› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Samorząd przyszłości. Dzieci zajęły miejsce dorosłych w Radzie Miasta (+zdjęcia)

› relacje ponad rok temu    1.06.2017
Maciej Markowski
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Samorząd przyszłości. Dzieci zajęły miejsce dorosłych w Radzie Miasta (+zdjęcia) fot. Maciej Markowski

W Międzynarodowym Dniu Dziecka insygnia władzy w elbląskiej Radzie Miasta przejęli uczniowie szkół podstawowych. To pierwsza Sesja Samorządów Uczniowskich, podczas której przedstawiciele 17 placówek obradowali i przegłosowywali projekty uchwał, które już wkrótce trafią na ręce prezydenta Witolda Wróblewskiego oraz dorosłych radnych i być może zostaną uwzględnione w przyszłorocznych budżecie miasta. W buty przewodniczącego RM wskoczyła uczennica Zespołu Szkół nr 2 Daria Przybyszewska, po której zupełnie nie było widać młodego wieku - prowadziła obrady ze spokojem, a gdy trzeba było - potrafiła zdyscyplinować zbyt gadatliwych radnych. W sumie przyjęto 12 z 13 projektów oraz rozstrzygnięto konkurs dotyczący generała Nieczuja-Ostrowskiego.

I sesja samorządów uczniowskich to pomysł radnego Prawa i Sprawiedliwości Marka Pruszaka, który wzorował się na Parlamencie Dzieci i Młodzieży. Miejsce radnych zajęli przedstawiciele samorządów uczniowskich w składzie: Dominika Sielecka (SP 1), Kornelia Palkowska (SP 4), Julia Wietewska (SP 6), Dominik Osmański (SP 8), Kamila Ołdakowska (SP 9), Ada Jażdżyńska (SP 12), Oliwia Dębczyńska (SP 14), Patrycja Awtuch (SP 15), Justyna Samborska (SP 16), Ada Dwojacka (SP 18), Olaf Borys (SP 19), Katarzyna Bujalska (SP 21), Monika Hołub (SP 23), Andżelika Jówko (SP 25), Weronika Graś (Zespół Państwowych Szkół Muzycznych), Bartłomiej Głażewski (Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich) oraz Maja Wadecka (Zespół Szkół Pijarskich), natomiast nad porządkiem obrad czuwała Daria Przybyszewska, która ma już za sobą prowadzenie dwóch konferencji samorządów uczniowskich zorganizowanych przez Zespół Szkół nr 2 w Elblągu.

- Czym jest dla mnie samorządność? Jest to kształtowanie rzeczywistości - mówiła z idealistycznym zacięciem na wstępie młoda przewodnicząca. - Ważne jest, aby wzmacniać w ludziach odpowiedzialność za grupę, chęć dbania o dobro drugiej osoby, staranie się, aby wszystkim żyło się lepiej. Doświadczenie w zakresie współdecydowania zyskujemy już od szkolnych lat. Dzięki temu możemy być zaangażowani społecznie, a gdy będziemy dorośli, zaczniemy umiejętnie rozwiązywać poważniejsze problemy. Jako młodzi ludzie powinniśmy wziąć odpowiedzialność za decyzje, które podejmujemy, liczyć się z ich skutkami, być skłonnymi do refleksji, starać się wchodzić w rzeczową polemikę, ale również przyjmować konstruktywną krytykę i wyciągać wnioski. Samorządność to również staranie się dla drugiego człowieka, wyzbywanie się egoizmu, kształtowanie własnego otoczenia, uczenie się samodzielności i asertywności. Wychodzenie z własnymi inicjatywami pozwala na opuszczenie strefy komfortu, a to pozwala na rozwój. Tylko wtedy możemy poznać nowe sytuacje, odkrywać w sobie potencjał, zobaczyć to, czego nie widzieliśmy wcześniej. Dbając o innych, dbamy o samych siebie.

Na sali pojawili się rzecz jasna dorośli radni, jak i Małgorzata Adamowicz (dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Elblągu), Karolina Motyka-Kozioł (dyrektor Delegatury W-M Urzędu Wojewódzkiego) oraz Dawid Sowizdrzał (przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta) i Jacek Boruszka (wiceprezydent Elbląg), który mówił:

- Samorząd - jak sama nazwa wskazuje - sam się rządzi. To wy jesteście przyszłością tego miasta i dzięki waszemu zaangażowaniu to miasto może wzrastać i się rozwijać. Od najmłodszych lat widzicie potrzebę, aby uczestniczyć w życiu miasta i to tylko i wyłącznie będzie waszą zasługą, jeżeli w życiu dorosłym, to wy wybierzecie przedstawicieli do Rady Miasta, Prezydenta, który będzie kreował to miasto.

Po wystąpieniach przyszła kolej na rozstrzygnięcie konkursu dotyczącego generała Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego pn. Generał Nieczuja-Ostrowski - bohater naszych czasów". Zakwalifikowało się aż 28 szkół oraz 10 przedszkoli, których uczniowie startowali w różnych kategoriach i z rozróżnieniem na stopnie kształcenia. W rywalizacji Szkół Podstawowych uczestnicy mogli się wykazać w konkursie prac plastycznych, prezentacji pieśni patriotycznej oraz recytacji wiersza. Zwycięzcami okazali się odpowiednio: Szymon Matysiak (Zespół Szkół Pijarskich), Karol Baranowski (SP 1) oraz Klaudia Dębowska (SP 12). Gimnazjaliści mieli do przygotowania plakat, prezentację multimedialną oraz test wiedzy, a najlepsi okazali się: Karol Bachewicz (Gim nr 8), Paulina Burszta (Gim nr 9) i Szymon Hejda (Gim nr 2). Wśród Szkół Ponadgimnazjalnych - w tych samych kategoriach - wygrali: Maciej Winczewski (I LO), Katarzyna Ziółkowska (IV LO) oraz Beata Dzięgo (II LO), natomiast konkurs plastyczny w elbląskich przedszkolach wygrał Sebastian Konieczny (przedszkole nr 3).

