› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - KIM 03.2018

komentowane

oceniane

Stefan Rembelski: Zgubny wpływ ostatniej sesji dla Elbląga

› bieżące ponad rok temu    16.11.2013
Redakcja elblag.net
komentarzy 9 ocen 29 / 86%
A A A
 fot. elblag.net

Ostatnia sesja Rady Miasta będzie miała dla finansów Elbląga zgubne konsekwencje szybciej, niż autorowi uchwał się wydaje. Według Napoleona Bonaparte „Stado baranów prowadzone przez lwa jest groźniejsze niż stado lwów prowadzone przez barana”, i rzeczywiście głosowania pokazały groźną, niszczącą siłę, która wpisuje się co do joty w sarkastyczne powiedzenie marszałka Piłsudskiego „Wam, panowie, kury szczać prowadzać... ...a nie politykę robić” - pisze Stefan Rembelski.


Na początku nieduże Pis-owskie stadko, urosło w głosowaniu nad zadłużeniem miasta o kolejne 34 miliony złotych, aż do liczby 21 radnych. Groźnym sukcesem tej małej grupy, jest zarażenie zdecydowanej większości radnych, bolszewicką manierą rozdawania nie swoich pieniędzy, i nie mogę znaleźć, żadnych słów usprawiedliwienia, nawet w roku wyborczym, w którym tym bardziej uczciwość i czystość intencji powinna być poza wszelkim podejrzeniem.

Nieśmiała próba radnego Henryka Gawrońskiego, zwrócenia uwagi radnych na niebezpieczeństwo przenoszenia zadłużenia na przyszłe pokolenia, nie wywołała aplauzu, a sugestię przygotowania projektu budżetu zrównoważonego, przewodniczący Rady Miasta Janisz Nowak, skwitował stwierdzeniem, że radni specjalnie nie mają wyjścia - muszą przyjąć takie rozwiązanie, aby umożliwić uchwalenie projektu budżetu miasta na 2014 r. Zdania przeciwnego nikt nie wyraził – kuglarze w zwartej grupie stłamsili twórczą inspirację troski radnego Gawrońskiego o losy finansów miast.

Zwykła przyzwoitość wobec elblążan, rzetelność wykonywaniu mandatu radnego nakazywała poprosić prezydenta Wilka i przewodniczącego Nowaka o przedstawienie szacunkowych wyliczeń, o ile mniejsze będą dochody budżetu miasta z tytułu obniżenia cen biletów, czynszów w mieszkaniach komunalnych, nie waloryzowania podatków od nieruchomości i cen wody. Jak ten niedobór środków zostanie pokryty, z jakiego źródła? To przecież elementarz każdej debaty o finansach miasta. Te wszystkie obniżki, jako pomoc publiczna, trafią do wszystkich elblążan, zarówno do tych, którzy dwa razy w roku wyjeżdżają do Egiptu, jak również do tych którzy z ogromnym trudem wiążą koniec z końcem. Ci, którzy takiej pomocy od gminy nie oczekują, nawet gdyby chcieli pomóc, nie będą płacić za wodę o 30 groszy więcej, bo byłoby to niezgodne z prawem, a dla EPWIK przy efekcie skali, to ogromna strata idąca w miliony. Ot taka pis-owska sprawiedliwość społeczna, oryginalny sposób wyrównywania szans.

Budżet, w którym wydatki są równe dochodom

Geniusz prezydenta Jerzego Wilka wożonego fordem Mondeo, w sprawach budżetu, sprowadza się do przerzucenia kosztów obsługi zadłużenia miasta aż na 2024 rok – wtedy już będzie sędziwym emerytem, wiec teraz z cynicznym spokojem zamiata problemy pod dywan. Dla dobrodzieja prezydenta i radnych Św. Mikołajów, propozycja budżetu zrównoważonego, w którym wydatki są równe dochodom, na rok przed wyborami, jest pomysłem obrzydliwym. Lud wyborczy, mimo że „ciemny”, to tego nie kupi i stołki świeżo co zdobyte zostaną stracone.

Każdy realnie oceniający sytuacje finansów miasta wie, że ratowanie się kredytem w tej sytuacji ma sens tylko wtedy, gdy równolegle będą konsekwentnie podjęte działania zmierzające do przyjęcia budżetu zrównoważonego na rok 2014, z prognozą na realną nadwyżkę dochodów nad wydatkami w roku 2015. To oczywiście oznacza trudne decyzje wobec licznych grup nacisku i uchwały na wskroś odwrotne do tych, na tej sesji podjętych. Aby czytelnie odnieść się do kluczowych uchwał podjętych przez radnych w kontekście różnych implikacji dla budżetu na rok 2014, pogrupuję te uchwały tematycznie i w kolejnych felietonach przyjrzymy się w szczegółach, jak krok po kroku radni demolują finanse miast skazując Elbląg na coraz to większą degradacją. Ważne, by to robić teraz, by zrozumieć nasza rolę tej kibolskiej ustawce, bo przecież mandaty do tej demolki pochodzą z naszego, elblążan nadania.
 

