› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Sebastian Karaś z Elbląga ustanowił nowy rekord Polski: 96,85 km!

› sport ponad rok temu    15.02.2017
Marcin Mongiałło
komentarzy 7 ocen 1 / 100%
A A A
Sebastian Karaś z Elbląga ustanowił nowy rekord Polski: 96,85 km! fot. .facebook.com/100km.sebastian.karas

Elblążanin Sebastian Karaś od ponad 10 lat mieszka i trenuje w Warszawie. Dzisiaj, o 10:01, ustanowił nowy rekord Polski w przepłynięciu najdłuższego dystansu na basenie 25-metrowym w czasie 24 godzin. Do pobicia rekordu Guinnessa zabrakło mu bardzo niewiele...

Sebastian Karaś wystartował wczoraj, w walentynki, o godz. 10:00 w Centrum Rekreacyjno-Sportowym Bielany przy ul. Lindego 20 w Warszawie. Aby pobić rekord Polski musiał przepłynąć w ciągu doby co najmniej 54,6 km. Ta sztuka udała mu się z dużym naddatkiem. Sebastian pokonał w ciągu doby aż 96,85 km!   

Sebastian był bardzo bliski pobicia rekordu Guinnessa, należącego do Szweda Andreasa Forvassa, który w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku przepłynął w czasie 24 godzin 101,9 km. Zabrakło mu "zaledwie" 5 km i 50 metrów.

Była walka od szóstej godziny. Te ostatnie cztery, czy pięć (godzin - przyp. redakcji) to już na wytrwanie było, ale jestem naprawdę szczęśliwy. Przede wszystkim miałem taki plan, żeby nie myśleć ile mam do końca. (...) To trzeba przeżyć. Tego nie da się opisać słowami - mówił Sebastian bezpośrednio po pokonaniu morderczego dystansu i spędzeniu 24 godzin w wodzie.

fot. Rajmund Nafalski 

W trakcie bicia rekordu odbywała się zbiórka pieniędzy na rzecz chorej dziewczynki Magdaleny Samoraj, która jest pod opieką Fundacji Dzieciom „Zdążyć z pomocą”. Dziewczynka cierpi na niedowład spastyczny czterokończynowy, padaczkę, wodogłowie. 

Przypomnijmy, że we wrześniu 2015 roku Sebastian Karaś roku ustanowił rekord Polski w przepłynięciu kanału La Manche. Pokonał wówczas około 40 km w 8 godzin 48 minut. W 2016 roku natomiast próbował przepłynąć Morze Bałtyckie (a dokładniej: 100 km z Kołobrzegu na wyspę Bornholm) i jedynie bardzo złe warunki pogodowe spowodowały, że próba się nie zakończyła się sukcesem. 
 
Projekt bicia rekordu Polski przez Sebastiana Karasia uzyskał patronat Dzielnicy Bielany, CRS Bielany, a jego sponsorami były firmy: BYŚ (sponsor główny), ADRO, Texo Invest, Dom Formy. 
  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 14

  • 10
   ZADOWOLONY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   POINFORMOWANY
  • 2
   OBOJĘTNY
  • 0
   SMUTNY
  • 0
   WKURZONY
  • 2
   BRAK SŁÓW
  Komentarze (7)

  Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
  ~ Mieszkanka
  ponad rok temu ocena: 100%  7
  Autor kilka literówek to jedno, ale nazwisko z małej litery to drugie... Dwa godziny nie piszemy w formie "10.01" w tej chwili wygląda to tak jakby ustanowił rekord w dniu 10.01. Godziny piszemy z dwukropkiem :) pozdrawiam :)
  ~ Mieszkanka
  ponad rok temu 6
  :) Również pozdrawiam :)
  ~ Autor
  ponad rok temu ocena: 100%  5
  Jak miło jest prowadzić kulturalną dyskusję, tym bardziej taką, z której można się czegoś dowiedzieć. Poprawiłem zgodnie z Pani sugestią formę zapisu. Pozdrawiam.
  ~ Mieszkanka
  ponad rok temu ocena: 100%  4
  " Jeśli zapisujemy cyfrę oznaczająca godzinę (liczebnik porządkowy), nie stosujemy kropki. Tę sprawę reguluje Wielki słownik ortograficzny PWN (reguła [351])." :) Obie formy są poprawne, ale w przypadku użycia liczebnika porządkowego "o dziesiątej..." (10:01) poprawniej jest użyć formy dwukropka :) Drogi autorze wiem, co mówią językoznawcy, ale ważne są też reguły :) Jeżeli językoznawcy uważają, że formy "poszłem", "chcem" są powszechnie używane to powinniśmy ich używać? Aktualnie zdaniem wielu językoznawców są one poprawne? :) http://www.rjp.pan.pl/index.ph...
  ~ Autor
  ponad rok temu 3
  W sprawie formy zapisu godziny nie zgodzę się z Panią. PWN / Wielki słownik ortograficzny PWN wskazują, że obie formy są prawidłowe. Dodam, że forma zapisu, którą użyłem w artykule, czyli "10.01" jest bardziej powszechna i zalecana przez niektórych językoznawców. Niemniej dziękuję Pani za czujność :) Podaję źródła: 1. http://sjp.pwn.pl/poradnia/has... 2. http://lukaszrokicki.pl/2013/0...
  ~ Mieszkanka
  ponad rok temu ocena: 100%  2
  Ktoś czytał ten tekst przed publikacja? Błąd na błędzie...
  ~ Autor
  ponad rok temu 1
  Było kilka literówek, które natychmiast poprawiłem Dziękuję za monitoring.
  Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
  Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.