› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Spacer po starówce bez wychodzenia z domu (zdjęcia)

› inwestycje komercyjne ponad rok temu    14.05.2016
Maciej Markowski
komentarzy 0 ocen 4 / 100%
A A A
Spacer po starówce bez wychodzenia z domu (zdjęcia) fot. Bartłomiej Ryś

Oto epoka cyfryzacji w pełnej krasie. Świat zmniejszony do rozmiaru telefonu komórkowego, a także wybawiający od zapomnienia i przemijania. Pracownicy Regionalnej Pracowni Digitalizacji znaleźli sposób na zatrzymanie czasu i uchronienie niezwykle cennych obiektów dziedzictwa narodowego, przenosząc je do świata wirtualnego, który umożliwia zapoznanie się z nimi przy użyciu zwykłej komórki. O wirtualnym spacerze trotuarami Starego Miasta w Elblągu opowiedzieli 12 maja: Antoni Czyżyk (dyrektor CSE Światowid) oraz Hanna Laska-Kleinszmidt (kierownik Regionalnej Pracowni Digitalizacji). Na prezentacji projektu pojawił się również Prezydent Elbląga Witold Wróblewski oraz marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin.

Quo vadis, digitalizacjo?

Regionalna Pracownia Digitalizacji, która mieści się w Światowidzie, jest pierwszym ośrodkiem digitalizującym w technice 3D w województwie warmińsko-mazurskim. Początek cyfryzacyjnej misji miał miejsce już w 2010 roku. Wtedy też po raz pierwszy pojawiła się idea stworzenia pracowni w regionie, pozyskano także pod inwestycję pierwsze środki z programu "Zasoby Cyfrowe". Dzisiaj na stronie cyfrowewm.pl jest ponad 130 kapliczek z Warmii i Mazur, 6 form przestrzennych zlokalizowanych w Elblągu, 4 panoramy, 9 wirtualnych spacerów, m.in. po Muzeum Kultury Ludowej w Warszawie, Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku, Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, a także i teraz spacer po elbląskim Starym Mieście.

To jednak dopiero początek drogi. "Od digitalizacji nie ma dziś odwrotu. Zakładają ją programy unijne, regionalne programy operacyjne, ale przede wszystkim ministerstwo kultury" - jak wyjaśniał Antoni Czyżyk, dyrektor CSE Światowid. Wciąż na zdigitalizowanie czekają inne obiekty, a jest ich niemalże 1,5 tysiąca. "One niszczeją i być może przyszłe pokolenia będą mogły obejrzeć je tylko w wersji cyfrowej" - dodawał Antoni Czyżyk. W planach pracowników Światowidu jest także odtworzenie techniką 3D chociażby Kanału Ostródzko-Elbląskiego z jego pochylniami, który jest jedynym takim obiektem na świecie.

- Światowid jest liderem w materii technologii cyfrowych - jak przekonywał marszałek Gustaw Marek Brzezin.

Projekt jest także okazją dla Elbląga. Według Prezydenta Elbląga to doskonałe narzędzie do promocji naszego miasta w skali międzynarodowej. Jeśli turyści zobaczą naszą starówkę na wyświetlaczach swoich telefonów, być może postanowią przybyć w to miejsce osobiście. Digitalizacja nie musi być zatem kolejnym krokiem w kierunku odcinania się od empirycznego świata, ale może być skrótem na ponowne wejście w niego i doświadczenie go.

Póki co można przejść się po elbląskim Starym Mieście pod tym adresem. Udanego spaceru!

 

    dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

    Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

    • 0
      ZADOWOLONY
    • 0
      ZASKOCZONY
    • 1
      POINFORMOWANY
    • 0
      OBOJĘTNY
    • 0
      SMUTNY
    • 0
      WKURZONY
    • 0
      BRAK SŁÓW
    Komentarze (0)

    Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

    dodaj komentarzbądź pierwszy!
    Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
    Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.