Stefan Rembelski
 

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (9)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ sceptyk
ponad rok temu 9
Przecież na tym własnie polega demokracja. Żeby być wybranym trzeba rozdawać pieniądze. Mogą być cudze lub nieistniejace. Tylko taki co to robi ma szanse być wybranym. A później trzeba tylko zwiększać tempo rozdawnictwa. Czy wybierzemy tego, czy innego, korupcja demokracyjna bedzie trwała w tym samym stopniu. Najbardziej dziwię się, że ktoś, kto ma styczność z polityką lub lokalną polityką się temu dziwi. Czy wczoraj się urodził? Czy najzwyklej rżnie głupa????
~ mieszkaniec
ponad rok temu ocena: 100%  8
Przecież już tyle razy była mowa o tym, że Prezydent Wilk był radnym przez tyle lat i powinien świetnie znać kondycję finansową miasta. Tyle lat też szykował się do roli Prezydenta i ponoć miał (przed wyborami oczywiście) lek na całe zło tego miasta. Zwyciężył z populistycznymi i absurdalnymi hasłami na ustach a teraz - przyciskany przez media - za wszelką cenę stara się realizować te obietnice, choćby na dłuższą metę miało się to skończyć katastrofą dla miasta. Ja jednak mam tyle samo pretensji do radnych, którzy wiele wiedzą i widzą (choć właściwie może tylko czubek własnego nosa i własny interes jak SLD) i powinni na wiele spraw i nieprawidłowości zareagować a nie bezmyślnie podnosić łapki w głosowaniach.
~ Ela
ponad rok temu ocena: 83%  7
Poziom wpisów pisowskich hajterów świadczy o tylko o zasobach intelektualnych tej formacji - z drugiej strony prawda w oczy kole stad ataki ad personam nie ad rem.
~ jasio
ponad rok temu ocena: 30%  6
Rembelski kto ci płaci za te gadk,oszczerstwa i ,wynurzenia chcesz miec sprawę w sądzieCIEKAWE KTO CI ZA TO PLACI!
~ wiza
ponad rok temu ocena: 70%  5
Panu Wilkowi spodobał się blichtr, że poszerza obiecanki. W tm pan Wilk ma doświadczenie.
~ Real 1982
ponad rok temu 4
przed wyborami w 2014r Wilk i Radni zrobią wszystko , żeby podchlebic się przyszłym wyborcom - mieszkańcom Elbląg Po kolejnych wyborach, w r2014r zostaną uchwalone takie podwyzki , że wszystkich krew ' zaleje. '
~ księgowy
ponad rok temu ocena: 45%  3
Nie tak do końca Pan Rembelski też jest kuglarzem. Zapomniał, że WPWiK jest spółką i ani jego przychód i dochód nie ma nic wspólnego z budżetem ( chyba że oddałby dochód miastu ). Po drugie poczekajmy na wyjaśnienie jak opłata za bilety wpłynie ZNACZĄCO na 500.000.0000 budżet ( milion ? ) ? Po trzecie Panowie Wilk, Nowaczyk czy Słonina to prezydenci ponad 120.000 tysięcznego miasta, wzmianki o Mondeo to POPULIZM, czym mieliby jeździć - rowerem, furmanką. RI też się ubawiłem, ale bzdurami i manipulacją dla takich jak Ty ! Długi zawsze spłacają przyszłe pokolenia a długi miast są wynikiem sytuacji ogólnej kraju, fatalnego zbierania podatków ( od Pana Rembelskiego również ) rozbuchanych kosztów u pracodawców i niskich zarobków pracowników najemnych = małe podatki
~ tylko sensowne wpisy
ponad rok temu ocena: 100%  2
Nie podpisuj się chłopie księgowy, gdyż pisząc bzdety, świadczące o niewiedzy o miejskich spółkach a także wpisując za dużą ilością zer, ubliżasz prawdziwym księgowym i specom od analiz.
~ Gifas
ponad rok temu ocena: 83%  1
podsumowujac, te same tluki robia to samo co zawsze:d nic nowego, tylko klaun naczelny sie zmienil
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.