› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

komentowane

oceniane

Spray na rany z pomocą w dezynfekcji!

› bieżące 9 miesięcy temu    23.05.2019
Redakcja elblag.net
komentarzy 1 ocen 5 / 100%
A A A
Spray na rany z pomocą w dezynfekcji!

Nie da się ukryć, że każdy z nas powinien posiadać umiejętność dobrego – podkreślam, dobrego! opatrzenia i zdezynfekowania rany – począwszy od przetartego kolana dziecka po upadku, kończąc na nieszczęśliwym wypadku w kuchni i przecięciu palca. Żadna rana, nawet ta najmniejsza nie powinna być bagatelizowana, ponieważ o zakażenie nie jest trudno, a z tym już nie ma żartów! Środki do dezynfekcji ran nazywany są antyseptykami – działają one przeciwbakteryjnie, a potoczniej mówiąc są środkami niszczącymi bakterie.

W każdej domowej apteczce czy walizce na wyjazd nie powinno zabraknąć produktu do dezynfekcji ran, szczególnie jeżeli przy Twoim boku jest rozbrykane dziecko, a w tym przypadku... nie trudno o przetarcia czy rany – sami przyznajcie!

Kiedy zastosować spray na rany?

Rana – przerwanie ciągłości tkanek lub ich uszkodzenie. Istnieje wiele czynników zewnętrznych, które powodują ich wystąpienie, jednakże mają na to wpływ również choroby – niewydolność żylna, zakażenia czy odleżyny. W zależności od sposobu powstania uszkodzenia rany dzieli się na kilka rodzajów: cięte, postrzałowe, tłuczone, szarpane, kąsane. Większość z nich wymaga ingerencji lekarza specjalisty – w gabinetach lekarskich również znajdziemy produkty antyseptyczne, to podstawa!

Opatrywanie ran krok po kroku

Odpowiednie opatrzenie rany to nie tylko dezynfekcja, a w apteczce nie powinno również zabraknąć innych podstawowych artykułów higienicznych. Po pierwsze: rękawiczki ochronne! Podczas opatrywanie rany istnieje duże prawdopodobieństwo, że to właśnie z Twoich rąk (dotykasz wszystkiego, co jest wokół Ciebie – a zarazki czają się wszędzie) przedostaną się nieproszeni goście, a o zakażenie nie jest trudno. Po drugie: przemycie rany – tutaj wystarczy zwykła woda. Dzięki przemyciu miejsca skaleczenia usuniesz bród i krew – należy robić to bardzo delikatnie, ponieważ zbyt intensywne ruchy mogą przenieść zarazki i zanieczyszczenia do wnętrza rany. Po trzecie: nasza tytułowa dezynfekcja! Obecnie coraz bardziej odchodzi się od używania wody utlenionej czy spirytusu salicylowego – piecze czyli drażni! Spirytus działa drażniąco, natomiast woda utleniona nie wykazuje silnych właściwości dezynfekujących – więc co wybrać do dezynfekcji? Miejsce wyżej wymienionych produktów zajmują coraz częściej (polecają je nawet lekarze i pielęgniarki) preparaty do dezynfekcji zawierające oktenidynę. Wykazują one nie tylko właściwości bakteriobójcze, ale także posiadają właściwości przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe oraz przyspieszają gojenie się rany. Największą popularnością cieszy się Octenisept.

Ostatnim etapem jest odpowiednie zabezpieczenie przeczyszczonej rany, najlepszy będzie opatrunek jałowy, ważne jest aby zapewniał ochronę i przepuszczał powietrze, aby rana mogła się goić!

Czego nie powinno zabraknąć w Twojej apteczce

Każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, iż o skaleczenia i naruszenia tkanek nie trudno, na każdym naszym kroku istnieje ryzyko uszkodzenia skóry – warto więc odpowiednio zaopatrzyć swoją apteczkę. Ceny artykułów higienicznych nie są duże, a skutecznie pomogą opatrzyć i zdezynfekować rany:

 • Opatrunki jałowe: skutecznie zabezpieczają ranę i pozwalają jej oddychać (Hydrocoll, Cosmopor, Sterillux czy Bactigras)
 • Bandaże i plastry: posłużą do przymocowania opatrunku jałowego (opaski podtrzymujące, przylepce tkaninowe lub włókninowe do mocowania opatrunku)
 • Plastry z opatrunkiem: w tym przypadku wybór jest niezwykle szeroki, dostępne są w wielu kształtach jak i rozmiarach. Dla dzieci przygotowane są różne wersje kolorystyczne, a dodatkowo nie zabraknie ciekawych motywów dziecięcych ( Apteo Care, Viscoplast czy Salvequick)
 • Spray dezynfekujący: Jeden z najważniejszych produktów w każdej apteczce, jego zadaniem jest oczyszczenia rany z bakterii, dodatkowo wpływa on korzystnie na gojenie się uszkodzonych tkanek.

Spray na rany – który wybrać?

Obecnie na rynku farmaceutycznym coraz większą popularnością cieszą się produkty do dezynfekcji w postaci spray'u na rany zawierające w składzie oktenidynę i fenoksyetanol np. Octenisept, natomiast na bok odchodzi woda utleniona i spirytus salicylowy. Nie da się ukryć, że cena Octenisept jest wyższa, jednakże warto! Pamiętajmy o tym, że produkt nie pełni tylko funkcji dezynfekującej, ma on zdecydowanie szersze spektrum działania – dla przypomnienia działa także bakteriobójczo, wirusobójczo oraz grzybobójczo. Dodatkowym atutem spray'u na rany Octenisept jest fakt, że nie piecze, nie podrażniania i nie pieni się – może być stosowany już od pierwszych dni życia niemowląt!

Sami widzicie – opatrywanie rany nie jest trudne i nie domaga się wiedzy tajemnej! Wystarczy odpowiednie przygotowanie i odrobina zimnej krwi – oczywiście wtedy, gdy sytuacja tego wymaga. Pamiętaj, że twoim zadaniem jest pomóc, a nie panikować! W poważnych przypadkach twoje zadanie kończy się na zabezpieczeniu rany i wezwaniu pomocy.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 8

 • 3
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 5
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Maria
9 miesięcy temu ocena: 100%  1
Bardzo przydatny tekst
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.