› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - Bi-plast

komentowane

oceniane

Sąd Najwyższy wydał wyrok w sprawie z oskarżenia Jacka Gierwatowskiego przeciwko Robertowi Kolińskiemu

› sąd 7 miesięcy temu    9.01.2019
Marcin Mongiałło
komentarzy 20 ocen 2 / 100%
A A A
Sąd Najwyższy wydał wyrok w sprawie z oskarżenia Jacka Gierwatowskiego przeciwko Robertowi Kolińskiemu

8 stycznia Sąd Najwyższy wydał wyrok w sprawie z oskarżenia Jacka Gierwatowskiego przeciwko Robertowi Kolińskiemu. SN uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę Sądowi Okręgowemu w Elblągu do ponownego rozpoznania w postępowaniu odwoławczym. 

Przypomnijmy, że blisko pół roku wcześniej, 13 lipca 2018 r., Sąd Okręgowy w Elblągu uchylił w całości wyrok Sądu Rejonowego z 21 lutego 2018 r. uniewinniający Roberta Kolińskiego, który w lutym 2017 roku twierdził, że marsz żołnierzy wyklętych, który miał wówczas przejść ulicami Elbląga "będzie fetował m.in. bandytów, zbrodniarzy, morderców i gwałcicieli Polek i Polaków, których te środowiska nazywają wyklętymi" (prywatny akt oskarzenia o zniesławienie wniósł wówczas Jacek Gierwatowski). Jednocześnie sprawa została przekazana do Sądu Rejonowego w Elblągu celem  ponownego rozpoznania. Na to rozstrzygnięcie (uchylenie) wpłynęła skarga obrońcy oskarżonego, w związku z czym w dniu 20 listopada 2018 r. akta zostały przesłane do Sądu Najwyższego, który wynaczył termin posiedzenia na 8 stycznia.

Tego dnia Sąd Najwyższy rozpoznał skargę obrońcy Roberta Kolińskiego na orzeczenie Sądu Okręgowego w Elblągu, które uchyliło wyrok uniewinniający go od zarzutów Jacka Gierwatowskiego. Obrońca podniósł, że Sąd Okręgowy nakazał ponowne rozpoznanie sprawy w całości, mimo że nie wyjaśnił swojej decyzji i sam nie uzupełnił ewentualnych braków postępowania dowodowego, które miały zaistnieć przed sądem pierwszej instacji. Wczoraj, 8 stycznia, na posiedzeniu niejawnym Sąd Najwyższy uznał skargę Roberta Kolińskiego, uchylił wyrok Sądu Okregowego i nakazał Sądowi Okręgowemu w Elblągu ponowne rozpoznanie sprawy.

Ma to te konsekwencje, że sprawa się przedłuży. Sąd Okręgowy będzie musiał ponownie zbadać apelację pana Jacka Gierwatowskiego. Należy się liczyć z tym, że ponownie – za 2 do 3 miesięcy – zostanie wyznaczony termin sprawy przed Sądem Okręgowym i najprawdopodobniej ta sprawa znowu trafi do sądu pierwszej instancji (do Sądu Rejonowego – przyp. red.). Wczorajsze posiedzenie Sądu Najwyższego nie wskazuje, czy pan Robert Koliński jest winny, czy też nie. Nie ma zatem wpływu na treść ostatecznego orzeczenia w tej sprawie. Oceniam ją jako wybieg prawny pana Roberta Kolińskiego, który ma na celu przedłużenie postępowania.

 

W przypadku uniewinnienia w pierwszej instancji Sąd Okręgowy  nie może skazać, a jedynie może przekazać sprawę do ponownego rozpoznania do Sądu Rejonowego. Druga strona  (Robert Koliński zaskarżył orzeczenie Sądu Okręgowego, który uchylił w całości wyrok Sądu Rejonowego, w związku z czym sprawa trafiła do Sądu Najwyższego – przyp. red.) może wykorzystywać orzeczenie Sądu Najwyższego jako potwierdzenie swojej niewinności, ale ono nie ma wpływu na treść ostatecznego orzeczenia

– poinformował nas adwokat Marcin Iwanowski, który reprezentuje Jacka Gierwatowskiego.  

Zgadzam się z tym, że nie ma potrzeby, aby postępowanie w całości zostało przeprowadzone przez sąd pierwszej instancji. Moim zdaniem uzasadnienie Sądu Rejonowego (sądu pierwszej instancji) było skandaliczne, niemerytoryczne i mocno zideologizowane. Sąd ten dysponował wystarczającym materiał dowodowym, aby skazać (za zniesławienie – przyp. red.) pana Roberta Kolińskiego

– dodał adwokat reprezentujący oskarżyciela Jacka Gierwatowskiego.

