› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Saperska przestroga po tragicznym wypadku

› zagrożenia i utrudnienia ponad rok temu    23.10.2015
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 3 / 100%
A A A
Saperska przestroga po tragicznym wypadku

21 października, w okolicach Gołdapi, doszło do nieszczęśliwego i tragicznego w skutkach wypadku. W wyniku detonacji najprawdopodobniej niewybuchu lub niewypału śmierć poniósł mężczyzna.

Dlatego zwracamy się do Państwa z prośbą o zachowanie bezwzględnej ostrożności i przypominamy – w przypadku znalezienia przedmiotów niebezpiecznych obowiązują następujące zasady; całkowity zakaz dotykania, rozbrajania, rzucania oraz przenoszenia przedmiotu; oznakowanie miejsca znalezienia przedmiotu, w miarę możliwości zabezpieczenia miejsca do czasu przybycia Policji; Natychmiastowe powiadomienie o znalezieniu przedmiotu i miejscu jego lokalizacji Policji lub Straży Pożarnej lub Straży Miejskiej. Za ochronę ujawnionych niewypałów lub niewybuchów – do czasu przybycia Patrolu Saperskiego – odpowiada Policja Państwowa.

Przypominamy; Minerski patrol oczyszczania terenu z przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych, to specjalistyczny pododdział wojsk inżynieryjnych, przeznaczony do rozpoznania, usuwania i niszczenia przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych, pochodzenia wojskowego, metodą interwencyjną.

Niewybuch – pocisk, granat, bomba, mina i. t. p., w którym mimo stworzonych warunków do wybuchu (uderzenie o przeszkodę, uzbrojenie zapalnika i. t. p.) nie nastąpiła detonacja.

Niewypał – nabój – pocisk, który nie został odpalony z powodu usterek i niesprawności broni lub amunicji.

Każdy niewypał czy niewybuch powinien być usunięty w czasie 72 godzin, przy czym usuwanie materiałów w miejscach publicznych (np. szkoły, drogi, budynki, urzędy państwowe i. t. p.) patrole saperskie traktują jako zgłoszenie priorytetowe – do realizacji w ciągu 24 godzin. Podjęcie przedmiotów niebezpiecznych, ich ładowanie i przewożenie powinno odbywać się w świetle dziennym.

Pragnę dodać, iż zarówno przedstawiciele Patroli Saperskich jak i jednostek wojskowych 16 Dywizji, prowadzą i mogą prowadzić – na prośbę zainteresowanych – akcje profilaktyczne w szkołach, gimnazjach, przedszkolach czy też innych instytucjach, zainteresowanych tego typu profilaktyką, do czego serdecznie zachęcamy. Tego typu akcje – w formie pogadanek czy też w oparciu o specjalistyczny sprzęt i wyposażenie Patroli Saperskich – prowadzone były w 2014 i 2015 roku i cieszyły się dużym zainteresowaniem.

Tekst. mjr Zbigniew Tuszyński;
Foto; archiwum 16 PDZ;

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 1
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.