› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Stefan Rembelski: Wybudujmy plażę miejską na lewym brzegu rzeki Elbląg (+ wizualizacje)

› polityka ponad rok temu    12.10.2018
Marcin Mongiałło
komentarzy 22 ocen 2 / 100%
A A A
Kąpielisko nad rzeką Elbląg -– wizualizacja,Kąpielisko nad rzeką Elbląg -– wizualizacja, fot. materiały prasowe Stefana Rembelskiego

Stefan Rembelski, który w nadchodzących wyborach samorządowych kandyduje na urząd prezydenta Elbląga z ramienia Stowarzyszenia Kukiz'15, proponuje wybudowanie kąpieliska miejskiego na lewym brzegu rzeki Elbląg, w odległości kilkudziesięciu metrów od budynku Młodzieżowego Domu Kultury, przeniesionego tutaj w 2010 roku z ulicy 12 Lutego. Nie ulega wątpliwości, że taka inwestycja ożywiłaby Wyspę Spichrzów, a elblążanie mieliby – podobnie jak mieszkańcy wielu innych miast, chociażby Warszawy – kąpielisko nad rzeką, położone w bardzo atrakcyjnym miejscu. 

Mała "Copa Cabana" na Starym Mieście

Od ponad 40 lat, odkąd mieszkam w Elblągu, prawe nabrzeże rzeki Elbląg nie przynosi miastu chluby. Służy mieszkańcom co najwyżej do wyprowadzania piesków na spacer. W wielu polskich miastach tereny nad rzeka tętnią życiem – są miejscem wypoczynku, rekreacji i rozrywki. Nie zawsze wiąże się to wielkimi nakładami finansowymi. Właśnie aspekt finansowy w przypadku naszego miasta ma znaczenie decydujące. Inspiracją mojego pomysłu na zagospodarowanie lewego brzegu rzeki Elbląg jest długi i nieudolny proces rewitalizacji basenu przy ulicy spacerowej. Ostatni projekt prezydenta Wróblewskiego nie uzyskał finansowania i został odłożony ad acta. Tradycyjnie w przyszłym roku Elbląg będzie pozbawiony kąpieliska miejskiego, co dotkliwie odczują mieszkańcy, a zwłaszcza młodzież i zwolennicy wypoczynku nad wodą, bez konieczności wyjeżdżania za miasto. Czy tak musi być?

– pyta Stefan Rembelski.

Stefan Rembelski pokazuje wizualizację plaży miejskiej usytuowanej nad rzeką Elbląg, fot. Marcin Mongiałło

Jest to z pewnością pomysł, który można zrealizować – miejsce przeznaczone do kąpieli, położone nad Nogatem, ma przecież nawet dużo mniejszy Malbork. Pomysł Stefana Rembelskiego opiera się na rozwiązaniach spotykanych w wielu miastach Europy Zachodniej, w których możemy zobaczyć kąpieliska miejskie położne nad rzeką. W przypadku Elbląga atutem takiej inwestycji jest – z uwagi na atrakcyjne miejsce – duża szansa na znalezienie prywatnego inwestora i zrealizowanie pomysłu dzięki partnerstwu publiczno-prywatnemu, przy niewielkich wydatkach ze strony miasta.  

Czymś, co może potencjalnie zniechęcać do tego typu inwestycji jest jakość wody w rzece Elbląg, choć należy pamiętać, że na przestrzeni ostatnich lat uległa ona znacznej poprawie, o czym świadczy chociażby dopuszczenie do kąpieli w rzece pływaków startujących w elbląskiej edycji Garmin Iron Triathlon.

Jeszcze 9 lat temu – w 2009 roku – wody rzeki Elbląg były pozaklasowe. Ostatnie badania Sanepidu, które zostały opulikowane w 2017 r. – przy czym bazowano na wynikach z 2014 roku – wskazują,  że w niektórych kategoriach jest to klasa trzecia, czwarta, w niektórych druga. Jakość wody w rzece Elbląg nie jest gorsza niż jakość wody w Zalewie Wiślanym, gdzie już od paru lat we wszystkich miejscowościach nadzalewowych kąpiel jest dozwolona. Miasto nie musiałoby wykładać własnych środków, gdyż – jak myślę – jest  to na tyle atrakcyjny projekt, że zrealizowałby go, przy współudziale miasta, prywatny kapitał. 

– zauważa Stefan Rembelski. 

