› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

komentowane

oceniane

Stefan Rembelski: Jerzy Wilk podpali Elbląg

› bieżące ponad rok temu    31.08.2013
Redakcja elblag.net
komentarzy 20 ocen 42 / 83%
A A A
Stefan RembelskiStefan Rembelski fot. elblag.net

Ostatnie konferencje prasowe prezydenta Jerzego Wilka niczym się nie różnią od tych z kampanii wyborczej, co nie tylko może martwić elblążan, ale wręcz powinno budzić trwogę, zwłaszcza tych, którzy na wybory nie chodzą, a z ich podatków elbląski PiS prowadzi kosztowną kampanię wyborczą, której finałem jak w czasach Nerona będzie podpalenie miasta Elbląga - dokładniej mówiąc jego finansów – pisze Stefan Rembelski.

Dzisiaj widać, że mentalnie prezydent Jerzy Wilk anachronicznie dobrał zastępców – razem stanowią jedną całość, tak mniej więcej późny Gierek. Już wtedy praktykowano gospodarskie wizyty na znaczących budowach w towarzystwie kamer, w czym lubuje się nie znający prawa upadłościowego wiceprezydent Hajdukowski.

Ale skąd by je miał znać – za Gierka nic nie upadało, co najwyżej się rozwalało. Drugi wice w takt rymowanki chcesz cukierka idź do Gierka, rozdaje powyborcze słodycze w czynszach i biletach komunikacji miejskiej na koszt walącego się budżetu miasta. Całość spina prezydent konsekwentnie zmierzający do zmarnowania 17 milionów złotych, już przyznanych na inwestycję 126 tysięcznemu miastu potrzebną, jeśli ma nie stać się Kozią Wólką, nic nie ujmując tej ostatniej. To trio prowadzi dalej kampanię wyborczą z pełną świadomością jej skutków, w nadziei, że jakoś się ten rok przebujają, a wyniku niskiej frekwencji zwycięstwo w następnych wyborach kupią sobie rozdawanymi dzisiaj prezentami.

Czynsze i bilety

Wynik głosowania w sprawie obniżenia stawek czynszu i cen biletów, pokazuje jednoznacznie, jak łatwo elbląski PiS, bolszewickimi metodami manipuluje radnymi innych ugrupowań, którzy pod presją trwającej kampanii wyborczej podnoszą bezrefleksyjnie rączki do góry. Bez analizy merytorycznej dotychczasowych skutków tych podwyżek. Rzecz dotyczy 7 tysięcy mieszkań, to ważny elektorat - ale nie decydujący, gdyby wszyscy brali udział w wyborach – o który zabiegają wszystkie partie. Ponad 80 % elblążan nie mieszka w mieszkaniach komunalnych, spłacając kredyty lub płacąc wysokie czynsze. Dlaczego więc z ich podatków dopłaca się do utrzymania uprzywilejowanej grupy ludzi zamiast remontować ulice?

Prezydent i radni muszą zapoznać się z funkcją, jaką zgodnie z intencją ustawodawcy ma pełnić mieszkanie komunalne. Ma ono być etapem do czasu pozyskania własnego lokum, a większość z elbląskich mieszkań komunalnych to mieszkania docelowe i trudno się dziwić, skoro miasto do nich dopłaca ogromne pieniądze.

Nie inaczej ma się sprawa z biletami – 22 radnych, mając świadomość stanu budżetu, głosuje za powiększeniem dziury budżetowej. To cyniczna gra wyborcza za pieniądze podatników – ci ludzi nigdy nie powinni reprezentować elblążan w Radzie Miasta.

Kompleks sportowy przy ulicy Agrykola

Tylko miesiąc czasu potrzebował prezydent Jerzy Wilk – co niewątpliwie świadczy o jego geniuszu analizy ekonomicznej - by, się dowiedzieć, że zadłużenie miasta wynosi 300 milionów złotych. Wystarczyło w styczniu tego roku przeczytać opinię RIO, a pan Wilk jako wiceprzewodniczący rady miał obowiązek ją znać. Współczuję skarbnikowi miasta, który zamiast wykonywać swoją pracę, przez miesiąc udzielał korepetycji niedouczonemu byłemu radnemu a obecnie prezydentowi Elbląga z zakresu budżetu miasta – zadłużenie 300 milionów, to kosztowało tyle, tamto tyle, to było z dopłatą, a to za pieniądze miasta i tak do znudzenia.

