› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Strata dla Elbląga. Helena Pilejczyk nie żyje

› bieżące 28 dni temu    13.11.2023
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Strata dla Elbląga. Helena Pilejczyk nie żyje fot. UM Elblag

12 listopada, w wieku 92 lat zmarła Pani Helena Pilejczyk - Honorowa Obywatelka Elbląga, łyżwiarka szybka - brązowa medalistka Igrzysk Olimpijskich w Squaw Valley w 1960 r. Kondolencje rodzinie i bliskim złożyli prezydent Witold Wróblewski oraz przewodniczący Rady Miejskiej Antoni Czyżyk wraz z radnymi miejskimi.

- Z ogromnym smutkiem przyjąłem informację o śmierci Pani Heleny Pilejczyk - Honorowej Obywatelki Elbląga, łyżwiarki szybkiej - brązowej medalistki igrzysk olimpijskich w Squaw Valley w 1960 r. To wielka strata dla Elbląga. Pani Helena całe swoje życie: sportowe, zawodowe i osobiste związała z naszym miastem. W Elblągu rozwijała swój talent sportowy, a po zakończeniu czynnej kariery sportowej dzieliła się wiedzą i przekazywała kolejnym pokoleniom miłość do sportu. Jako trener wychowała wielu znakomitych zawodników, którzy, idąc w jej ślady, zdobywali medale i ustanawiali kolejne rekordy. Dziś w sposób szczególny odczuwamy wdzięczność za wieloletnią pracę na rzecz rozwoju naszego miasta i elbląskiego sportu. Pani Lusia na zawsze pozostanie w naszej pamięci! Rodzinie, Bliskim i całej sportowej społeczności składam wyrazy współczucia i żalu – pisze na swojej stronie na facebooku prezydent Elbląga Witold Wróblewski.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w najbliższą sobotę - 18 listopada. O godz. 12.30 wystawiona zostanie trumna z ciałem Zmarłej, o godz. 13.00 rozpocznie się Msza św. pogrzebowa w Katedrze św. Mikołaja. Po niej ok. godz. 14.00 nastąpi złożenie trumny w grobie na Cmentarzu Agrykola.

Helena Pilejczyk urodziła się 1 kwietnia 1931 r. W Elblągu, gdzie został odkryty jej talent do łyżwiarstwa szybkiego, zamieszkała w 1950 roku. Jej kariera sportowa była pełna sukcesów. Ten najcenniejszy odniosła 21 lutego 1960 r. w amerykańskiej miejscowości Squaw Valley, gdzie na igrzyskach olimpijskich wywalczyła brązowy medal w wyścigu łyżwiarek szybkich na 1500 metrów. Poza tym trzydzieści siedem razy zdobywała tytuł mistrzyni Polski, ustanowiła 48 rekordów Polski, była medalistką mistrzostw świata. Po skończeniu czynnej kariery zawodniczej nadal była związana z łyżwiarstwem szybkim.

Jako trener wychowała wielu znakomitych zawodników, którzy, idąc w jej ślady, zdobywali medale i ustanawiali kolejne rekordy. Jej dokonania były wielokrotnie nagradzane, została odznaczona m.in. Srebrnym i Brązowym Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe oraz Krzyżem Kawalerskim i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W czerwcu 2002 roku Rada Miejska w Elblągu nadała pani Helenie Pilejczyk tytuł Honorowego Obywatela Elbląga.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.