Jak duże koszty wiązałyby się z tego typu inwestycją? Stefan Rembelski uważa, że po wniesieniu przez miasto aportem gruntów (lub jego wieloletniej dzierżawie) nakłady inwestycyjne zamknęłyby się kwotą nie większą jak 7 – 8 mln złotych. Czy to dużo? Przypomnijmy w tym miejscu, że prezydent Elbląga Witold Wróblewski stara się o pozyskanie środków unijnych na rewitalizację basenu przy ul. Spacerowej, która miałaby kosztować w sumie 49,4 mln złotych, przy czym wkład własny miasta wynosiłby ok. 15,4 mln zł. Wybudowanie basenu w oparciu o projekt proponowany przez polityków Prawa i Sprawiedliwości byłoby tańsze (o około 20 %) pod warunkiem, że miasto uzyskałoby dofinansowanie zewnętrzne. Nietrudno zauważyć, że oba projekty dotyczące basenu (promowane przez prezydenta i polityków PiS-u) opierają się na dofinansowaniu zewnętrznym i są od niego mocno uzależnione. 

Jest to dzisiaj technicznie możliwe do zrobienia. W części rzeki Elbląg mielibyśmy pływające pomosty, trzy baseniki o różnym stopniu głębokości – mały dla dzieci, śrendi i głębszy dla dorosłych. Można byłoby wybudować zjeżdżalnię. To jest technicznie bardzo proste, nieskomplikowane i nie aż tak drogie rozwiązanie. 

– twierdzi Stefan Rembelski.  

Zapytany o przeszkodę w realizacji w tym miejscu tego typu inwestycji z uwagi na położenie na terenie Portu Morskiego w Elblągu Stefan Rembelski twierdzi, że można ją bez większego problemu pokonać:

My w Urzędzie Morskim mamy tylko samych przyjaciół, bo możemy przekopać Mierzeję na terenie nie należącym do miasta Elbląga. Czy przypominacie sobie państwo, żeby na tym terenie w ostatnim okresie czasu cumował jakiś statek, czy jacht. Ja sobie nie przypominam, a często tędy przejeżdżam. [...] Jako elblążanie możemy tak naprawdę wiele. Tylko pytanie, czy chcemy.  Myślę, że ludzie, którzy rządzą Polską są także przyjaźni naszemu miastu, choćby z tej przyczyny, że zabiegają o głosy elblążan. Nie sądzę więc, żeby ten problem nie był do przejścia, a nie jest to inwestycja, która by raz na wieki wieków zamurowała ten teren. Jeżeli pojawią się tu inwestorzy – a nie pojawiają się od czterdziestu paru lat – to inwestycja, która nie jest droga i która po iluś tam latach także będzie wymagała nakładów, może zostać przeniesiona w inne miejsce. 

Zapytany o to, czy realizacja tego projektu nie kolidowałaby z basenem przy ul. Spacerowej, Stefan Rembelski stwierdził, że jeśli miasto znalazłoby inwestora prywatnego, z czym nie powinno być większych problemów, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby ktoś myślał także o tamtym projekcie, choć zaznaczył że uruchomienie basenu przy ul. Spacerowej będzie bardzo kosztowną inwestycją (w przeciwieństwie do wybudowania kąpieliska nad rzeką Elbląg). 

 

Wizualizacje (+ stan obecny)

 

Plaża miejska nad rzeką Elbląg – wizualizacja; materiały prasowe Stefana Rembelskiego

 

Plaża miejska nad rzeką Elbląg – wizualizacja z opisem; materiały prasowe Stefana Rembelskiego

Wizualizacja – szkic, materiały prasowe Stefana Rembelskiego

 

Teren nad rzeką Elbląg – stan obecny; materiały prasowe Stefana Rembelskiego

  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 25

  • 5
   ZADOWOLONY
  • 1
   ZASKOCZONY
  • 0
   POINFORMOWANY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   SMUTNY
  • 3
   WKURZONY
  • 16
   BRAK SŁÓW
  Komentarze (22)

  Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
  ~ Baba Wanga
  ponad rok temu ocena: 50%  22
  Zróbmy to panowie!
  ~ EL
  ponad rok temu ocena: 63%  21
  Jestem zdecydowanie na tak!
  ~ WOLNY ELBLAG
  ponad rok temu ocena: 50%  20
  Człowieku o marnej wiedzy nawet nie wiesz ile leży tam na dnie żelastwa!!!!!!!!!!!!!!!! O wypadek nie trudno będzie.
  ~ WOLNY ELBLAG
  ponad rok temu ocena: 50%  19
  To wolę się wykąpać w czystej wodzie w łazience niż w ściekach.
  ~ romek
  ponad rok temu ocena: 89%  18
  Gdybyś rozumiał co czytasz ale widzę że nie, spójrz może na prosty obrazek to może zatrybisz, że dno nie ma tu nic do rzeczy bo dno w basenie będzie konstrukcją nie zależną od dna rzeki i będzie bezpieczniejsze od wanny w łazience.
  ~ wyborca
  ponad rok temu ocena: 78%  17
  Na zachodzie w Holandii to normalne, że takie kąpieliska są w takich miejscach, no ale cóż , Elbląg ma mieć tylko pola orne na Modrzewinie. Nigdy Elbląg się nie rozwinie przy obecnie rządzącym, czy byłym rządzącym, a i myślenie niektórych tu komentujących woła o pomstę. Elbląg ma być zaściankiem, ale życzę wytrwałości panie Rembelski.Elbląg potrzebuje takiego prezydenta jak pan panie Rembelski.
  ~ Realista
  ponad rok temu 16
  Holandia nie miała na swoim terenie armii czerwonej, a to ona dokonała ogromnego spustoszenia w naszym mieście. Ktoś słusznie napisał tam na dnie znajduje się pełno żelaza. Tak będzie dno, ale oczywistym jest ze ludzie będą wychodzić poza obręb basenu. Poza tym TK wody morskie, zakaz kąpieli bezwzględny. Jak już chcecie na rzece to lepiej już zrobić to w okolicach spalonki poza wodami morskimi za wiaduktem na lotniczej.
  ~ Jestem na tak
  ponad rok temu ocena: 75%  15
  U nas też może być normalne po 21 października - wszystko zależy od nas. Zostaniemy w domu czy pójdziemy podjąć decyzję w sprawie naszego miasta
  ~ ELBLAG
  ponad rok temu ocena: 57%  14
  Tak na zachodzie to normalne,ale nie wiesz ile tam ZAS wyrzucił złomu do rzeki!!!
  ~ Huberta
  ponad rok temu ocena: 20%  13
  Głupi i Głupota ... Tam basen ul.Spacercka ... Polityk jest wariat rzeki na basenie. Głupi dla polityki.
  ~ ciekawe
  ponad rok temu ocena: 100%  12
  Dokończyłaś szkołę podstawową normalnie czy wieczorowo
  ~ ksamol
  ponad rok temu ocena: 17%  11
  Super... Po 5 piwek w Specjal-Pubie i na plażę!!!
  ~ WOLNY ELBLAG
  ponad rok temu ocena: 69%  10
  A co robiłeś do tej pory???? Zbierałeś piasek?????
  ~ kadrowy
  ponad rok temu ocena: 100%  9
  Nie nie - do zbierania piasku trzeba mieć minimalne kwalifikacje
  ~ Mariusz Lewandowski
  ponad rok temu ocena: 15%  8
  Czyżby Panu Stefanowi zostało trochę odpadów po zamkniętej odlewni z Pasłęka ? A może poseł Kobylarz potrzebuje trochę miejsca na składowiska węgla z Kaliningradu ? Pomysł z pomostem genialny tylko trzeba pamiętać żeby na dole zrobić odstojnik na ciała potopionych dzieci i ze dwa pojemniki z jakimś CIF-em żeby pływacy mogli zmyć osady i ropę.... Ale genialne to i tak jest bo to "Stefciowe"
  ~ Neta
  ponad rok temu ocena: 85%  7
  Byłoby super! Zbyt piękne, aby było możliwe.
  ~ Anty
  ponad rok temu ocena: 50%  6
  Pomysł ok, ALE: 1. Co z ewentualnymi powodziami? 2. Co z "elementem" z tamtej dzielnicy miasta, który będzie przychodził i dręczył wypoczywających o "2 zł na piwko"?
  ~ Agnieszka
  ponad rok temu ocena: 56%  5
  Jeden z lepszych pomysłów ostatnich lat. Mam nadzieję, że takie miejsce powstanie.
  ~ Kosmita
  ponad rok temu ocena: 60%  4
  Po co nam ozywiac jakąs starówke??? My mieszkamy na osiedlach takich jak ul próchnika daszynskiego itp gdzie pies z kulawa nogą( i politycy tez) cale lata nie zagląda. Nie remontowana okolica i zapuszczona. Polamane chodniki zero msc postojowych itd. To nas interesuje bo tu wracamy pi pracy i tu chcemy odpoczywac
  ~ suwerę
  ponad rok temu ocena: 63%  3
  Ahahahaha! Gadki dla półgłówków.Czy pan raczył już coś kiedyś wybudować?:)))))
  ~ Eryk
  ponad rok temu ocena: 78%  2
  W tym miejscu gdzie jest uzbrojony teren to bzdura. Tylko i wyłącznie dać działki za DARMO ! ! ! pod warunkiem że zostanie odtworzona zabudowa z lat 30 40 i w technologi z tamtych lat ! To mega droga sprawa dla inwestora ale miasto by dało mu grunty w ramach partycypacji w kosztach. Mija 70 lat od zniszczenia spichlerzy która nie są do dzis odbudowane !
  ~ Anty lewak
  ponad rok temu ocena: 23%  1
  Powiedzcie mi kandydujący TOWARZYSZE skąd u WAS takie natchnienie? POMOŻECIE? POMOŻEMY! (Ale chociaż pierwszy sekretarz coś zbudował,żeby je....ne okrągłostołowcy mogli sprzedać i lizać d..ę lewactwu,żydokomuchom).
  Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
  Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.