› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - KIM 03.2018

komentowane

oceniane

Sprawdzanie kontrahenta jako element zarządzania ryzykiem w firmie

› bieżące 2 miesiące temu    12.10.2018
Redakcja elblag.net
komentarzy 18 ocen 0 / 0%
A A A
Sprawdzanie kontrahenta jako element zarządzania ryzykiem w firmie

Kontrakt z nowym kontrahentem zawsze wiąże się z możliwością jego niewypłacalności. Przed rozpoczęciem współpracy warto zweryfikować rzetelność nowego partnera biznesowego m.in. pod kątem regulowania zobowiązań. To jeden z ważnych elementów prawidłowego zarządzania ryzykiem w przedsiębiorstwie. Sprawdź, co możesz zrobić.

Jak pokazują statystyki, nawet 50% polskich firm zmaga się z nierzetelnymi kontrahentami, a aż 25% z nich ma problem z zatorami płatniczymi spowodowanymi nieterminowym regulowaniem faktur przez takich klientów. Można jednak tego uniknąć – sprawdzanie kontrahenta powinno być pierwszym krokiem w stronę minimalizowania ryzyka prowadzenia działalności.

Od tego zacznij sprawdzanie kontrahenta

Każdy przedsiębiorca powinien podjąć choćby podstawowe działania sprawdzające wiarygodność nowego partnera biznesowego. Warto zacząć m.in. od weryfikacji:

 • informacji zawartych w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG);
 • danych udostępnionych w pełnym odpisie z KRS;
 • faktycznego funkcjonowania przedsiębiorstwa, np. drogą telefoniczną.

Można także poznać opinie innych kontrahentów współpracujących z danym podmiotem. Aby zdobyć ich listę, czasami wystarczy zajrzeć na stronę internetową sprawdzanego klienta i zapoznać się z referencjami wystawionymi mu przez inne firmy. Następnie można się z nimi skontaktować, np. telefonicznie, i poprosić o potwierdzenie rzetelności kontrahenta.

Ważne działania uzupełniające

Nie warto kończyć weryfikacji na podstawowych czynnościach sprawdzających – szczególnie jeśli kontrakt ma charakter długoterminowy i opiewa na bardzo wysokie kwoty.

W ramach dodatkowych działań weryfikacyjnych można

 • sprawdzić dane dostępne w Rejestrze Dłużników Niewypłacalnych (RDN);
 • przeanalizować historię i sprawozdania finansowe w KRS;
 • upewnić się, czy potencjalny kontrahent nie figuruje na liście dłużników któregoś z biur informacji gospodarczej (BIG), np. Krajowego Rejestru Długów (KRD);
 • złożyć do urzędu skarbowego i ZUS wniosek o wydanie informacji dotyczącej niezalegania z należnościami publicznoprawnymi.

Należy podkreślić, że wyżej wymienione czynności sprawdzające wiążą się z koniecznością wniesienia dodatkowych opłat. Aby bezpłatnie uzyskać cenne informacje, można skorzystać z darmowych narzędzi online, np. tych udostępnianych przez Idea Money.

Jak jeszcze zabezpieczyć interesy firmy?

Nawet jeśli przeprowadzone działania zaprezentowały kontrahenta jako wiarygodnego, warto dodatkowo się zabezpieczyć. Ciekawym rozwiązaniem może okazać się faktoring pełny – zewnętrzna forma finansowania działalności, która pomaga zachować płynność finansową, a przy okazji w pełni przenosi ryzyko niewypłacalności kontrahentów na faktora.

Istotą faktoringu jest możliwość uzyskania środków za należności wynikające z faktur wystawionych z odroczonym terminem płatności, które – w formie zaliczki – wypłaca firma faktoringowa (faktor). Dzięki temu przedsiębiorca (faktorant) otrzymuje pieniądze na długo przed upływem terminu i może nimi dysponować w dowolny sposób. Dodatkowo faktor udziela wsparcia przy weryfikacji danych i analizie sytuacji finansowej nowego partnera biznesowego.

Sprawdzanie kontrahenta to ważna praktyka, która pozwala ograniczyć ryzyko prowadzenia działalności. Warto jednak uwzględnić nie tylko podstawowe czynności weryfikacyjne, ale też skorzystać z innych metod wspierających przedsiębiorstwo i jego płynność finansową.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 5

 • 3
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 2
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (18)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ syl
miesiąc temu 18
Im bardziej możemy zmniejszyć ryzyko, tym lepiej. Jest kilka rzeczy, które musimy zrobić zanim zdecydujemy się na współpracę. U nas dobrze sprawdza się certyfikat Rzetelna Firma. Jeśli kontrahent go ma, jest dużo łatwiej.
~ Allega
miesiąc temu 17
@monty nie no w takim przypadku to chyba lepiej się sprawdzi faktoring po prostu. To są trochę takie sytuacje nieprzewidziane więc dobrze mieć zabezpieczenie jak coś takiego się przydarzy
~ monty
miesiąc temu 16
czy taki certyfikat zawsze daje pewność, że otrzymamy pieniądze na czas? Co w przypadku gdy ktoś kto go posiada sam nie otrzyma pieniędzy na czas i tym samym nie będzie mógł spłacić swoich zobowiązań?
~ Dekod
miesiąc temu 15
Niektórzy tego nie robią i później żałują
~ Rory
16 dni temu 14
@mojnick no ale na szczęście nie trzeba się na to zgadzać, można właśnie polegać na faktorze i wyjdzie to na lepsze, na pewno pod względem finansowym dla naszych firm ;)
~ mojnick
16 dni temu 13
-szper: No tak to już jest w branży
~ szper
miesiąc temu 12
zgadzam się, zawsze należy sprawdzić kontrahenta, ale nawet jak się okaże, że wszystko jest w porządku to i tak nie mamy gwarancji zapłaty na czas
~ minio
miesiąc temu ocena: 100%  11
Sprawdzanie rzetelności kontrahentów jest bardzo ważne przy prowadzeniu jakiejkolwiek działalności gospodarczej, ale i tak mimo wszystko warto dorzucić do tego faktoring- zawsze lepiej mieć kasę na koncie szybciej :D
~ nick
miesiąc temu 10
Za pomocą faktoringu automatycznie możemy to sprawdzić
~ minio
miesiąc temu 9
@Jono wiadomo, zawsze lepiej bezpośrednio informacje pozyskiwać :D
~ Jono
miesiąc temu 8
@minio dokładnie, wszystko zależy też od kwoty na fakturze itp. Warto przejść się do doradcy i obgadać temat
~ minio
miesiąc temu ocena: 100%  7
@sazr nawet w 24h mozna miec kase na koncie juz
~ sazr
miesiąc temu 6
A to rzeczywiście działa szybko, czy czeka się na te pieniądze od faktora?
~ Aleksa
miesiąc temu 5
Dokładnie tak, zamiast martwić się czy będzie wszystko na czas i będzie z czego pokryć bieżące wydatki itp....lepiej mieć faktora i pewność, że nie będzie opóźnień ;)
~ Janek
2 miesiące temu ocena: 100%  4
Za mnie weryfikuje faktor i mam spokój
~ Lolka
15 dni temu 3
@gość mówiąc faktor mam na myśli firmę, która tego faktoringu mi udziela więc tak ;)
~ Lolka
miesiąc temu 2
@gość tak, bo faktor musi sprawdzić danego kontrahenta, żeby mieć pewność, że jest wypłacalny, żeby sam też otrzymał pieniądze ;)
~ gość
miesiąc temu 1
To faktoring też weryfikuje?
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.