› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Stefan Rembelski: Aby język giętki – czyli co poeta miał na myśli?

› bieżące ponad rok temu    14.03.2014
Redakcja elblag.net
komentarzy 5 ocen 22 / 36%
A A A
Stefan Rembelski: Aby język giętki – czyli co poeta miał na myśli? fot. redakcjaelblaska.pl

Elbląskie internetowe portale informacyjne obiegła smuta wiadomość, że na otwarte spotkanie konsultacyjne STRATEGIA ROZWOJU ELBLĄGA 2020 +, nie przyszedł nikt z mieszkańców Elbląga. Widok pustej sali i kilku urzędników miejskich jest na tyle przygnębiający, by choć na chwilę zastanowić się, co jest nie tak.

Czy elblążanie są aż tak obojętni, że nie interesuje ich przyszłość swojego miasta, czy też może sam dokument nie zawiera w sobie treści, które same w sobie, byłyby dla elblążan godne uwagi. Lektura tego obszernego dokumentu, przemawia moim zadaniem za tą drugą tezą – problem nie leży po stronie elblążan, ale po stronie dokumentu, który z racji swojej płytkości, powierzchowności i mechanicznemu powtarzaniu utartych wzorców, nie daje czytelnikowi żadnego wyobrażenia, jak będzie wyglądał Elbląg po roku 2020. O jego merytorycznej zawartości w następnym felietonie – dzisiaj o języku, raczej o nowomowie naszych czasów, języku sztucznym, fikcyjnym, nieczytelnym w potocznym rozumieniu. By nie być posądzonym o próbę manipulacji tekstem, po przeczytaniu trzydziestu stron wstępu, zacytuję w całości cel główny tego opracowania: Cel główny Jako cel główny Strategii rozwoju Elbląga 2020+ przyjęto: Rozwój społeczno-gospodarczy Elbląga i jego obszaru funkcjonalnego, bazujący na wysokiej jakości kapitale ludzkim i innowacyjności firm.


Cele strategiczne

Realizacja celu głównego strategii będzie możliwa dzięki działaniom podjętym w ramach czterech celów strategicznych:

Cel strategiczny 1. Wzrost konkurencyjności wyspecjalizowanej gospodarki
Cel strategiczny 2. Wysokiej jakości kapitał społeczny
Cel strategiczny 3. Nowoczesna infrastruktura, oparta o innowacje
​Cel strategiczny 4. Integracja Elbląskiego Obszaru Funkcjonalnego

Tak sformułowane cele pozostają w wyraźnych relacjach między sobą. Szczególną rolę pełni cel strategiczny 4, który ma z założenia charakter kompleksowy, łącząc w sobie elementy trzech pierwszych celów strategicznych. Jednocześnie jest to cel, który silnie wpływa na realizację pozostałych celów strategicznych, czego potwierdzeniem może być jego położenie w centralnej części układu celów. Zaproponowany układ celów i kierunków działań wpisuje się w nowy paradygmat polityki regionalnej, zgodnie z którym podejście sektorowe zastąpione jest przez zintegrowaną i holistyczną wizję rozwoju. ” – koniec cytatu.

Czy po tak zdefiniowanym celu głównym, w roku 2020, Elbląg będzie w podobnym miejscu jak po bliźniaczo podobnej poprzedniej strategii, po której został ogromny dług i inwestycje, do których budżet miasta dopłaca? Ocenę jasności, zrozumiałości czy też wyraźności tego tekstu, pozostawiam czytelnikom, a autorów strategii proszę o krótszy lub dłuższy komentarz w konwencji, co poeta miał na myśli. Może wtedy łatwiej będzie napełnić salę mieszkańcami Elbląga podczas następnego spotkania konsultacyjnego?

Stefan Rembelski

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (5)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Mariusz Lewandowski
ponad rok temu ocena: 50%  5
uwagi Pana Rembalskiego są słuszne . W lutym 2013 zrobiła się na ten temat konferencja w Warszawie ale jak widać nic się nie zmieniło. Ponadto nie da się konsultować pracy 80 ludzi w okresie 2 lat w miesiąc - absurd bo prawidłowy proces konsultacji to faktyczne współtworzenie od początku - coś r rodzaju strategi schodkowej .
~ Krystyna
ponad rok temu ocena: 50%  4
Tekst strategii rodem z Instytutu Mniemanologii Stosowanej
~ WYBORCA
ponad rok temu ocena: 63%  3
Ta strategia to pic na wodę , fotomontaż sporządzony przez szpeców elektryków na dzwonki gazowe.
~ v1
ponad rok temu ocena: 43%  2
Panie Rembelski, pewne nazwiska sie skompromitowały. Nie są one lokomotywą a kotwicą dla jakiekokolwiek przedśięwzięcia. Ci ludzie powinni dać sobie spokój i trafic niebyt polityczny, samorzadowy i społeczny.
~ ichigo
ponad rok temu ocena: 67%  1
Ludzie mają dość polityki, czczego gadania skoro i tak kończy się na obietnicach i rozmowach "co by było, gdyby". Konsultacje społeczne będą spełniać swoje funkcje pewnie w tedy, gdy na takich spotkaniach to mieszkańcu wyrażaliby swoje zdanie jak widzą przyszłość miasta a dokument "Strategii... " byłby czymś w rodzaju uzupełnienia czy notatnika, gdzie do obecnych pomysłów rządzących wprowadzone byłyby idee/pomysły samych mieszkańców. W tedy ludzie wiedzieliby, że mają realny wpływ na rozwój miasta, a nie tylko wysłuchiwaliby propozycji UM. Co do celów tu zaprezentowanych to cel 4 : infrastruktura, moim zdaniem legła, zwłaszcza od placu Jagielończyka aż do ul. Hetmańskiej czyli całość ulicy 12 lutego. Reszta też miernie wygląda, jedynie kierowcy się cieszą, bo zostało poszerzona jednia.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.