Finałem jest wystąpienie prezydenta, uświadamiające radnych o sytuacji finansowej miasta. Prezydent Jerzy Wilk wyskoczył jak Filip z konopi prezentując tajemną wiedzę, którą elblążanie czytający moje felietony znają od roku. Jednym słowem pan prezydent Wilk, nie miał bladego pojęcia o finansach miasta w czasie kampanii, lub co gorsza wiedział i cynicznie manipulował wyborcami, unikając jasnych deklaracji. Dzisiaj ze strachu, że nie starczy kasy dla nowo zatrudnianej rodziny Pis-owskiej, jest skłonny zrezygnować z inwestycji w połowie finansowanej z pieniędzy unijnych.

To tchórzliwa, kunktatorska postawa, albowiem łatwiej jest zrezygnować z ambitnego i trudnego zadania inwestycyjnego, niż realizować niepopularny społecznie program reform strukturalnych finansów miasta.

Niech wypowie się skarbnik

Jedyna nadziej dzisiaj w skarbniku miasta. Zamiast udzielać korepetycji nieprzygotowanym samorządowcom, niech pan złamie w drodze wyjątku zasadę milczenia i wypowie się publicznie, czy miasto udźwignie przez okres trzech lat dopłatę 3 milionów złotych rocznie do tej inwestycji. Zwłaszcza, że następne lata będą dla budżetu miasta latami co prawda powolnego, ale jednak wzrostu. Prowadzi pan finanse miasta kilkadziesiąt lat i nie zaglądając panu w kalendarz, jest pan już chroniony i nikt nie może zrobić panu krzywdy. Zresztą w tym stanie rzeczy odwołanie pana jest niemożliwe bez zgody rady miasta. Panie skarbniku – niech pan broni tej inwestycji, a zapisze się pan złotymi zgłoskami w historii Elbląga. Niech te duże pieniądze zostaną w Elblągu, niech zarobi elbląska firma i pracownicy z Elbląga. Patriotyzm lokalny nakazuje przeciwstawienie się niekompetencji, zwłaszcza tej, która naraża elblążan na straty i zubożenie. Panie skarbniku do dzieła – teraz jest w panu cała nadzieja.

