› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

komentowane

oceniane

Straszą i będą straszyły. Niedokończone inwestycje w Elblągu

› bieżące ponad rok temu    30.04.2015
Grażyna Wosińska
komentarzy 8 ocen 2 / 50%
A A A
Niedokończona inwestycja u zbiegu Kowalskiej i Wieżowej starszy od prawie dziesięciu latNiedokończona inwestycja u zbiegu Kowalskiej i Wieżowej starszy od prawie dziesięciu lat fot. Ryszard Siwiec

Starówka to ulubione miejsce spotkań, często odwiedzane przez fotografów. Są tam jednak miejsca niezbyt piękne. Turyści lub goście Hotelu pod Lwem zapamiętają niedokończoną budowę z naprzeciwka, zamiast pięknych kamieniczek. Mieszkańcy domu przy Wigilijnej mają dość podobnej inwestycji. - To przykry, codzienny widok z okna – skarży się pani Halina, emerytka. Urzędnicy tłumaczą: „Na pewno będziemy podejmowali ten temat, z uwagi na fakt, iż zależy nam, aby Stare Miasto było wizytówką Elbląga. Są to jednak kwestie bardzo trudne, dotykają bowiem prywatnych własności”.

Zwykle turyści lub goście zajeżdżają na parking przy ul. Rycerskiej. Podziwiają budynek poczty, ale potem wzrok pada na niedokończoną inwestycję przy zbiegu ulic Wieżowej – Kowalskiej. Napatrzą się na nią także goście Hotelu Pod Lwem. Ten stan trwa od lat. Podobnie wygląda rozpoczęta budowa przy ulicy Wigilijnej. Mieszkańcy kamienicy z naprzeciwka wprowadzając się byli przekonani, że będą codziennie patrzyli na perełkę architektury. Nic z tego. - To przykry widok – komentuje pani Halina, emerytka. - Trwa od prawie od 10 lat. Każdy kto mnie odwiedzi mówi o tej ruderze. Pyta, kiedy ta budowa się skończy.

Zapytaliśmy urzędników dlaczego od lat na Starówce straszą dwie niedokończone inwestycje. Oto odpowiedzi przysłane przez Joannę Urbaniak, rzecznika Prezydenta Elbląga.

„Nieruchomość położona przy ul. Wigilijnej. W umowie oddania nieruchomości w użytkowanie wieczyste, celem zabudowy mieszkaniowej lub mieszkaniowo-usługowej, sporządzonej w dniu 11.07.2005 r. Nabywca zobowiązał się do rozpoczęcia jej zabudowy w terminie jednego roku oraz do zakończenia zabudowy w terminie trzech lat, licząc od dnia zawarcia umowy ustanowienia tegoż prawa. Niewywiązanie się z powyższych terminów w przedmiotowej sprawie nie zostało w umowie obwarowane sankcjami prawnymi”.

Podobnie było z budową przy ul. Wieżowej-Kowalskiej.

„W umowie oddania nieruchomości w użytkowanie wieczyste, celem zabudowy mieszkaniowo-usługowej, sporządzonej w dniu 02.12.1999 r., Nabywca zobowiązał się do rozpoczęcia jej zabudowy w terminie osiemnastu miesięcy oraz do zakończenia zabudowy w terminie trzech lat, licząc od dnia zawarcia umowy ustanowienia tegoż prawa. Niewywiązanie się z powyższych terminów w przedmiotowej umowie obwarowane zostało karą umowną. W związku z niewywiązaniem się przez użytkownika wieczystego z obowiązku zabudowy nieruchomości Prezydent Miasta Elbląg wystosował wezwanie do zapłaty kary umownej. Z uwagi na nieuregulowanie ww. kary na wniosek Gminy Miasto Elbląg wszczęta została egzekucja komornicza ww. należności. W miesiącu wrześniu 2014 r. prawo użytkowania wieczystego przedmiotowej nieruchomości, na wniosek użytkownika wieczystego, zostało przekształcone w prawo własności”.

Odpowiedź na pytanie co dalej, jest następująca.

„Na pewno będziemy podejmowali ten temat, z uwagi na fakt, iż zależy nam, aby Stare Miasto było wizytówką Elbląga. Są to jednak kwestie bardzo trudne, dotykają bowiem prywatnych własności”.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (8)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ anna82
ponad rok temu ocena: 100%  8
osoba, która zajmowała się tą umową powinna ponieść odpowiedzialność za swoją nieudolność. Miasto powinno zająć się tą sprawą. Kiedy Polscy urzędnicy zaczną odpowiadać personalnie za swoje decyzje???
~ ellamania
ponad rok temu ocena: 100%  7
urząd miejski jest bezradny , a więc niepotrzebny urząd miejski jest bezradny , a więc niepotrzebny urząd miejski jest bezradny , a więc niepotrzebny
~ koniecpolski
ponad rok temu ocena: 100%  6
W tym "zacnym ratuszu" to myślą tylko o wyborach, które to stały się plagą oraz o swych posadkach i dla popierającej elitarnej sitwy. Nikt tam nie myśli perspektywicznie. Miasto nie ma szczęścia do porządnych włodarzy od lat. Nigdy, jak sięgam pamięcią w naszym mieście nie było architekta z prawdziwego zdarzenia posiadającego wizję przyszłości. Planowano zabudowy od przypadku do przypadku, a potem dopasowywano ronda, skrzyżowania, ulice bez uprzednio przygotowanej koncepcji. A teraz jest jak jest i to każdy widzi.
~ katakumba
ponad rok temu ocena: 100%  5
proszę pomyśleć kto rządził w miesiącu wrześniu 2014 r
~ otto
ponad rok temu ocena: 100%  4
po prostu dla niektórych elbląskich urzedników są równi i równiejsi , ale czemu tak jest nadal i ci ludzie nadal pracują w Ratuszu tego nie wiem
~ zdegustowany
ponad rok temu ocena: 100%  3
A dlaczego nie została wszczęta egzekucja komornicza z nieruchomości ? Raz dwa by się znalazł nabywca i by tą budowę skończył.
~ turban
ponad rok temu ocena: 85%  2
wszystko przez tych pseudofachowcow jak heniek slonina i witek wroblewski. oni w ten sposob zalatwili w elblagu kilka ladnych dzialek oddajac je w lapy byle kogo bez podpisania klauzuli o terminie zakonczenia inwestycji z zastrzezeniem ze w przypadku niewyrobienia sie w terminie z budowa dzialka wraca w lapy miasta. dzieki temu hotel orbis wydymal elblazan i plac przy placu grunwaldzkim i stacji bliska stoi pusty i sie marnuje, to samo sie stalo z terenem po bylych pawilonach handlowych ktore znajdowaly sie nieopodal kina syrena. ten sam los podzielily takze dzialki na starym miescie gdze stoi pelno pustostanow w stanie surowym ok dobrych 20 lat. ale wy tepy elektoracie ponownie wybraliscie tych samych nieudacznikow za czasow ktorych elblag zmienil sie w ruine.popatrzcie jak wyglada park dolinka, zdewastowany amfiteatr ,zdewastowany basen, zdewastowane alejki. tak wlasnie ta sitwa potrafi rzadzic miastem
~ asd
ponad rok temu ocena: 100%  1
"W miesiącu wrześniu 2014 r. prawo użytkowania wieczystego przedmiotowej nieruchomości, na wniosek użytkownika wieczystego, zostało przekształcone w prawo własności” - Nie kumam to koleś nie wybudował i mu urząd jeszcze przekształca własność ziemi!!!! masakra..czy Wy myślicie w tym urzędzie?
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.