› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - KIM 09.2019

Starówka już w klimacie zbliżających się świąt. Niestety bez elblążan...

› bieżące ponad rok temu    15.12.2012
Agnieszka Światkowska
komentarzy 4 ocen 5 / 100%
A A A
Starówka już w klimacie zbliżających się świąt. Niestety bez elblążan... fot. Bartosz Ponichtera

- Gdy w ubiegłym roku przechadzałam się Starym Rynkiem, było gwarno, tłocznie i czuć było ducha zbliżąjących się Świąt. W tym roku świąteczny Jarmark jakby przycichł. Mniej stoisk, gdzieniegdzie podśpiewujący kolędnicy i jeszcze mniej przechodniów. Żeby posłuchać kolęd, trzeba było stanąć blisko sceny - mówiła jedna z elblążanek, która wraz z rodziną wybrała się dziś (15 grudnia) na Stary Rynek. Skąd tak niska frekwencja? Czyżby elblążan wystraszyła niska temperatura? Na szczęście imprezę zaplanowano na dwa dni, zatem jest szansa nadrobić zaległości i jutro, bez wyjątku, przyjść na elbląską wigilię, w ramach trwających Świątecznych Spotkań Elblążan. A tymczasem, zajrzyjcie do galerii zdjęć, bo jest na co popatrzeć...

Migocząca choinka, drewniana szopka, drewniane domki handlowe, a w nich świąteczne regionalne smakołyki,jak i przysmaki naszych litewskich sąsiadów - wędliny, pieczywo i inne wyroby. Jak przystało na jarmark swoje rękodzieło prezentowali artyści nie tylko z Elbląga.

A co można kupić? Z pewnością wszelkie możliwe atrybuty świąteczne, takie jak: ozdoby, stroiki, ręcznie malowane bombki, aniołki, czy inne figurki. Znalazły się tu również pyszne specjały z okolicznych pasiek: wielogatunkowe miody, a nawet świece z pszczelego kitu. Dla tych, co cenią sobie zdrową kuchnię, dobrą zachętą będzie z pewnością to, że na jarmarku można zaopatrzyć się w syropy z aronii, sosny, brzozy i nie tylko. Rzecz jasna bez dodatku cukru.

Dla tych, którzy jeszcze nie zakupili potrzebnych przypraw, tu jest ich pod dostatkiem. Pachnie nimi na całym Starym Rynku. Bakalii i innych słodkości również nie brakuje.

Świąteczną atmosferę przez cały dzień, od godz. 12.00 do godz. 20.00, budowała młodzież i dzieci ze szkół podstawowych, gimnazjalnych, a także uczestnicy grup muzyczno - wokalnych. Z repertuarem kolęd i pastorałek wystąpiło: Gimnazjum nr 2, Szkoła Podstawowa nr 9, Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu, Szkoła Podstawowa nr 11, dzieci z koła tanecznego RUDE KOTY ze Szkoły Podstawowej nr 9, Chór „Jutrzenka” Spółdzielnia Mieszkaniowa „Nad Jarem” i Grupa Muzyczno-Wokalna chóru Pro Musica Elbląg.

Magia Jarmarku Świątecznego w Elblągu z pewnością urzeknie każdego. Jest jednak jeden warunek. Trzeba się na nim pojawić:)

Poniżej program II Dnia Świątecznych Spotkań Elblążan

Niedziela, 16 grudnia
godz. 12 – 20 - Jarmark świąteczny,
godz. 14 – 18 – Żywa Szopka Bożonarodzeniowa,
godz. 15– 17.30 - Spotkanie Elbląskich Sportowców z mieszkańcami Elbląga w Ratuszu Staromiejskim – malowanie bombek przez sportowców i zaproszonych gości,
godz.15.45 – 16 - Życzenia Świąteczne i Opłatek Wigilijny,
godz. 15 – 18.30 – Wigilia dla Elblążan,
godz. 15 – 18.30 - Namiot Świętego Mikołaja,
godz. 15 – 20 - Kolędy, pastorałki, konkursy świąteczne.

W programie:
godz. 14 – 14.05 - Rozpoczęcie II dnia Świątecznych Spotkań Elblążan,
godz. 14.05 – 14.20 - Warsztaty Terapii Zajęciowej „Tacy Sami” zespół „Szwagry,
godz. 14.25 – 14.40 - Socjalizacyjna Placówka Opiekuńczo – Wychowawcza – występ dzieci,
godz. 14.40 – 15 – ESPH „Lazarus”,
godz. 15 - 15.15 - Występ dzieci ze Szkoły Tańca BROADWAY oraz konkurs świąteczny,
godz. 15.15 – 15.30 - Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy z Kamienicy Elbląskiej,
godz. 15.45 – 16 - Życzenia Świąteczne: Grzegorz Nowaczyk - Prezydent Elbląga i Biskup Diecezji Elbląskiej Bp. Jan Styrna,
godz. 16 – 16.30 - Szkoła Podstawowa nr 21 klasa III e i III c, koncert kolęd i pastorałek,
godz. 16.30 – 17 – Konkurs dla Elblążan organizowany przez Dziennik Elbląski i Nasz Elbląg,
godz. 17 – 17.20 – Zespół Szkół Techniczno- Informatycznych, jasełka pt. "Opowieść Wigilijna" wg powieści Charlesa Dickensa,
godz. 17.20 – 19 – Muzyka świąteczna. Zakończenie.

  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
   ZADOWOLONY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   POINFORMOWANY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   SMUTNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW
  Komentarze (4)

  Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
  ~ golden
  ponad rok temu 4
  Ja byłam po 17ej i też tłumów nie było,o wiele mniej osób niz w zeszłym roku.A pogoda rok temu wcale nie była lepsza-było bardzo zimno.
  ~ Elblazanin
  ponad rok temu 3
  Jak byles w godzinach 12-15 na tym jarmarku to sie nie dziw ze malo ludzi, trzeba bylo przyjsc juz w momencie kiedy sie sciemnilo. A tak piszesz artykul z glupim tytulem....
  ~ sdf
  ponad rok temu 2
  Przedewszystkim redaktorze byles pomiedzy godzina 12-15, wtedy jeszcze nie zdarzylo sie rozkrecic, znacznie wiecej ludzi juz bylo gdy sie sciemnilo. Poza tym ta sa pierwsze spotkania Elblazan, gdzie stoiska sa wyciagniete az po Hotel Elblag, w zeszlym roku tak nie bylo!!!
  ~ Czech
  ponad rok temu ocena: 100%  1
  Z tego co zauważyłem to wiekszośc ludzi przeznaczyła sobie ten dzień na zakupy, a częsc pewnie juz przy garach stoi. Poza tym moim zdaniem impreza była za mało nagłośniona, bo np. ja dowiedziałem się o niej dopiero wczoraj ok 19 od teściowej :)
  Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
  Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.