› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Sportowa Szkoła Podstawowa nr 3 im. Polskich Olimpijczyków rozpoczęła działalność! (+ zdjęcia)

› rozwój i edukacja ponad rok temu    4.09.2018
Marcin Mongiałło
komentarzy 1 ocen 1 / 100%
A A A
Sportowa Szkoła Podstawowa nr 3 im. Polskich Olimpijczyków rozpoczęła działalność! (+ zdjęcia) fot. Marcin Mongiałło

Zainaugurowała działalność Sportowa Szkoła Podstawowa nr 3 im. Polskich Olimpijczyków w Elblągu. Z tej okazji 3 września 2018 r. na płycie boiska stadionu przy ul. Agrykola odbyła się okolicznościowa uroczystość, która stanowiła jednocześnie oficjalne rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019 w tej placówce oświatowej.

Wzięli w niej udział m.in. prezydent Elbląga Witold Wróblewski, prezes klubu ZKS Olimpia Elbląg Paweł Gumniak, prezes Warmińsko-Mazurskiego Związku Piłki Nożnej Marek Łukiewski, dyrektor Hanna Szuszkiewicz, jak również dzieci ze wszystkich klas (za wyjątkiem klasy trzeciej) oraz licznie zgromadzeni członkowie rodzin uczniów, którzy zasiedli na trybunach stadionu.

W Sportowej Szkole Podstawowej nr 3 im. Polskich Olimpijczyków edukację rozpocznie w tym roku w siedmiu klasach (bez klasy trzeciej – tej nie udało się utworzyć) ok. 150 uczniów, w tym aż 33 spoza Elbląga. Cały czas zgłaszają się rodzice, którzy chcą, aby ich dzieci uczęszczały do tej placówki. Wojewódzki Ośrodek Szkolenia Piłkarskiego Młodzieży, który powstał przy szkole, znajduje się pod patronatem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Dyrektor szkoły

Dyrektorem Sportowej Szkole Podstawowej nr 3 im. Polskich Olimpijczyków jest była piłkarka ręczna Startu Elbląg Hanna Szuszkiewicz, która wcześniej (od 2014 r.) pełniła funkcję dyrektora Szkoły Podstawowej nr 4 w Elblągu.

Hanna Szuszkiewicz (ur. 21 stycznia 1972 r.) jest utytułowaną zawodniczką. Ze swoją drużyną (Startem Elbląg) w 1992 i 1994 r. wywalczyła mistrzostwo Polski, a w 1991 i 1997 r. – wicemistrzostwo Polski. Zdobyła również ze Startem aż cztery brązowe medale mistrzostw Polski: w 1993, 1998, 1999 i 2000. W latach 1991-1992 wystąpiła w 13 spotkaniach reprezentacji Polski seniorek, zdobywając 9 bramek.

Kulisy powstania szkoły sportowej. W Elblągu powstał ośrodek piłkarski

O kulisach powstania szkoły mówił prezydent Elbląga Witold Wróblewski:

Prezes Olimpii Elbląg Paweł Guminiak oraz ja złożyliśmy wniosek do Warmińsko-Mazurskiego Związku Piłki Nożnej, żeby w naszym mieście powstał wojewódzki ośrodek piłki nożnej. Taki ośrodek mógł powstać tylko w jednym miejscu w województwie. Konkurowaliśmy m.in. z Olsztynem, z Ełkiem. W tym konkursie wygrał Elbląg i to też pomogło nam stworzyć szkołę, podjąć tak trudne wyzwanie. Myślę, że wielu sportowców z naszego miasta będzie mogło rozpoczynać swoją naukę, rozpoczynać swoją karierę sportową właśnie tutaj – w naszej elbląskiej szkole sportowej. Życzę wszystkich uczniom sukcesów, laurów, usłyszenia Mazurka Dąbrowskiego na olimpiadach, rodzicom bardzo dziękuję za podjęcie tej decyzji i wybór szkoły sportowej. Trenerom i działaczom życzę dużo determinacji, żeby nasza elbląska młodzież jak najlepiej wypadała w różnego rodzaju konkursach i meczach. Myślę, że te obiekty, które zakładam, że w następnej kadencji będą jeszcze rozszerzane, będą pomagały w tej edukacji [...]

Wypowiedział się na ten temat również prezes klubu ZKS Olimpia Elbląg Paweł Guminiak:

Cieszę się bardzo, że ten ośrodek piłkarski powstał w Elblągu. To było przeogromne wyzwanie, bo rzadko się zdarza, że takie ośrodki powstają poza miastem wojewódzkim. Nam się udało z różnych przyczyn. Pierwsza przyczyna podstawowa to taka, że w Elblągu mamy najlepsze obiekty, które są na Warmii i Mazurach: obiekt na Skrzydlatej, obiekt na Moniuszki, ten obiekt, hale sportowe, baseny – to wszystko, co jest potrzebne do szkolenia piłkarzy. Cieszę się, że oprócz piłkarzy i tych, którzy tańczą, są inne dyscypliny i mam nadzieję, że ta szkoła będzie się rozwijała i w przyszłym roku różne dyscypliny otworzą swoje klasy w tej szkole sportowej. [...]

