› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Skwer w Parku im. R. Traugutta nosi już nazwisko L. Zamenhofa

› bieżące ponad rok temu    25.11.2014
Redakcja elblag.net
komentarzy 6 ocen 12 / 100%
A A A
Od poniedziałku tabliczka informuje o patronie skweru Ludwiku Zamenhofie.Od poniedziałku tabliczka informuje o patronie skweru Ludwiku Zamenhofie. fot. Fot. W. Mocny

W Elblągu mamy nowy skwer. Może nie całkiem nowy, ale w końcu nie bezimienny tylko nazwany imieniem twórcy esperanto - Ludwika Zamenhofa. Nazwa jest już umieszczona w parku im. R. Traugutta w pobliżu nowo budowanej cerkwi greckokatolickiej.


Obecnie trwają wydarzenia związane z rocznicą powstania języka esperanto m.in. warsztaty, na które wciąż można się jeszcze zapisać. - Od dłuższego czasu zabiegaliśmy o nadanie nazwy temu skwerowi – mówi Edward Kozyra przew. Polskiego Stowarzyszenia Europa Demokracja Esperanto w Malborku. - Udało się to w ostatni poniedziałek 25 listopada ok. godz. 13. Przed laty środowisko elbląskich esperantystów było liczniejsze i dużo bardziej prężne. Teraz wiele osób odeszło i pozostały przeważnie osoby starsze. Myślę, że nazwanie skweru imieniem L. Zamehofa przyczyni się do popularyzacji jego osiągnięć i biografii oraz samego „języka świata”.


W poniedziałek przy okazji inauguracji dni esperanto w Elblągu, grupka miłośników tego  języka, spotkała się w Parku im. R. Traugutta, uświetniając nadanie nazwy skwerowi.


Zapytaliśmy jednego z przechodzących tamtędy mieszkańców, czy podoba mu się ta nazwa. - Pracuję za granicą i będę tu jeszcze parę dni... i nie zauważyłem, by pojawił się nowy patron skweru – stwierdził pan Włodzimierz. - O..., to bardzo ciekawa inicjatywa. Tylko, że zupełnie nie wiem, kim był Ludwik Zamenhof... Ale to bardzo dobrze, że ktoś wpadł na taki pomysł. Kolejna napotkana osoba też nie wiedziała, kim był patron skweru.

Już wyjaśniamy. Ludwik Zamenhof (1859-1917) był polskim lekarzem, żydowskiego pochodzenia, pochodzącym z Białegstoku. Od dziecka bardziej niż medycyną interesował się tym, jak łączyć zwaśnione narody i kultury, dlatego już wtedy tworzył zeszyty z pomysłami na nowy język. Białystok był wówczas miastem wielokulturowym, gdzie mieszkańcy porozumiewali się trzema językami: polskim, rosyjskim i jidysz. Ludwik Zamenhof mówił w tych językach. Już w czasie nauki w warszawskim gimnazjum, Zamenhof stworzył pierwszą prymitywną wersję swojego języka – Lingwe Uniwersala (1878).

 

W ciągu kilku lat opracował jego trzy kolejne wersje. Unikając błędnych założeń wcześniejszych projektów i opierając się na gruntownej znajomości wielu języków narodowych. W 1885 r. Zamenhof ukończył projekt języka międzynarodowego znanego w dzisiejszej formie. W 1905 r. we francuskim mieście Boulogne-sur-Mer miał miejsce pierwszy Światowy Kongres Esperanto, gdzie podpisano deklarację dotyczącą esperantyzmu. Esperantystą byli m.in. Julian Tuwim, Bronisław Geremek, Joseph J. Thomson (odkrywca elektronu).

Przed pierwszą wojną światową język esperanto zaistniał na jakiś czas w Japonii i Chinach. Do dziś jest bardzo popularny w tym pierwszym kraju. Być może rzeczywiście należałoby bardziej spopularyzować w Elblągu esperanto i samą postać jego twórcy? Aż się prosi, by w cieplejsze dni zorganizować tam festyn rodzinny lub osiedlowy.

Osoby, które chcą zapoznać się z postacią L. Zamenhofa mogą przyjść dziś do Ratusza Staromiejskiego o godz. 17.00, by posłuchać monodramu „Doktor Esperanto” o życiu obecnego patrona urokliwego skweru w parku im. R. Traugutta.

  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
   ZADOWOLONY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   POINFORMOWANY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   SMUTNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW
  Komentarze (6)

  Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
  ~ Eduardo
  ponad rok temu ocena: 100%  6
  Z szacunku dla Pani Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego która podpisła ten historyczny dokument o wpisaniu języka esperanto i kultury esperanckiej na listę niematerialnego dziedzictwa kultury polskiej prostuję literówkę w komentarzu Kresowiaka, winno być: prof. dr hab. Małgorzata Omilanowska.
  ~ wielbiciel Elbinga
  ponad rok temu ocena: 10%  5
  Czosnek tak,Schichau nie.BK.
  ~ polakko
  ponad rok temu ocena: 0%  4
  Chciałbyś taka fabrykę sziszaua, nie?? Nasze grupki na stołkach takie fabryki potrafią tylko zamykać vide fabryka fiata, poloneza, stocznie, kopalnie... Niestety my potrafimy jedynie takie dobro sprzedać albo popsuć...
  ~ Kresowiak
  ponad rok temu ocena: 100%  3
  Serdecznie pozdrawiam Elblążan nieświadomych faktu faktu, że w końcu ubiegłego m-ca, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pani prof. Małgorzata Omielińska podpisała historyczny dokument o wpisaniu języka esperanto na listę niematerialnego dziedzictwa kultury polskiej. Temu językowi, jego Twórcy - Ludwikowi Zamenhofowi oraz historii Światowego Ruchu Esperanckiego, poświęcona jest unikalna senacka wystawa esperancka eksponowana w miejscowym Ratuszu Staromiejskim. To trzeba zobaczyć, a nawet zapisać się na pięciodniowy kurs informacyjny o esperancie - najłatwiejszym języku świata - pozdrawiam - weteran, kombatant i Wołyniak.
  ~ Eduardo
  ponad rok temu ocena: 100%  2
  Zapraszamy na kurs esperanta, najłatwiejszego języka świata w dniach: 26, 27 listopada oraz 2 i 3 grudnia do Ratusza Staromiejskiego (na Starówce, przy Katedrze) w sali konferencyjnej - obok sali wystawowej gdzie aktualnie jest prezentowan Senacka Wystawa Esperancka z bogatym księgozbiorem i licznymi eksponatami: m.in. medale i monety srebrne wydane przez Mennicę Państową a poświęcone twórcy esperanta Ludwikowi Zamenhofowi.
  ~ don
  ponad rok temu ocena: 100%  1
  To miejsce bardzo ciekawe dawno potrzebowali jakiejś promocji. Przydałyby się tam wiosna jakieś nasadzenianią: kwiaty iglaki, nowy bruk zamiast tego asfaltu... Popieram
  Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
  Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.