› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Studenci PWSZ w laboratorium kryminalistycznym

› bieżące ponad rok temu    16.05.2014
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 5 / 80%
A A A
Studenci PWSZ w laboratorium kryminalistycznym fot. nadesłane

Dnia 7 maja 2014 roku 57 studentów II roku specjalności administracja bezpieczeństwa publicznego Instytutu Ekonomicznego PWSZ w Elblągu, w ramach zajęć z przedmiotu „Podstawy kryminalistyki i kryminologii”, zwiedzili Laboratorium Kryminalistyczne Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku oraz Muzeum Kryminalistyki w Zakładzie Kryminalistyki na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Laboratorium Kryminalistyczne KWP w Gdańsku znajduje się na wzniesieniu zwanym „Biskupią Górką”, w zabytkowym budynku, który powstał tuż przed wybuchem II wojny światowej i pełnił rolę schroniska młodzieżowego.

Laboratorium zatrudnia specjalistów przygotowanych do podjęcia czynności procesowo-kryminalistycznych zmierzających do uzyskania środków dowodowych. Studenci mieli okazję zwiedzić ten obiekt i spojrzeć na panoramę Gdańska z wieży zegarowej (o wys. 25 m), która stała się dominantą Biskupiej Górki (60,8 m n.p.m.). Po zapoznaniu się z zadaniami i strukturą organizacyjną Laboratorium studenci zwiedzili m.in. pracownię mechanoskopii, fonoskopii, broni i balistyki.

Interesujący okazał się również pobyt w Muzeum Kryminalistyki na UG. Zbiory muzeum są tu gromadzone od przeszło 30 lat. W muzeum znajduje się dział broni i amunicji, gdzie zgromadzono m.in. broń palną, pneumatyczną, zabytkową, sportową i wojskową oraz wyposażenie i umundurowanie policyjne i wojskowe, broń gazową, alarmową, sygnałową i broń białą. Szczególną uwagę studenci skierowali na część zbiorów poświęconych jednemu z bardziej znanych seryjnych morderców – Skorpionowi, działającemu na terenie Pomorza. Studenci zobaczyli szubienicę, na której w 1987 r. wykonano ostatni w Polsce wyrok śmierci. Inne prezentowane eksponaty i fotografie pochodziły, w większości, z dokonanych przestępstw. Jednym z eksponatów jest zmumifikowane ciało mężczyzny, liczące ok. 300 lat. Zapoznano się również z ekspozycjami dotyczącymi największych tragedii, przy jakich pracowali pomorscy policjanci i prokuratorzy, takich jak np. zawalenie się w wyniku eksplozji gazu w 1995 r. wieżowca w Gdańsku (zginęły wówczas 22 osoby) czy katastrofa autobusu w Gdańsku-Kokoszkach, w której były 32 ofiary śmiertelne.

Muzeum Kryminalistyki jest jedyną tego typu placówką w Polsce i żadna polska uczelnia nie może poszczycić się takimi zbiorami.  

nauczyciele Instytutu Ekonomicznego

mgr Irena Naguszewska

mgr inż. Krzysztof Starańczak

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.