Gdy formalności dobiegły końca, zaczęło się głosowanie nad 13 projektami uchwał, które zaproponowały samorządy uczniowskie elbląskich "podstawówek". Młodzi radni debatowali między innymi:

- w sprawie organizacji corocznego toru saneczkowego na Gęsiej Górze - Góra Bismarcka;

- w sprawie dostosowania pojemników na odpady komunalne do najmłodszych mieszkańców Gminy Miasta Elbląg pn. "Bajkowe śmietniki";

- w sprawie corocznego biegu ulicznego po elbląskiej starówce uczniów szkół podstawowych pn. "Bieg Generała Nieczuja-Ostrowskiego";

- w sprawie organizacji corocznego festynu pn. "Elbląg żegna wakacje";

- w sprawie przystąpienia Gminy Miasta Elbląg do realizacji projektu pn. "Park trampolin";

- w sprawie organizacji comiesięcznego wydarzenia pn. "Drugie życie rzeczy";

- w sprawie sygnalizacji świetlnej na dwuetapowych przejściach dla pieszych mieszczących się na terenie Gminy Miasta Elbląg;

- w sprawie przyjęcia projektu miejskiego pn. "I Elbląskie Targi Szkolnych Król Zainteresowań - Pasjonada";

- w sprawie organizacji "Rodzinnych biegów osiedlowych Orlik Run 2017";

- w sprawie utworzenia na terenie Miasta Elbląg parku pn. "Żywe Gry Planszowe";

- w sprawie zagospodarowania boiska szkolnego przy SP nr 21 im. M. Kopernika w Elblągu;

- w sprawie utworzenia wypożyczalni rowerów na terenie Gminy Miasta Elbląg;

- w sprawie utwardzenia i oświetlenia ścieżki rowerowej zlokalizowanej przy ul. Wyżynnej w Elblągu.

Rada była w większości bardzo zgodna. Jedynym projektem odrzuconym w głosowaniu okazała się organizacja I Elbląskich Targów Szkolnych Kół Zainteresowań - Pasjonada". Reszta - jak zapowiedział przewodniczący RM Marek Pruszak - trafi na ręce Prezydenta Wróblewskiego oraz pozostałych radnych i zostanie umieszczona w budżecie miasta na przyszły rok. Kilka projektów nie powoduje skutków finansowych, dlatego będą mogły zostać zrealizowane w zasadzie od razu.

- Pierwsza taka sesja dziecięca i myślę, że projekty były niesamowite, przemyślane, głosowane w sposób demokratyczny. Możemy się wiele nauczyć jako radni dorośli od dzieci, ich kreatywności i pomysłowości. Wielkie brawa należą się również Darii za prowadzenie tej sesji. To niezwykłe wydarzenie i zobowiązuję się - bo w większości uchwał powierzono wykonanie zadania Prezydentowi Miasta i Radzie Miasta - do przekazania Panu Prezydentowi te uchwały do realizacji. Rada Miejska także się nimi zajmie. W większości są one spokojnie do realizacji, trzeba tylko przemyśleć, w jakim czasie. Wkrótce będziemy planować budżet przyszłoroczny, więc można pewne środki zaplanować na te cele dziecięce - mówił Marek Pruszak.

Swój podziw dla przygotowanych uchwał wyraziła także przewodnicząca Komisji Oświaty i Kultury Jolanta Janowska:

- Uchwały, które przygotowaliście, świadczą o waszym zaangażowaniu w życie społeczne środowiska uczniowskiego, ale i mieszkańców. Wszystkie zasługują na uwagę i rozpatrzenie. Wybrałam kilka, które zasługują na szczególną uwagę: coroczny bieg uczniów Generała Nieczuja-Ostrowskiego - uczycie się przez to historii, ale też szacunku do wybitnego elblążanina; ciekawą inicjatywą było pierwsze spotkanie elbląskich targów szkolnych kół zainteresowań - żałuję, że ten projekt nie przeszedł, bo nie rodził skutków finansowych, a wymiana doświadczeń mogłaby być alternatywą dla komputera; kolejną są gry planszowe - również jako alternatywa, żeby odejść od komputera; na wielkie zainteresowanie zasługuje projekt placu zabaw - zawsze jest to wspaniałe miejsce do spotkania, gdzie można dbać również o rozwój psychofizyczny. Pragnę wam podziękować za zaangażowanie i wkład pracy.

Oddanie głosu młodemu pokoleniu na tak wczesnym etapie ma nie tylko poszerzyć ich wiedzę z zakresu samorządności, ale przede wszystkim zaszczepić w nich obywatelską postawę, dlatego można sądzić, że pierwsza tego typu sesja zapoczątkuje kolejne.

 

    dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

    Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

    • 0
      ZADOWOLONY
    • 0
      ZASKOCZONY
    • 0
      POINFORMOWANY
    • 0
      OBOJĘTNY
    • 0
      SMUTNY
    • 0
      WKURZONY
    • 0
      BRAK SŁÓW
    Komentarze (0)

    Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

    dodaj komentarzbądź pierwszy!
    Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
    Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.