Sprawa ma swoje źródło w komentarzu, który prawie dwa lata temu, 22 lutego 2017 roku, napisał działacz Partii Razem Robert Koliński na jednym z elbląskich portali internetowych. To działanie spotkało się wtedy z ostrą reakcją członka stowarzyszenia Elbląscy Patrioci oraz ONR-u Jacka Gierwatowskiego, który skierował do sądu prywatny akt oskarżenia powołując się na przepis artykułu 212 Kodeksu karnego (zniesławienie) oraz domagając się przeprosin i wpłacenia 2 tysięcy złotych na cele społeczne.

Po kilku nieudanych próbach udało nam się w końcu skontaktować Robertem Kolińskim, który odniósł się do wyroku. 

Bardzo się cieszę z tego słusznego i potrzebnego wyroku, który potwierdza, że wciąż jeszcze mamy niezależne sądy w Polsce, zaś wolność słowa i głoszenia historycznej prawdy są wciąż wartościami obowiązującymi w naszym kraju . 

– powiedział oskarżony z powództwa prywatnego, komentując wczorajszy wyrok Sądu Najwyższego.

Jest to wyrok tym bardziej istotny, że zwraca honor i oddaje sprawiedliwość sędziemu Maciejowi Rutkiewiczowi z elbląskiego Sądu Okręgowego, który za wyrok wydany w pierwszej instancji (ten uniewinniający mnie) poniósł, jak dochodzą mnie słuchy, konsekwencje służbowe oraz miał z tego powodu różne nieprzyjemności ze strony aktualnej władzy. Smuci fakt, że porządni sędziowie cierpią, zaś narodowi pieniacze narażają Skarb Państwa na kolejne, niepotrzebne koszta, jednak – jak napisałem w komentarzu – prędzej czy później sprawiedliwości stanie się zadość, bowiem to "Sprawiedliwość jest ostoją mocy i trwałości Rzeczypospolitej", że przypomnę jeszcze raz słowa pisarza i królewskiego sekretarza Andrzeja Frycza Modrzewskiego widniejące na gmachu jednego z warszawskich sądów

– dodał Robert Koliński.  

Zauważyliśmy, że kontekście wczorajszego wyroku Sądu Najwyższego na swoim profilu społecznościowym oskarzony w przedmiotowej sprawie fetuje zwycięstwo, pisząc m.in.: 

Sprawiedliwość jest ostoją mocy i trwałości Rzeczpospolitej, przypominam:)

Sprawa jednak nie została zakończona i potrwa najprawdopdoobniej wiele miesięcy, jeśli nie lat. 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 13