Głos zabrał prezes Warmińsko-Mazurskiego Związku Piłki Nożnej Marek Łukiewski:

Równo rok temu zaczęliśmy myśleć o powołaniu wojewódzkiego ośrodka kształcenia piłkarskiego w naszym województwie. Minął rok czasu i to wszystko stało się faktem. Jesteśmy na otwarciu roku. Widzimy jak wielu młodych zawodników tutaj stoi. Udało się utworzyć siedem klas. To jest naprawdę niebywały wyczyn, bo musicie państwo wiedzieć, że powołanie takiej szkoły to jest bardzo dużo pracy. Dlatego chciałbym bardzo serdecznie podziękować panu prezydentowi, pani dyrektor, prezesowi ZKS Olimpia Elbląg, którzy tak naprawdę przez pół roku czasu wykonali ogrom pracy... [...] W tym roku głównie piłakrze, tancerki. Bardzo sie cieszę, że są dzisiaj przedstawiciele praktycznie wszystkich dyscyplin sportowych, bo to świadczy o tym, że szkoła będzie się rozwijać. Będzie integrować środowisko sportowe Elbląga i będzie miejsce dla różnych sportów. [...]

Piłka nożna i taniec

W tym roku dzieci będą miały tutaj dodatkowe zajęcia z piłki nożnej i tańca. W kolejnych latach planowane jest rozszerzenie spektrum sportów, przede wszystkim o siatkówkę. Warto dodać, że obecnie dodatkowe zajęcia z koszykówki są prowadzone w Szkole Podstawowej nr 11, natomiast dodatkowe godziny lekcyjne doskonalące grę w piłkę ręczną są specjalnością Szkoły Podstawowej nr 9. 

Oprócz trzech godzin wychowania fizycznego, które są w podstawie programowej edukacji wczesnoszkolnej, dzieci, których rodzice wybrali profil taneczny będą miały dwie godziny tańca tygodniowo. Zajęcia będą prowadzone przez wykwalifikowanego instruktora. Dzieci, których rodzice zdecydowali się na profil piłkarski, oprócz trzech godzin wf-u, będą miały dodatkowo aż dziesięć godzin treningu piłkarskiego tygodniowo. 

Wczoraj Gimnazjum nr 5, dziś Sportowa Szkoła Podstawowa nr 3

Powstanie szkoły sportowej w Elblągu ma związek z reformą oświaty, której konsekwencją jest wygaszanie gimnazjów i przywracanie do życia szkół podstawowych. W myśl uchwały Rady Miejskiej w Elblągu z dnia 26 stycznia 2017 roku (NR XXIII/442/2017) w dniu 31 sierpnia 2018 r. zakończyło działalność Gimnazjum nr 5 przy ul. Agrykola. Następnie zostało przekształcone w Sportową Szkołę Podstawową nr 3 im. Polskich Olimpijczyków w Elblągu. Do 31 sierpnia 2019 roku będą w niej prowadzone klasy Gimnazjum nr 5 .

Historia szkoły

Przypomnijmy pokrótce, za Encyklopedią Warmii i Mazur, historię placówki edukacyjnej położonej ulicy Agrykola w Elblągu:

Gimnazjum nr 5 w Elblągu mieści się w budynku, który powstał w 1929 roku na potrzeby Jahnschule, szkoły dla chłopców. Był to budynek o nowoczesnej formie, zakończonej iglicą, do którego prowadziły schody rozłożone na trzech tarasach. Szkoła od strony zachodniej otoczona była ogrodem botanicznym, którego niektóre rzadkie gatunki drzew przetrwały do naszych czasów. Szkoła posiadała także stadion z bieżnią i boisko do piłki nożnej.

 

Od 1943 do 1945 roku w obiekcie funkcjonował szpital. Po wojnie w budynku utworzono Szkołę Podstawową nr 3, do której uczęszczało 140 uczniów. Pracowało w niej 4 nauczycieli. Pierwszym dyrektorem szkoły został Andrzej Sowa. W 1969 roku szkoła otrzymała imię Tadeusza Kościuszki. W 1976 roku nadano jej status szkoły sportowej i rozpoczęto budowę nowoczesnego kompleksu sportowego.

 

W 1999 roku budynek stał się siedzibą dwóch szkół, to jest Samorządowej Szkoły Podstawowej nr 3 i Gimnazjum nr 5. Od 2004 roku w budynku mieści się tylko Gimnazjum nr 5, które w zakresie działalności sportowej czerpie z dorobku Jahnschule i SP 3.

Zobaczcie naszą fotogalerię z uroczystej inauguracji Szkoły Podstawowej nr 3 im. Polskich Olimpijczyków w Elblągu. 

    dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

    Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 7

    • 6
      ZADOWOLONY
    • 0
      ZASKOCZONY
    • 1
      POINFORMOWANY
    • 0
      OBOJĘTNY
    • 0
      SMUTNY
    • 0
      WKURZONY
    • 0
      BRAK SŁÓW
    Komentarze (1)

    Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

    dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
    ~ sport
    ponad rok temu ocena: 0%  1
    super!
    Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
    Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.