› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

komentowane

oceniane

Specustawa ws. przekopu Mierzei została przyjęta przez Sejm

› inwestycje komercyjne ponad rok temu    24.02.2017
Maciej Markowski
komentarzy 2 ocen 1 / 100%
A A A
Specustawa ws. przekopu Mierzei została przyjęta przez Sejm

W zasadzie w sprawie budowy kanału żeglugowego łączącego Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską pozostało już tylko kilka niewiadomych, m.in. w którym miejscu Mierzeja Wiślana zostanie przekopana oraz czy uda się dotrzymać terminu, który przewiduje ukończenie inwestycji do 2022 roku. Dzisiaj (24 lutego) w Sejmie zapadła kolejna ważna decyzja zabezpieczająca inwestycję w formie specustawy gwarantującej ukończenie budowy zgodnie z przygotowanym harmonogramem działań. Posłowie byli niemal jednomyślni i aż 401 zagłosowało "za" przekopem, "przeciw" było 9, a 18 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Inwestycja związana z powstaniem nowej drogi wodnej łączącej Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym znajduje się obecnie na etapie przygotowywania dokumentacji. Trzy dni temu (21 lutego) w Urzędzie Morskim w Gdyni doszło do podpisania umowy na wykonanie dokumentacji przez konsorcjum firm Mosty Gdańsk Sp. z o. o. i Biuro Budownictwa Morskiego "Projmors" Sp. z o.o. Wykonawcy będą teraz mieli 18 miesięcy na wykonanie projektu, a następnie będą pełnili nadzór w trakcie budowy przez kolejne 54 miesiące. Przygotowanie dokumentacji pochłonie przeszło 5 milionów złotych.

Całość inwestycji ma się zamknąć w kwocie 880 milionów złotych, które zabezpieczono w budżecie państwa. Sam kanał ma mieć długość 1,3 km, 5 metrów głębokości i 60 metrów szerokości. Póki co trzeba jeszcze wybrać lokalizację kanału, który mógłby powstać w kilku miejscach Mierzei: Nowym Świecie, Skowronkach czy Przebrnie. Rozważane są różne warianty, a wszystko będzie zależało od wielu czynników, przede wszystkim analizy środowiskowej. Ostateczną decyzję o lokalizacji podejmą wykonawcy dokumentacji projektowej, a brane są pod uwagę 4 miejsca - jak zaznaczał wiceszef Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Grzegorz Witkowski. Wiceminister nie miał także wątpliwości - podobnie jak posłowie z naszego regionu (Andrzej Kobylarz, Jerzy Wilk czy Jacek Protas - że przekop będzie zbawienny dla gospodarki Polski Wschodniej, a z Elbląga uczyni piąty port Rzeczpospolitej po Gdańsku, Gdyni, Szczecinie i Świnoujściu.

- Port w Elblągu po wykonaniu kanału żeglugowego przez Mierzeję ma stać się piątym portem pełnomorskim w Polsce, po Szczecinie, Świnoujściu, Gdyni i Gdańsku. Wszyscy na tym skorzystamy. Jeśli Federacja Rosyjska będzie chciała, także na tym skorzysta - mówił wiceminister Witkowski.

Inwestycja, jak wielokrotnie podkreślano - łącznie z prezesem Jarosławem Kaczyńskim - będzie odgrywała niepoślednią rolę w zapewnieniu Polsce suwerenności i bezpieczeństwa. Budowa ma ruszyć w 2018 roku.

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 11

 • 8
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 1
  SMUTNY
 • 1
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW
Komentarze (2)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ mayk
ponad rok temu 2
SZybko kopać bo Rosja to nieprzewidywalny kraj tak jak nasi parlamentarzyści.
~ mietek
ponad rok temu 1
Jurek trzymaj rękę na pulsie w sprawie przekopu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.