› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Spotkali się - międzynarodowo i artystycznie - podsumowanie MSA

› relacje ponad rok temu    30.11.2012
Konrad Kosacz
komentarzy 0 ocen 2 / 100%
A A A
Spotkali się - międzynarodowo i artystycznie - podsumowanie MSA fot. Konrad Kosacz/elblag.net

Sześć postaci chodzi pod dyktando. Kogo? Matki, ojca, otoczenia... Nie ma nikogo kto by się wyrwał, ale istnieje jeszcze szansa.

MSA – świat osób niepełnosprawnych
Tak wygląda świat niepełnosprawnych w spektaklu „Sześć postaci” Warsztatów Terapii Zajęciowej w Lublinie. Tak o nim opowiadali sami niepełnosprawni w filmie o nich, zrealizowanym przez Nataszę Ziółkowską –Kurczuk. Mówili w nim otwarcie – chcemy być wolni od rodziców, chcemy żeby ludzie się nas nie bali, chcemy pracować. Na pytanie – czy chcesz być aktorką – jedna z uczestniczek zdecydowanie odpowiedziała – NIE.

MSA – czas spędzany wspólnie
- Mam dla Pani Teresy Miłoszewskiej ogromny szacunek bo robi Międzynarodowe Spotkania Artystyczne, bo nas integruje, bo tworzy wspaniałą atmosferę – mówił uczestnik MSA, Mariusz Tuliszewski.
Przez cztery dni uczestnicy Międzynarodowych Spotkań Artystycznych występowali, brali udział w warsztatach, koncertach, prezentacjach filmowych i artystycznych, wernisażach wystaw, a przede wszystkim integrowali się ze sobą i z osobami pełnosprawnymi, bo to właśnie integracja jest hasłem przewodnim tej imprezy.
Tu dla nikogo nie było taryfy ulgowej, a spektakle, prezentacje i koncerty oceniane były przez naprawdę wymagającą widownię, która nie zwykła chować swoich uczuć, która reaguje żywo i bawi się wyśmienicie.

MSA – artystyczne wyzwania
W Elblągu w ciągu dwóch dni odbyło się trzynaście prezentacji – niektóre były improwizacją taneczną jednej osoby, inne monodramem w duecie, w jeszcze innych występowały całe grupy teatralne. 
- Prezentacje z roku na rok są coraz lepsze, coraz bardziej różnorodne – mówi Teresa Miłoszewska, organizator Międzynarodowych Spotkań Artystycznych – Tegoroczne były na wysokim poziomie, a ich tematy? Od teatralnej podróży przez epizody z życia od dzieciństwa, poprzez dorastanie i dorosłość, przez opowieść o przemijaniu uczuć, ludzi, rzeczy, po spektakl, który powstał, by uczcić pamięć Polaków, zamordowanych w Katyniu.
To tematy poważne - często podejmowane przez profesjonalne teatry, a artyści niepełnosprawni zaskakują sposobem ich ujmowania, interpretacją, tym jak przeżywają rolę, zaangażowaniem.

MSA – kontakt ze sztuką
Co roku podczas Międzynarodowych Spotkań Artystycznych odbywają się koncerty i wernisaże. To czas kiedy mogą zaprezentować się artyści znani i uznani, ale niekoniecznie obecni w mainstreamie. Wybitni jazzmani, twórcy muzyki rockowej, etno czy folkowej. Uczestnicy i goście MSA mogą również sprawdzić, co w danym roku wydarzyło się na IMPRESJACH – Międzynarodowym Plenerze, podczas którego tworzą malarze, rzeźbiarze, fotograficy, poeci i muzycy. To okazja do wzięcia udziału w interesujących wydarzeniach, które dzieją się w naszym mieście.

MSA – spotkajmy się w przyszłym roku
To była szósta edycja Międzynarodowych Spotkań Artystycznych. MSA co roku gromadzą ponad dwustu uczestników – w tym roku 207, z całego kraju i państw ościennych, m.in. z Rosji, Litwy czy Finlandii.
- To osoby, które są z nami przez cztery dni, one współtworzą imprezę, ale są setki takich, które przychodzą zobaczyć co w tych dniach dzieje się w „Światowidzie” – to uczestnicy wernisaży, koncertów, prezentacji dzięki nim to nie jest impreza zamknięta, środowiskowa, ale miejsce, gdzie każdy może znaleźć coś dla siebie – dodaje Teresa Miłoszewska.

Partnerem imprezy jest Grupa LOTOS S.A.

Patronat Honorowy nad 6. Międzynarodowymi Spotkaniami Artystycznymi objął Jacek Protas - Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Międzynarodowe Spotkania Artystyczne organizowane są w ramach projektu "Twórcza terapia", realizowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach priorytetu Edukacja kulturalna, środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz własnych.

(źródło: Edyta Jasiukiewicz/CSE Światowid)

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.