› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Śmiech na sali porodowej. Gaz rozweselający w WSZ w Elblągu

› bieżące ponad rok temu    9.09.2013
Joanna Siudak
komentarzy 5 ocen 10 / 70%
A A A
Śmiech na sali porodowej. Gaz rozweselający w WSZ w Elblągu fot. Konrad Kosacz

Na porodówce zamiast krzyku słychać śmiech. Wszystko za sprawą zastosowania gazu rozweselającego. Entonox działa przeciwbólowo i odprężająco. Wojewódzki Szpital Zespolony jest prekursorem stosowania tej metody w Polsce. O plusach i minusach praktyki rozmawialiśmy z Hanicentą Rzepą, ordynatorem ginekologii WSZ w Elblągu.

Gaz wprowadzany jest do organizmu przez maskę. Wchłania się do organizmu błyskawicznie  z oddechem. Nie występuje tu ryzyko przedawkowania substancji aktywnych. Podtlenek azotu wzmaga produkcję endorfin i serotoniny, powodujących euforię. Metoda ta jest bezpieczna zarówno dla matek jak i dzieci, a do tego bezpłatna. Przeciwwskazania do stosowania znieczulenia gazem rozweselającym występują w przypadku astmy oskrzelowej, niewydolności serca, czy nadciśnienia.

- W zasadzie są same plusy używania gazu rozweselającego. Są pewnego rodzaju ograniczenia medyczne do zastosowania tej metody, ale jest ich niewiele. Gaz działa relaksująco, lekko wyłącza pacjentkę, a przede wszystkim pełni funkcję przeciwbólową. Jest to taka forma, którą możemy zaoferować prawie każdej pacjentce. Nawet gdyby równocześnie rodziły 3 pacjentki mamy taką ilość potrzebnego sprzętu, by wszystkie skorzystały z tej metody. Nie jest to jedyna forma znieczulenia dostępna w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym. Stosujemy kroplówki przeciwbólowe, wannę, salę porodów rodzinnych, szkołę rodzenia, która jest oczywiście bardzo pomocna w przygotowaniu do poród – opowiada Hanicenta Rzepa, ordynator oddziału ginekologii, położnictwa  i patologii ciąży Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego.

Entonox staje się coraz częściej wykorzystywanym w położnictwie środkiem znieczulającym na porodówkach. Wynika to ze względów ekonomicznych, jest tańszy niż znieczulenie zewnątrzoponowe. Ponadto podanie tego leku nie wymaga obecności anestezjologa, co wciąż jest problemem wielu placówek.

- Jedyną kwestią, o którą walczę jest zapewnienie każdej pacjentce możliwości skorzystania ze znieczulenia podpajęczynówkowego, popularnie nazywanego „zastrzyku w krzyż”. Jest to uzależnione od obecności zespołu anestezjologicznego. Jak wiadomo szpital jest ogromny i zapotrzebowanie na takie usługi jest olbrzymie. Zatem użycie takiego znieczulenia tylko z powodów logistycznych może być niemożliwe. Jeżeli na oddziale kardiologicznym potrzebny jest anestezjolog, nie przyjdzie na salę porodową, bo tam ratuje życie – komentuje dr Rzepa.

Lekarze i pacjentki chwalą stosowanie gazu rozweselającego. Po raz pierwszy enotonox był używany ponad 100 lat temu w stomatologii. Dziś substancja ta znajduje zastosowanie w coraz większej liczbie specjalizacji.W Elblągu najczęściej w gabinetach stomatologicznych dla dzieci.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (5)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ kacper
ponad rok temu ocena: 33%  5
o znajomi pani redaktor się odezwali
~ zosia
ponad rok temu ocena: 0%  4
:) fajne
~ kacperek
ponad rok temu ocena: 20%  3
kacper = czyt. idiota:D hehe
~ Aa
ponad rok temu ocena: 17%  2
Kacperku drogi - mimo, że p. Joanna pisze różne cośki i nie są to gorące relacje z wypadku czy mordu, to pragne Cię poinformować, że każdego dnia jakaś młoda kobieta dowiaduje się, że jest w ciąży. Wcześniej taka młoda kobieta w ogóle nie interesowała się szpitalną porodówką. Tego typu tematy trzeba właśnie regularnie odświeżać. Czy w zeszłym roku nie było promocji elbląga za 50 %, czy w zeszłym roku nie było w Elblągu wikingów? to może wogóle będziemy czytać co tam u Wilka? teraz mamy aferę przedszkolną - zajęcia dodatkowe - ciekawa jestem jak ten problem został rozwiązany w naszym kochanym mieście? p.s. na gazie rodzi się: zarąbiście - polecam - lepsze od zioła.
~ kacper
ponad rok temu ocena: 43%  1
już dawno temu się chwalili tym gazem rozweselającym na porodówce ale widzę, że pani redaktor to na siłę tematów szuka, coraz większa cienizna pani Joanno
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.