› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Samodzielny druk książek - czy to się opłaca?

› biznes ponad rok temu    9.06.2021
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Samodzielny druk książek - czy to się opłaca?

Self-publishing to model biznesowy, w ramach którego za wydanie książki odpowiada sam autor. Oczywiście, jest to dużo bardziej pracochłonne niż korzystanie z pomocy wydawnictwa, ale takie rozwiązanie ma jedną podstawową zaletę: więcej pieniędzy zostaje w kieszeni pisarza. Żeby tak się stało trzeba wiedzieć, jak samodzielnie wydać książkę. Oto kilka porad.

Self - publishing. Czy to się opłaca?

Zdecydowanie tak. Samodzielne wydawanie książek może być naprawdę świetnym biznesem. Pod warunkiem, że zrobi się to dobrze.

Już teraz w Polsce działa wielu autorów książek, który w pełni utrzymują się z pisania i samodzielnego wydawania swoich dzieł. Nawiązując współpracę z klasycznym wydawnictwem mogliby liczyć na dużo mniej pieniędzy: średnie wynagrodzenie waha się od 3 do 8 proc. ceny okładkowej. A jak wiemy, ceny książek często się zmieniają - bywa więc, że autorzy zarabiają ledwie grosze na pojedynczej sztuce sprzedanej książki. 

Inaczej wygląda to w przypadku samodzielnego druku książki. Tutaj cała zarobiona kwota zostaje w kieszeni autora. Trzeba się jednak liczyć z tym, że wydanie książki nie jest tanie. Kluczowe jest więc zachowanie odpowiedniej skali - tylko wówczas cały proces będzie opłacalny.

Samodzielny druk książek. Jak to zrobić?

Przede wszystkim o samej książce trzeba myśleć w kategoriach biznesowych. Musi to być projekt nastawiony na zarabianie, szczególnie jeśli planujesz druk dużej partii książek. 

Dodatkowo, sama książka powinna zostać wydana w sposób w stu procentach profesjonalny. Zadbaj więc o odpowiednią oprawę graficzną (okładkę, rysunki), korektę i edycję, a także promocję. Część z tych prac możesz, a nawet musisz zlecić profesjonalistom. 

Dobrej drukarnii zleć druk książek. Skorzystaj z pomocy grafika i korektorów. Możesz również zatrudnić agencję reklamową do promocji swojego dzieła. Konieczne będzie również nawiązanie współpracy z centrum wysyłkowym  - jego pracownicy odpowiadają za pakowanie i wysyłkę książek.

Jeśli jednak nie posiadasz odpowiedniego budżetu to większość prac możesz również wykonać samodzielnie - trudno ominąć jedynie zlecenia druk książek profesjonalnej drukarnii. Trzeba się jednak liczyć z tym, że będzie to mocno czasochłonne zadanie. 

Podsumowanie

Samodzielny druk książek jest w Polsce opłacalny. Są na naszym rynku wydawniczym autorzy, którzy działając w ten sposób zarabiają od wielu lat. Jeśli więc, marzysz o wydaniu swojej książki w formie papierowej, to możesz skorzystać z self - publishingu.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.