› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Straż Miejska w Elblągu ostrzega właścicieli psów

› bieżące miesiąc temu    25.04.2022
Redakcja elblag.net
komentarzy 3 ocen 1 / 100%
A A A
Straż Miejska w Elblągu ostrzega właścicieli psów fot. Straż Miejska Elbląg

Jednym z ważniejszych obowiązków jest zachowanie należytych środków ostrożności przez prowadzenie psa wyłącznie na smyczy, a psa agresywnego również w kagańcu. Zwolnienie psa ze smyczy jest dozwolone jedynie w miejscach mało uczęszczanych przez ludzi oraz pod warunkiem, że opiekun psa zachowuje pełną kontrolę nad zachowaniem psa.

Dotychczas w kwietniu 2022 r. zostało przeprowadzonych 13 interwencji na podstawie art. 77 kw. przez Straż Miejską w Elblągu - tzw. puszczanie psa luzem.

Pięć takich interwencji zakończyło się wystawieniem mandatu karnego dla właścicieli psów, pięciu właścicieli zostało pouczonych o swoich obowiązkach na podstawie art. 41 kw. oraz skierowano jeden wniosek o ukaranie do Sądu Rejonowego w Elblągu.

W dwóch przypadkach psy zostały odłowione przez strażników i bezpiecznie trafiły do swoich domów.

Obowiązki osób utrzymujących zwierzęta domowe, mające na celu ochronę przed zagrożeniem lub uciążliwością dla ludzi oraz przed zanieczyszczeniem terenów przeznaczonych do wspólnego użytku reguluje Rozdział 5 Uchwały Rady Miejskiej w Elblągu z dnia 28.05.2015r. w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasta Elbląg.

Zgodnie z ww. uchwałą osoby utrzymujące zwierzęta domowe są zobowiązane do zachowania bezpieczeństwa i środków ostrożności zapewniających ochronę przed zagrożeniem lub uciążliwością dla ludzi oraz przed zanieczyszczeniem terenów przeznaczonych do użytku publicznego, poprzez:

1) zachowanie bezpieczeństwa i środków ostrożności zapewniających ochronę przed zagrożeniem utraty zdrowia lub życia ludzi,

2) sprawowanie kontroli nad zachowaniem zwierząt, aby nie były uciążliwe dla otoczenia i nie zakłócały spokoju domowego.

Jednym z ważniejszych obowiązków jest zachowanie należytych środków ostrożności przez prowadzenie psa wyłącznie na smyczy, a psa agresywnego również w kagańcu. Zwolnienie psa ze smyczy jest dozwolone jedynie w miejscach mało uczęszczanych przez ludzi oraz pod warunkiem, że opiekun psa zachowuje pełną kontrolę nad zachowaniem psa.

Drugim równie ważnym obowiązkiem właściciela jest należyte zabezpieczenie psa trzymanego na terenie nieruchomości przed wydostaniem się na zewnątrz lub stworzeniem jakiegokolwiek zagrożenia dla innych.

Zgodnie z art. 77§1 Kodeksu wykroczeń za niezachowanie zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia grozi mandat karny w wysokości do 250 złotych. Natomiast, gdy sprawa trafi sądu, np. w wyniku odmowy przyjęcia mandatu karnego, grozi kara ograniczenia wolności, grzywna do 1000 złotych albo kara nagany.

Natomiast zgodnie z art. 77§2 Kodeksu wykroczeń za niezachowanie zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, które swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka grozi mandat karny w wysokości 500 złotych, a gdy sprawa trafi do sądu, grozi kara ograniczenia wolności, grzywna do 5000 złotych albo kara nagany.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 1
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (3)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ %$%$%$
29 dni temu 3
Drżyjcie narody , SM jak zwykle się ośmiesza.
~ Mirosław,
miesiąc temu 2
Nie czarujmy się - straż miejska nic nie robi.
~ %$%$%$
miesiąc temu ocena: 33%  1
Strach się bać. Odważna ta SM.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.