Stefan Rembelski
stefanrem@wp.pl

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (20)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ yataman
ponad rok temu ocena: 50%  20
ah rembelski, to ten co sie pchal na fotel wiceprezydenta. Dobilo go to ze do swojego ugrupowania przygarnial liczne pokemony.
~ mama
ponad rok temu ocena: 33%  19
Zazdrości Pan prezydentury?Nieładnie. To jest grzech innym zazdrościć.
~ Mikołaj
ponad rok temu ocena: 67%  18
To nie tylko stadion ale cały kompleks obiektów sportowych. Teraz albo nigdy. Wkładanie pieniędzy w remont cząstkowy nie ma najmniejszego sensu - per saldo wyjdzie drożej niż budowa nowego.
~ prawo i sp
ponad rok temu ocena: 40%  17
Stadionu nie będzie, za zaoszczędzone pieniądze będzie można dalej fundować swoim wyborcom obniżki no i pewnie wybiorą na nową kadencję .
~ bo
ponad rok temu ocena: 40%  16
znafca zapraszam na ul stawidłową20 klatka schodowa wyremontowana przez wspólnotę mieszkaniową za wzięty kredyt a lokatorka mieszkania komunalnego zniszczyła ją podczas remontu swojego mieszkania więc jak nie wiesz o czym mowa to japa krótko
~ Jan
ponad rok temu ocena: 0%  15
Stefan na ryby jedz
~ Krystyna
ponad rok temu ocena: 50%  14
Pan pisze z serca - to ie jest polityczne i fani pisu wyleją na pana wiadro fekalii
~ zdziwiony
ponad rok temu ocena: 50%  13
Tak licząc na skróty 25% kosztorysu to robocizna czyli jakieś 12 milionów co daje 50 miejsc pracy na 3 lata - brawo panie stefanie że panu jeszcze się chce być w obecnym w życiu publicznym
~ Elblążan
ponad rok temu ocena: 0%  12
..........Stefan Rembelski. Powinno szanuje dla obywatela .Elbląga.
~ felicjan
ponad rok temu ocena: 43%  11
Teraz widać kompetencje nowej ładzy a własciwie jej brak. Głosujemy bez naamysłu bo tak każe ksiądz a na końci się okazuje że wybraliśmy cwaniaków
~ Ania
ponad rok temu ocena: 58%  10
Pozornie nowe władze chcą ratować finanse miast a tak na prawdę chodzi o pare stołków dla działaczy PiS-u. Łatwo sobie wyobrazić jak będzie wyglądała Polska pod rządami Jarusia i jego ferajny
~ nie błaznuj facet
ponad rok temu ocena: 62%  9
właściwie zawsze wiedziałem że jest pan człowiekiem dyspozycyjnym i nieuczciwym, wyłaziło to z pomiędzy wierszy nawet z tych tekstów w których stawał pan pozornie po stronie zwykłych obywateli. Wilk być może jest także do d.... ale tego do końca nie wiemy. Skarbnik z zastępcą już dawno powinni zostać usunięci gdyż nie spełniają żadnej funkcji i za nic nie ponoszą odpowiedzialności
~ pracuś
ponad rok temu ocena: 100%  8
a dlaczego ja mam dopłacać do ludzi ktorych dochdy są diększe od moich
~ Adrian
ponad rok temu 7
Trzeba było Stefan myśleć przed referendum lub w jego czasie..... Teraz to ja sie tylko śmieje:)- z daleka bo już to miasto opuscilem i płace podatki gdzie indziej..... a mam co płacić i z ego sie cieszę:)
~ wiza
ponad rok temu ocena: 69%  6
Panie Rembelski, przecież wiadomo ... z kim przystajesz, takim się stajesz... . Więc po co było organizować referendum i przedterminowe wybory? Bo do jesieni 2014 r. pan Wilk ze swoją ekipą może naprawdę spełnić pańskie słowa o zniszczeniu Elbląga.
~ znafca
ponad rok temu ocena: 65%  5
autor w ogóle nic nie wie - nikt nie dopłaca do mieszkań komunalnych tylko ściąga czynsz nic w nich nie robiąc lub markując roboty - czy pan nadąża. Mieszkania komunalne są maszynką do robienia kasy - ale ze mieszka tam elektorat biedny ktory nie stac nawet na czynsze po 4 zł (do 2012) to tym bardziej nie stac po 8 zł. Tam nie mieszka elyta dentystyczna i inzynierska Alstomu, ktora z komunalki wyszla do spoldzielni (nota bene do spoldzielni wszyscyśmy dopłacali z podatkow na dotacje na usuwanie wad technologicznych- panu tez jak pan mieszkal na Wiejskiej) a jak juz udalo sie pobudowac swoj dom - to nagle czynsze w komualce sa takim za male?
~ elblążanin
ponad rok temu ocena: 79%  4
Traktowałem Pana Bardziej poważnie.Ale skoro w swoich szeregach do Rady Miasta mieliście ludzi którzy morale schowali do piwnicy i teraz kreowali się na ludzi o nieposzlakowanej opinii to mogą mi tylko opaść ręce.
~ EBramis
ponad rok temu 3
Zgadzam sie w calej rozciaglosci z panem Rembelskim. Teraz pod przykrywka zadluzenia Pis i prezydent Wilk bedzie popychal miasto w kierunku marginalizacji. A celem najwazniejszym jest dbanie o stolki dla swoich pod przykrywka pseudoreorganizacji
~ maz
ponad rok temu ocena: 91%  2
odezwał się pseudostrażak
~ ja
ponad rok temu ocena: 82%  1
Ale, ale podczas wizyty JKM na starówce odżegnywał się Pan od socjalistycznych pomysłów!!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.