 • 10
  ZADOWOLONY
 • 1
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW
Komentarze (20)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ gość
7 miesięcy temu 20
Jeśli już o nim piszecie to nie pokazujcie "twarzy". Zbiera się na wymioty.
~ Marka keczupu
7 miesięcy temu ocena: 100%  19
Nie mogę patrzeć na prawdę na tego bru..sa z brodka, ktoś powie ze jestem chamskim, aroganckim butem, ale ten człowiek jest po prostu ZŁYM człowiekiem. Nie chce mi się rozpisywać, jaki on nie jest, ale jest to człowiek który w życiu nic nie robi, żyje na utrzymaniu rodziców i sponsorów z „sontów nieszalesznych”. Nawet można spojrzeć ze on nie ma normalnych znajomych tylko wszystkich z fikcyjnymi kontami! Tak Wogole tez bym się wstydził trzymać z takim człowiekiem! Pozdro
~ Piotrek PZK
7 miesięcy temu ocena: 91%  18
Pan Koliński nie zorientował się, że komuna upadła, prawda o żołnierzach walczących o wolną Polskę wyszła na jaw i nie ma sensu kłamać. Panie Koliński już po wszystkim....armia czerwona się wycofała a ludzie się budzą!
~ Mazur ze Śląska
7 miesięcy temu ocena: 84%  17
Soros będzie płakał płacąc partyjce Razem , która z kolei zapłaci towarzyszowi Kolińskiemu, który z kolei pokryje koszta sądowe oraz wpłaci 2000 na cele społeczne :)
~ ewcia
6 miesięcy temu 16
Z czego utrzymije sìe Koliński
~ Marcin. G
7 miesięcy temu ocena: 88%  15
Panie Koliński żal mi Pana Jak patrzę na Pańskie wpisy i te wypociny to zastanawiam się skąd pozyskiwał Pan wiedzę. Zachowanie poniżej krytyki i żywy przykład pogranicza intelektualnego Musi Pan być niesamowicie nieszczęśliwy
~ Zbyszek
7 miesięcy temu ocena: 86%  14
Dziwna i niezrozumiała jest dla mnie logika ludzi o poglądach lewicowych : Żołnierze Wyklęci to bandyci i mordercy, dziecko w łonie matki to zlepek komórek itd. Ale karp na Wigilijną wieczerzę to mord na żywej istocie, dziki odstrzelone z powodu przerostu populacji to mord na ciężarnych lochach. A weźcie wy sobie te ciężarne lochy i te biedne karpie zaadoptujcie i stwórzcie im prawdziwe kochające rodzinne domy. Ale od Zołnierzy Wyklętych się odpierdolcie, bo gdyby nie Oni, do dziś zapier..li byście ze worek owsa w kołchozach, tak jak wasi przodkowie.
~ Gostek_
7 miesięcy temu ocena: 85%  13
Tak właśnie działa logika lewactwa. Wolne, niezawisłe sądy, demokracja itd. potrafią tylko wycierać sobie pyski wytartymi, wolnościowymi sloganami, a jak jeden dostanie "po łapkach" za swoje kłamliwe, wulgarne oskarżenia to już jest wielka niesprawiedliwość społeczna. Każda taka wypowiedź, powinna być piętnowana i kierowana do sądu! Nie ma przyzwolenia, na szarganie pamięci naszych bohaterow, którzy oddawali młodość i życie za nasz kraj.
~ Oskar
7 miesięcy temu ocena: 86%  12
Z całym brakiem szacunku do p. Kolińskiego. Faktem historycznym jest ze w ten sposób o Żołnierzach Wyklętych wypowiadali się komuniści.. Nie od dziś wiadomo, komuna upadła... Na cztery łapy.
~ Ewa
7 miesięcy temu ocena: 86%  11
Działacze partii Razem ciągle pozywają m.in. obrońców życia nienarodzonego i wtedy jakoś nie widzą problemu, że podatnicy za to płacą. Bardzo dobrze, że pan Jacek nie pozwolił na obrażanie narodowych bohaterów i walczy o ich dobre imię na oficjalnej drodze sądowej. Dla pana Kolińskiego, jak dla wszystkich z partii Razem, bohaterami są najpewniej komuniści, dlatego nie może znieść, że ktoś gloryfikuje żołnierzy, którzy nie godzili się na okupację sowiecką.
~ Kazimierz Dołęga
7 miesięcy temu ocena: 84%  10
Członek partii Razem mówi o prawdzie historycznej? Opluć wszystko, co polskie - taką ma mądrość etapu. A ewentualne podpieranie się zideologizowaną przez marksizm wersją historii jest porażające dla człowieka myślącego samodzielnie. "Przeciwników nazwijcie faszystami" -zasada Stalina obowiązuje komuchów jeszcze dzisiaj.
~ pl80
7 miesięcy temu ocena: 86%  9
Ale jak Robert Kołomyja przegra, to jak zapłaci? $ponsor da?
~ Fryderyk
7 miesięcy temu ocena: 86%  8
Każdy kto ma choć odrobinę obiektywizmu, musi zauważyć że Koliński jest klasycznym przykładem językowo - propagandowego agresora. Jego retoryka przypomina bolszewicką. Osobisty wróg Żołnierzy Wyklętych.... to powinno dać do myślenia. Na marginesie, nie rozumiem skąd się bierze wiązanie ONR z PISem. Jest to tak samo uporczywe, jak fałszywe. Ale bzdura powtarzana 1000 razy nie stanie się przez to prawdą.
~ Adonis
7 miesięcy temu ocena: 87%  7
Skandalem jest zachowanie tego Roberta!
~ Przemek
7 miesięcy temu ocena: 84%  6
Co prawda daleko mi do jednych i drugich, ale w tym sporze racja jest po stronie p. Jacka.
~ Marek Germany
7 miesięcy temu ocena: 81%  5
Brawo Jacuś stanowcze NIE wrogom naszych Bohaterów . Chwała Żołnierzom Wyklętym . Pozdrawiam .
~ Uhhh
7 miesięcy temu ocena: 96%  4
A podatnicy za to płacą?
~ Mokebe
7 miesięcy temu ocena: 83%  3
Tylko jeśli koszty sądowe będzie musial opłacić p. Robert. On i jego partia niestety żyją z państwowych pieniędzy, czyli de facto naszych podatków. Wypada mieć, jednak nadzieję, że prawda wygra a winny zapłaci z własnych pieniędzy. Pozdrawiam
~ Robert Koliński
7 miesięcy temu ocena: 17%  2
Płacą, płacą, i to gruby piniondz; Pociecha (marna) jest taka, że jak już nacjolole sprawę przegrają, to zapłaci koszta sądowe p. Gierwatowski, któremu kasę da przecież ONR, na którego zlecenie działa, któremu kasę da z kolei PiS, na którego zlecenie działa, więc tak czy siak zapłaci za całą nacjo-szopkę polski podatnik.
oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji  hejt !
~ narodowiec
7 miesięcy temu ocena: 87%  1
Żal mi tego Robercika :D
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.