› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Spacer z psem – jak się przygotować?

› bieżące miesiąc temu    30.01.2023
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Spacer z psem – jak się przygotować?

Spacer to dla większości psów najważniejszy element dnia. Codzienne przechadzki umożliwiają czworonogom zaspokojenie podstawowych potrzeb fizycznych i behawioralnych. Są również świetną okazją dla psich opiekunów do pogłębienie relacji z ich czworonożnymi podopiecznymi. Jak jednak sprawić, by wędrówki z psem odbywały się w spokojnej i radosnej atmosferze? Podpowiadamy, w jaki sposób dobrze przygotować się do spaceru z psem.

Idealny spacer z psem – jak powinien wyglądać?

Spacer z psem wydaje się czynnością na tyle prozaiczną, że wiele osób wyrusza w drogę bez wcześniejszego planu. Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie. Warto pamiętać, że dobry spacer to znacznie więcej niż czas na załatwienie potrzeb fizjologicznych. Pies na spacerze nigdy nie powinien się nudzić. By przechadzka była naprawdę udana, powinna składać się z:

 • aktywności fizycznej,
 • zabawy,
 • węszenia i swobodnej eksploracji otoczenia,
 • kontaktów socjalnych,
 • treningu i stymulacji umysłowej.

Plan spaceru z psem powinien uwzględniać także specyficzne uwarunkowania tj.:

 • warunki atmosferyczne – w upalne dni najlepiej zabierać psa na długi spacer o świcie lub późnym wieczorem, gdy temperatura jest najniższa. Warto wtedy przechadzać się z psem w miejscach z wysokimi drzewami zapewniającymi cień. Zimowe spacery z psem powinny natomiast odbywać się w formie energicznego marszu. 
 • potrzeby i preferencje psa – energiczny szczeniak z pewnością nie będzie usatysfakcjonowany krótką przechadzkę wokół bloku. Z kolei statecznego seniora, mającego problemy ze stawami, nie należy zabierać na wielokilometrowe trasy. Kontaktowe i otwarte psy ucieszą się z wizyty w psim parku, natomiast lękliwe i nerwowe czworonogi znacznie lepiej będą czuły się na odludnej polanie czy w lesie. 
 • komfort innych spacerowiczów – twój pies na spacerze nie powinien stwarzać zagrożenia dla innych ludzi czy zwierząt ani utrudniać ruchu. 

Dobre przygotowanie do spaceru to również pozytywne nastawienie. Psy są bardzo dobrymi obserwatorami. Nerwowe zerkanie na zegarek czy pospieszanie zwierzaka na pewno nie pozwolą w pełni cieszyć się spacerowym relaksem. Zaplanuj więc przynajmniej jeden spacer w ciągu dnia w czasie wolnym od pracy i innych obowiązków. Wygospodaruj na niego minimum godzinę.

Wybór trasy spaceru

Monotonna przechadzka stale utartym szlakiem nie jest dla psów zbyt fascynująca. Przygotowując się do spaceru z psem, starannie zaplanuj więc trasę wędrówki. Uwzględnij przy tym obecność psich atrakcji. Spacer z psem powinien odbywać się na terenie o zróżnicowanym ukształtowaniu terenu i krajobrazie. Dodatkowo warto zadbać o to, by na trasie wędrówki znajdowały się miejsca zarówno obfitujące w bodźce (dostarczające stymulacji zmysłowej), jak i ciche i spokojne (umożliwiające wyciszenie emocji, swobodną eksplorację i wypoczynek). Aby jednak spacery były dla psa interesujące, regularnie zmieniaj szlaki spacerowe. 

Akcesoria na spacer z psem

Co warto zabrać na spacer z psem? Do podstawowego ekwipunku każdego czworonożnego spacerowicza należą:

 • smycz dla psa,
 • obroża lub szelki dla psa,
 • kaganiec dla psa,
 • woreczki na psie odchody. 

Aby urozmaicić pupilowi czas spędzany na świeżym powietrzu, dodatkowo warto zabrać przynajmniej jedną psią zabawkę. Podczas zabaw w plenerze świetnie sprawdzą się zwłaszcza piłeczki, frisbee i zabawki do aportowania. Spacer to również dobry czas na trening i wyrabianie u psa dobrych manier. Z pewnością warto więc przed wyjściem zaopatrzyć się w przysmaki treningowe dla psa. Jeżeli planujesz uprawianie sportu ze zwierzakiem, powinieneś zakupić także specjalne akcesoria do biegania z czworonogiem: smycz dla psa z amortyzatorem, pas do biegania oraz wygodne szelki dla psa. Wszystkie niezbędne akcesoria na spacer z psem znajdziesz w sklepie zoologicznym Kakadu.

