› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Stracony czas - nowy program profilaktyczny dla młodzieży

› bieżące ponad rok temu    23.10.2014
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 2 / 100%
A A A
Stracony czas - nowy program profilaktyczny dla młodzieży

Jak wygląda życie więzienne, w tym pierwsza droga osadzonego za murem, jego codzienne zajęcia, prawa i obowiązki – to tylko kilka elementów programu profilaktycznego skierowanego do młodzieży. Projekt „Stracony czas" to wspólna inicjatywa elbląskich policjantów i służby więziennej. W działania zaangażowane są placówki oświatowe z terenu miasta i powiatu elbląskiego.

Wczoraj w areszcie śledczym w Elblągu odbyło się pierwsze spotkanie organizatorów programu, przedstawicieli samorządów i tych, do których jest adresowany projekt, czyli dyrektorów szkół ponadgimnazjalnych z terenu miasta i powiatu elbląskiego. Gospodarzem spotkania był ppłk Krzysztof Wojewoda – Dyrektor Aresztu Śledczego w Elblągu, który rozpoczął spotkanie słowami – Niektórzy myślą, że życie w wiezieniu wygląda jak w amerykańskim filmie. Tak nie jest. Są to ludzkie tragedie, a pobyt tutaj to stracony czas. To właśnie chcemy uświadomić młodzieży, miedzy innymi poprzez zajęcia z osadzonymi – podkreślił dyrektor.

Warsztaty rozpoczęły się o 10. w sali widzeń, gdzie więźniowie spotykają się ze swoimi bliskimi. Dla podkreślenia atmosfery tego miejsca goście uczestniczyli w scenkach, w których wcielali się w odwiedzających i osadzonych. Przy tym zachowane zostały wszystkie obowiązujące procedury bezpieczeństwa. Kolejnym etapem spotkania był marsz przez pomieszczenia przejściowe, szatnie, kuchnię, „spacerniak", aż do celi osadzonych. Duże wrażenie na gościach zrobił elektroniczny system alarmowy i system monitoringu, który wspiera strażników w ich pracy. Trzask zasuwy celi i kilka minut w odosobnieniu, to te elementy programu, które wzbudziły u zwiedzających mieszane i refleksyjne uczucia. Na koniec wszyscy wzięli udział w panelu dyskusyjnym związanym z realizacją zadań i profilaktyką młodzieży, która będzie odbywała zajęcia w areszcie.

Organizatorzy zgodnie podkreślają, że zarówno dla osób pozbawionych wolności, odbywających karę w Areszcie Śledczym w Elblągu, jak i młodzieży szkół średnich takie spotkania mogą być okazją do pogłębienia refleksji nad sobą i swoim dotychczasowym życiem. Dla pozbawionych wolności refleksja taka może stać się podstawą do autoanalizy przyczyn własnych wyborów i ich skutków. Z kolei dla młodzieży, spotkanie z osobami pozbawionymi wolności może być przyczynkiem do zastanowienia nad swoją przyszłością i przeformułowania swoich celów życiowych. Uczestnicy programu z obu stron mają okazję do nabywania i doskonalenia umiejętności psychospołecznych. Projekt ma uświadomić uczniom konsekwencje wejścia w konflikt z prawem. Funkcjonariusze Aresztu Śledczego i Komendy Miejskiej Policji w Elblągu, chcą przestrzec młodych ludzi przed skutkami nieprzemyślanych zachowań, błędnych decyzji, które mogą zadecydować o ich przyszłości i dalszym życiu.

Jakub Sawicki
KMP Elbląg

    dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

    Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

    • 0
      ZADOWOLONY
    • 0
      ZASKOCZONY
    • 0
      POINFORMOWANY
    • 0
      OBOJĘTNY
    • 0
      SMUTNY
    • 0
      WKURZONY
    • 0
      BRAK SŁÓW
    Komentarze (0)

    Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

    dodaj komentarzbądź pierwszy!
    Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
    Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.