymi ziołami i krzewami, których kolory zmieniają się w różnych porach roku. Wrażeń zmysłowych dostarczają też alejki o zróżnicowanych nawierzchniach.

Znajdują się tu między innymi bluszcz pospolity, winobluszcz pięciolistkowy, różnorodne rośliny kwitnące, zioła, takie jak lawenda, oregano, melisa, rumianek, kocimiętka, szałwia, jeżówka.

Czy podobny obiekt nie mógłby powstać w Elblągu? Rozmawiający z nami mieszkańcy miasta są zdecydowanie za.

To byłaby wspaniałą atrakcja dla starszych i młodszych elblążan. W dodatku atrakcja bardzo zdrowa, a z tym czasami są problemy – mówi 25-letnia Anna.

Z przyjemnością poszłabym do takiego ogrodu z dziećmi. Moja starsza już mama także chętnie spędzałaby w nim czas – stwierdza 30-letnia Patrycja.

A gdzie mógłby znajdować się elbląski ogród hortiterapiczny?

Miejsca nam, dzięki Bogu nie brakuje. Choćby w rejonie Bażantarni. Można też zastanowić się nad przekształceniem w taki ogród już istniejących parków – na przykład parku Traugutta, czy, co wydaje mi się lepszą lokalizacją, parku Kajki – mówi nasz trzeci rozmówca, 56-letni Łukasz.

A Państwo jakie mają propozycje?

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ hjmg
9 miesięcy temu ocena: 0%  1
W Elblągu tyle patologii że szkoda cokolwiek robić. U mnie pod blokiem nawet świeżo posadzone choinki pokradli.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.