Sprawdź szelki dla psa z oferty:  www.kakadu.pl/45-szelki-dla-psa/

Bezpieczeństwo i komfort psa na spacerze

W czasie spaceru musisz zapewnić swojemu psu bezpieczeństwo i komfort. Koniecznie wyposaż więc swojego pupila w adresówkę, która umożliwi jego szybką identyfikację, gdyby się zgubił. Przygotowując się do przechadzki z psem, dopasuj spacerowy ekwipunek do warunków panujących na zewnątrz. Jeśli zamierzasz spacerować z psem po zmroku, wybierz odblaskowe smycze, szelki lub obroże. Tego typu akcesoria znacznie zwiększą widoczność psa w ciemności. Latem zawsze miej przy sobie bidon dla psa z wodą. 

W czasie jesiennych i zimowych chłodów musisz również zadbać o komfort termiczny swojego podopiecznego. Psy pozbawione podszerstka, ras miniaturowych, przewlekle chore i w podeszłym wieku warto zaopatrzyć w ciepłe ubranka. Jesienią idealne będą płaszczyki przeciwdeszczowe, zimą zaś polarowe kurteczki czy sweterki. Dodatkowo przed wyjściem na spacer w czasie mrozów lub upałów zaaplikuj na psie opuszki specjalną maść ochronną, która uchroni łapki zwierzaka przed odmrożeniami i oparzeniami. Dla psów o szczególnie wrażliwych łapach polecane są także buty ochronne. 

Pamiętaj, by regularnie zabezpieczać psa przed pchłami i kleszczami. Skuteczną ochronę przed pasożytami zewnętrznymi zapewnią twojemu czworonogowi środki w formie obroży sprayów i kropli. Unikaj jednak spacerów po terenach, gdzie z dużym prawdopodobieństwem mogą bytować krwiopijne pasożyty – obrzeżach lasów, łąkach czy okolicach zbiorników wodnych. Nie zaniedbuj również okresowego odrobaczania psa oraz szczepienia go przeciw chorobom zakaźnym. 

Dobre maniery

Spacer z psem w żadnym wypadku nie powinien przypominać próby sił ani spontanicznej eskapady po ulicach. Zawsze powinieneś mieć pełną kontrolę nad poczynaniami swojego pupila. Musisz zatem nauczyć go dobrych manier. Każdy psi spacerowicz powinien nabyć kilka podstawowych umiejętności, tj.: 

 • reagowanie na imię, 
 • skupianie wzroku na przewodniku, 
 • spacerowanie na luźnej smyczy, 
 • chodzenie przy nodze, 
 • wracanie na zawołanie, 
 • zostawanie w miejscu.

By okiełznanie czworonoga na spacerze było łatwiejsze, warto sięgnąć także po odpowiednie akcesoria spacerowe. Jeżeli chcesz dać zwierzakowi więcej wolności, a jednocześnie nie możesz pozwolić mu na pełną swobodę, zaopatrz się w długą linkę treningową. Z kolei w przypadku psa reaktywnego najlepiej sprawdzi się krótka taśmowa smycz dla psa, która daje dużą kontrolę nad zwierzakiem. Ciągnięcie na smyczy pomogą ograniczyć szelki dla psa typu easy walk. W komunikacji miejskiej, lokalach usługowych czy zatłoczonych miejscach niezbędny będzie także kaganiec dla psa. 

Sprawdź smycze dla psa z oferty: www.kakadu.pl/36-smycze-dla-psa/

Na spacerach staraj się przestrzegać podstawowych zasad savoir-vivre. Nie pozwalaj więc psu zaczepiać innych spacerowiczów. Jeśli wiesz, że twój pupil nie potrafi przejść obojętnie obok innych ludzi czy psów, nie dopuszczaj do bezpośrednich konfrontacji. W razie potrzeby przywołaj zwierzaka do siebie lub spokojnie zmień trasę spaceru. Aby przerwać niepożądane psie zachowanie, miej zawsze pod ręką piszczącą zabawkę lub gwizdek – ich dźwięk skutecznie odwróci uwagę zwierzaka. Jeśli twój podopieczny potrzebuje więcej przestrzeni dla siebie, możesz oznaczyć go żółtą wstążką. Pomoże to innym spacerowiczom zapewnić mu komfort w czasie przechadzki. 

Dzięki dobremu przygotowaniu z pewnością każdy spacer będzie dla psa wspaniałą przygodą.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.