› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Spada liczba dzieci w szkołach. Miasto planuje łączyć kolejne placówki

› bieżące ponad rok temu    7.12.2012
Rafał Kadłubowski
komentarzy 1 ocen 2 / 100%
A A A
Spada liczba dzieci w szkołach. Miasto planuje łączyć kolejne placówki fot. UM Elbląg

- Nie zlikwidowaliśmy i nie mamy zamiaru likwidować żadnej ze szkół. Nie zwalniamy nauczycieli i pracowników administracyjnych – nie robimy drastycznych cięć, aby poprawić kondycję elbląskiej oświaty – mówiła wiceprezydent Elbląga Grażyna Kluge na spotkaniu z szefami klubów radnych zasiadających w Radzie Miejskiej. Tematem spotkania, w których udział wzięli także Andrzej Soja dyrektor Departamentu Edukacji i Rozalia Grynis zastępca Skarbnika Miasta, były  konsultacje dotyczące założeń budżetu Elbląga na 2013 r. w zakresie oświaty.

Było to już kolejne, po spotkaniu Grzegorza Nowaczyka prezydenta Elbląga z szefami klubów Rady Miejskiej, spotkanie dotyczące budżetu na rok 2013 - nazwanego „budżetem finansowej odpowiedzialności”.
 
Oświata, jej kondycja i finansowa struktura jest jedną z najważniejszych składowych budżetu miasta. Najistotniejszym zadaniem tej kadencji samorządu było uporządkowanie i takie podzielenie pieniędzy w sektorze oświaty, aby zagwarantować wysoki poziom nauczania w elbląskich placówkach. To udało się osiągnąć poprzez zdefiniowanie najważniejszych celów, poszukiwanie rozwiązań w kluczowych sprawach.

Wiceprezydent Kluge podkreślała, że Elbląg, mimo bardzo niekorzystnej sytuacji, jaką jest spadająca liczba dzieci w szkołach i coraz mniejszych subwencji oświatowych, radzi sobie w tych trudnych czasach.
- Mamy wypracowane mechanizmy, za pomocą których staramy się przeprowadzić oświatę przez ten trudny czas. Połączyliśmy w zeszłym roku cztery szkoły. Nie ucierpieli na tym uczniowie, rodzicie i pedagodzy. W roku 2013 planujemy łączenie kolejnych szkół, co poprawi finanse oświaty i nie będzie miało wpływu na bogactwo oferty edukacyjnej i poziom kształcenia – dodała wiceprezydent Kluge.

Największe i najważniejsze wydatki, które mają wpływ na budżet oświaty to m.in. wydatki ponoszone przez samorząd na tzw. nauczycielskie urlopy na podratowanie zdrowia, średnie płace nauczycieli, indywidualne nauczenie uczniów, utrzymanie świetlic popołudniowych, dodatkowe zajęcia dla dzieci powracających zza granicy czy finansowanie przedszkoli publicznych i niepublicznych.
- Polityka prorodzinna w Elblągu funkcjonuje bez zarzutu przynajmniej w zakresie przedszkoli. 7 godzin darmowe, następnie stawka 2,50 za godzinę, odliczenia za nieobecności to wszystko sprawia, że przychody do budżetu są mniejsze, ale nie zamierzamy tego zmieniać – dodaje Grażyna Kluge wiceprezydent Elbląga.
 
Spotkanie to pozwoliło zdobyć uczestnikom pełen obraz projektu budżetu 2013 dotyczącego oświaty. Wiceprezydent Grażyna Kluge oczekuje na głosy innych ważnych środowisk związanych z edukacją.
 
Na piątkowe (7 grudnia) spotkanie kontynuujące konsultacje budżetu 2013 zaproszenie przyjęli Janusz Nowak (SLD), Jerzy Wilk (PiS), Małgorzata Adamowicz (PO), Antoni Czyżyk (PO), Piotr Macutkiewicz (Elbląski Dobry Samorząd). Gospodarzem spotkania była Grażyna Kluge wiceprezydent Elbląga, współgospodarzem był Andrzej Soja dyrektor Departamentu Edukacji.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ blabla
ponad rok temu 1
a które szkoły mają być łączone, bo plotek dużo...
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.