Spotkanie terytorialsów z powstańcem warszawskim, elblążaninem
› bieżące |
ponad rok temu
31.07.2018 Grażyna Wosińska komentarzy 0 ocen 1 / 100% |
A A A |


Jerzy Kwietniewski, harcerz Szarych Szeregów podczas Powstania Warszawskiego był łącznikiem i przeprowadzał żołnierzy do Kampinosu. Opowiadał o tym żołnierzom Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Tradycje żołnierskie przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Jerzy Kwietniewski, w rozmowach ze mną o wojnie i Powstaniu Warszawskim, często powtarzał, że Polak zawsze musi być żołnierzem. Tego nauczył go jego ojciec, który był oficerem organizacyjnym VII obwodu Armii Krajowej „Obroża”.
1 sierpnia 1944 roku Jerzy Kwietniewski pseudonim „Siwy” miał 13 lat. Na Bielanach pełnił funkcję łącznika. Zapamiętał w najdrobniejszych szczegółach jak przekradał się przez ogródki działkowe ze swoim kolegą. Niewiele brakowało, by nie przeżył.
O swoich przeżyciach i atmosferze pamiętnych sierpniowych dni w Warszawie opowiadał żołnierzom Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Młodzi ludzie słuchali z wielkim zainteresowaniem, ponieważ nie była to pogadanka, ale rzeczywiste przeżycia uczestnika Powstania Warszawskiego. Zasłuchanie żołnierzy w słowa Jerzego Kwietniewskiego widać na zdjęciu, które zamieściliśmy powyżej.
Oto komentarze na Twitterze o spotkaniu:
Na pewno takiej historii chętnie posłuchaliby żołnierze z mazowieckich brygad, zwłaszcza z 6, pośród których wielu jest mieszkańców z okolic Kampinosu i Bielan .
Piękne zdjęcie. Spotkanie z prawdziwymi bohaterami.
Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2
Komentarze
(0)
Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). |
bądź pierwszy! |